آموزش گوگل آنالیتیک

آموزش گوگل آنالیتیک
حتما بارها از خودتان پرسیده اید، که باید از کجا متوجه شوم که کمپین بازاریابی محتوایی که راه اندازی کرده ام، کارآیی لازم را دارد و به موفقیت می رسد؟ در پاسخ باید به شما بگویم که خوشبختانه ابزار بسیار قدرتمند گوگل آنالیتیک (Google Analytics) می تواند به شما کمک کند.
در این مطلب قصد داریم به آموزش گوگل آنالیتیک بپردازیم. 

شش بخش در ابزار Google Analytics وجود دارد که به شما کمک می کند تا از میزان موفقیت کمپین خود با خبر شوید:

اطلاعات بازدیدکنندگان:

یکی از بخش هایی که به شما اطلاعاتی در مورد میزان اثرگذاری کمپین می دهد، Demographics است. این بخش اطلاعاتی را در مورد بازدیدکنندگان ارائه می دهد و کمک می کند تا بیشتر آنها را بشناسید.
برای دسترسی به آن به آدرس Audiences > Demographics > Overview بروید. در این بخش می توانید اطلاعات توصیفی در مورد بازدیدکنندگانی که در حال حاضر در سایت قرار دارند، پراکندگی سنی بازدیدکنندگان، پراکندگی جنسیتی آنها و بخش های مورد علاقه آنها را ببینید.

با استفاده از اطلاعات این بخش شما می توانید بازدیدکنندگان هدف خود را شناسایی کنید و کمپین بازاریابی و محتوای تولیدی خود را دقیقا برای آنها برنامه ریزی کنید. همچنین این اطلاعات به شما کمک می کند تا بتوانید متوجه شوید که آیا بازدیدکنندگان هدف را به درستی نشانه گرفته اید و یا اینکه آنها اهداف مورد نظر شما نیستند.

تشخیص محتوای با کیفیت و محبوب:

در هر وبسایتی مسلما محتوایی وجود دارد که کیفیت لازم را ندارد. بنابراین، این نکته برای کمپین بازاریابی محتوای شما بسیار مهم است که بدانید کدام محتوا دارای محبوبیت است و بازدیدکننده بیشتری دارد، تا بتوانید محتوای جدید را براساس ویژگی های آن تولید کنید. البته توصیه ما این است که محتواهایی که دارای کیفیت کمتر هستند و مورد توجه نیستند را نیز شناسایی و ویرایش کنید.

برای بدست آوردن این اطلاعات بسیار ارزشمند می توانید به Behavior > Site content > All pages مراجعه کنید. در این قسمت اطلاعات هر صفحه بر اساس میزان بازدید و بدون هیچ فیلتر خاصی نمایش داده می شود. برای این که اطلاعات دقیق تر نمایش داده شود بر روی “comparison” در گوشه سمت راست گزارش کلیک کنید.

در این قسمت می توانید داده های تصویری را بر اساس ترافیک هر صفحه نسبت به ترافیک میانگین سایت ببینید. فکر کنم تشخیص اینکه کدام صفحه ارزش و ترافیک بالاتری دارد، برای شما ساده باشد. همچنین شما می توانید گزارش هایی را بر اساس میزان زمان ماندگاری در صفحه، میزان ورودی، میزان محتوای بی ارزش، درصد خروج کاربر و ارزش صفحه ایجاد کنید.

 منابع ورودی:

یک کمپین بازاریابی موفق باید توانایی ایجاد ترافیک ورودی سایت از منابع مختلف را داشته باشد. برای اینکه متوجه شوید که ترافیک سایت شما بیشتر از کدام منبع تامین می شود به سراغ Acquisition > All Traffic > Channels بروید.
در این بخش می توانید اطلاعات مختلف در مورد منابع ورودی سایت را ببینید و متوجه شوید که مثلا کدام یک از شبکه های اجتماعی برای شما ترافیک بیشتری را ایجاد کرده است.

میزان بازدیدکنندگان پلت فرم های مختلف:

سئو سایت برای پلت فرم های مختلف به خصوص برای موبایل بسیار مهم است. چون همان طور که می دانید اکثر کاربران اینترنت از دستگاه های تلفن همراه برای اینترنت گردی استفاده می کنند. بنابراین اگر سایت دارای بهینه سازی موبایل نباشد، شما این دسته از کاربران را به راحتی از دست خواهید داد. چون نه تنها سایز صفحات سایت برای نمایش در موبایل مناسب نیست، بلکه به دلایلی دیگر مثل عدم خوانایی و یا سرعت لود شدن پایین کاربر تمایلی به ماندن در سایت نخواهد داشت.

برای اینکه متوجه شوید که چه میزان ورودی از پلت فرم های مختلف دارید، می توانید به Audience > Mobile > Overview بروید. در این قسمت علاوه بر آنکه می توانید متوجه شوید که از هر یک از پلتفرم های دسکتاپی، موبایل و تبلت چقدر ورودی دارید، می توانید به نحوه رفتاری که هر کدام از کاربران این پلتفرم ها انجام داده اند نیز پی ببرید. مثل درصد خروج از سایت توسط کاربران دستگاه های تلفن همراه.

گروه های محتوا:

توضیح دادیم که چگونه می توانید محتوای ارزشمند و محبوب را شناسایی کنید. اما اگر تعداد محتوای سایت شما بسیار زیاد باشد، قطعا برای تشخیص با مشکل مواجه خواهید شد. ایجاد گروه های محتوا به شما کمک می کند که این مشکل را حل کنید. در واقع با ایجاد آن شما می توانید بر اساس طبقه بندی، تگ ها و یا هر قانون دیگری که شما انتخاب کنید؛ محتوای محبوب را پیدا کنید.

برای این کار در قسمت admin و در زیر قسمت view بر روی Content Grouping کلیک کنید. در این قسمت می توانید گروه محتوا را بر اساس قانونی که تعریف می کنید، ایجاد کنید. توجه کنید که به محض ایجاد گروه محتوا می توانید در گزارش گیری آن را ببینید.
نکته بسیار مهم: شما حتی می توانید گروه محتوا را بر اساس یک کمپین خاص تعریف کنید تا محتواها به صورت مجزا مورد تجزیه و تحلیل قرار گیرند.

مشخص کردن اهداف:

مهم ترین اهداف هر کمپین بازاریابی محتوا ایجاد ترافیک بیشتر و محبوب کردن محتوای سایت است. اما ممکن است شما اهداف دیگری را نیز در سر داشته باشید. مثل عضویت در خبرنامه، دانلود گجتی خاص، خرید کردن و مواردی شبیه به اینها. خبر خوب این است که شما می توانید در گوگل آنالیتیک اهداف را تعریف کنید و نحوه رفتار بازدیدکنندگان را تشخیص دهید. برای این کار به Conversions > Overview > Goals بروید و برروی  Set up goals کلیک کنید. مثلا می توانید هدفی را برای دیدن صفحه “از شما متشکریم” توسط بازدیدکننده بعد از انجام خرید تعریف کنید.

با تعریف این هدف می توانید ببینید که چه درصدی از بازدیدکنندگان به آن رسیده اند و یا در چه مراحلی از خرید منصرف و خارج شده اند (در واقع می توانید متوجه شوید که کدام مراحل خرید دچار مشکل است تا آنها را رفع کنید). همچنین می توانید متوجه شوید که کدام محتوا نقش اساسی را در هدایت بازدیدکننده به هدف شما بازی می کند.

به نوعی این مقاله به نحوه استفاده از گوگل آنالیتیک و استفاده از آن برای رسیدن به موفقیت در بازاریابی محتوا اختصاص داشت. 
رفرنس:نیو سئو
 برای به اشتراک گذاشتن این مطب در شبکه های اجتماعی از لینک های زیر استفاده کنید:

کسب اطلاعات بیشتر

برای کسب اطلاعات بیشتر یا مشاوره و آشنایی با موثرترین شیوه های تبلیغات مرتبط با حوزه کاری خود، دریافت کمپین های تبلیغاتی و راهکارهای عملیاتی برای توسعه کسب و کار و برندینگ و آگاهی از دوره ها و کارگاه های آموزشی همین حالا با شماره 09122006830 تماس بگیرید یا از طریق فرم تماس یا شبکه های اجتماعی،  با ما در ارتباط باشید.