ارزان فروشی و قیمت گذاری تهاجمی

ارزان فروشی و قیمت گذاری تهاجمی
برد در سایه ارزان فروشى
مایکل پورتر در بیان ” راهبرد رقابتى ” سرآمد بودن در قیمت گذارى را از راهبردهاى رقابتى سه گانه خود برشمرده است . ژاپنیها به پیروى از این راهبرد ، بازارهاى فراوانى را به چنگ آورده اند . شرکت آمریکایى تگزاس اینسترومنت نیز برترى در قیمت گذارى را جنگ افزار رقابتى خود قرار داده است . این شرکت فراورده هایش را به قیمتى کمتر از رقیبان عرضه مى کند و با به دست آوردن بازارى انبوه و گسترده به سود و درآمد دلخواه مى رسد . با تولید انبوه ، هزینه ساخت هم پایین مى آید .
از سوى دیگر ، رقیبان با تولید و فروش کم ، ناچار به تحمل هزینه سنگین ترى مى گردند . این راهبرد اغلب نتیجه دلخواهى به بار آورده است ، هر چند با خطرهایى ( ریسکهایى ) همراه مى باشد . از جمله اینگونه خطرها ، افزایش حجم شرکت با فن آورى کنونى است که آن را در برابر نوآوران آسیب پذیر مى سازد .

کاستیهاى راهبرد ارزان فروشى

شرکتهایى که از امتیاز هزینه کمترى برخوردارند ، بخوبى از عهده ارزان فروشى بر مى آیند ؛ هر چند که مى توانند قیمتها را بالاتر بگیرند و تفاوت قیمت را صرف ارائه خدمات بیشتر همراه با کالا نمایند .
ولى پرسش حساس این است که در دوران پر رقابت جهانى ، شرکتهاى کم هزینه تا کى مى توانند موقعیت برتر خود را نگهدارند ؟
چنین شرکتهایى که ابتدا در ایالات متحده پا گرفتند ، در پى یافتن جایى کم هزینه تر براى تولید به تایوان کوچ کردند . پس از آن به مالزى و چین و هندوستان رو آوردند و اینک اروپاى مرکزى را هدف گرفته اند . در بسیارى موارد ، پاره اى از کشورها براى به راه انداختن صنایع نو پا ، یارانه چشمگیرى به آنها مى پردازند و قیمت تمام شده فراورده ها را سخت پایین مى آورند . در هر صورت ،
راهبرد ارزان فروشى براى دراز مدت قابل اعتماد نیست و نمى توان بر آن تکیه نمود .

برد در سایه قیمت گذارى تهاجمى

شرکتهایى که در حوزه صنعت خود از هزینه کمترى برخوردارند ، مى توانند این راهبرد را پیش گیرند . عاملهاى گوناگونى همچون مقیاس اقتصادى تولید ، تجربه ، کارگر ارزان ، مهار تنگاتنگ هزینه ها و توان چانه زنى چشمگیر با تأمین کنندگان ، موجب کاهش در هزینه تولید مى شوند . از چهار شرکت که این راهبرد را به خوبى به کار گرفته اند ، یاد مى کنیم .

قیمت گذاری تهاجمی در شرکت هواپیمایى ساوت وست :

بنیانگذاران این شرکت دریافتند که هزینه سنگین مسافرت ، بسیارى از مردم را از سفرهاى کوتاه باز مى دارد . بنابراین ، راهبرد ” اندکى خدمات کمتر در برابر بهاى بسیار کم ” را پیش گرفتند . هواپیمایى ” ساوث وست ” ذخیره جا ( رزرو ) ندارد و از پرداخت ١٠ درصد بهاى بلیت به نمایندگان فروش معاف است . خوراک دادن در هواپیما را حذف کرده و از اینرو بسیار صرفه جویى مى شود . جابجایى چمدانها میان فرودگاهها هم به عهده خود مسافران است . در برابر ، با استخدام گروه اندکى از کارکنان خبره و مشترى نواز ، محیط بسیار دل انگیز و ارزانى را در سفرهاى کوتاه مدت فراهم آورده است . بسیارى از مسافران راحتى سفر با این هواپیمایى را بسى فراتر از انتظار خود ارزیابى مى کنند .

قیمت گذای تهاجمی در شرکت کمپک :

در صنعت رایانه هاى شخصى کمپک با حفظ کیفیت و نوآورى ، به حاشیه سود کمترى قانع است و از راه فروش انبوه ، به بزرگترین سهم در بازار و درآمد دست یافته است . اکنون به پیروى از شرکتهاى ” دل ” و ” گیت وى ” فروش بى واسطه را هم در برنامه کار خود قرار داده است و درآمدش از گذشته نیز بیشتر خواهد بود .

ارزان فروشی در شرکت وال مارت :

این شرکت اکنون مقام نخست را در میان خرده فروشان جهان به خود اختصاص داده است . سام والتون شرکت خود را به گرد دو محور بنا نهاد : تضمین خشنودى مشترى و قیمت هر روز ارزانتر از دیروز .
وال مارت در میان رقیبان کمترین هزینه را دارد که پیامد توجه به چند عامل است :
  • چانه زنى گسترده و تهاجمى با تأمین کنندگان 
  • برگزیدن محلهاى ارزان قیمت براى برپایى فروشگاهها 
  • دریافت کمک و یارانه از شهرداریهایى که مایل به گسترش منطقه خود هستند.
  • برقرارى پیشرفته ترین نظام اطلاعات که حجم موجودى انبارها را به پایین ترین سطح رسانده است از این دسته اند.
قیمتهاى غیرقابل رقابت ، محیط ساده و راحت خرید و پذیرش برگشت کالا بدون هیچ پرسشى ، از امتیازهاى برجسته وال مارت است که همواره خریداران واقعى را به سوى خود مى کشاند .

تویز آر آس ” TOYS R US ”

اکنون بیش از 4٠ درصد سهم بازار اسباب بازى را در ایالات متحده در دست دارد . این شرکت و پیروان آن که به ” رده شکن ” در عرضه کالاها نامور شده اند ، بزرگترین شمار ممکن از فراورده هاى هر رده را گرد مى آورند و هر مشترى مى تواند مناسب سلیقه خود کالاى دلخواه را برگزیند . تولید کنندگان اسباب بازى هم از توان بالاى تویز آر آس آگاهند و توصیه هاى این شرکت را در بهسازى کیفیت فراورده ها و ایجاد دگرگونیهاى پیشنهادى مى پذیرند .

شرکتهاى پیرو راهبرد ارزان فروشى ، با آگاهى مشترى ، پاره اى از خدمات جنبى مانند تحویل کالا ، نصب ، یا آموزش را حذف مى کنند و بدینگونه ، با عرضه فراورده ها با قیمتى بسیار کمتر از رقیبان ، انجام این بخشهاى خرید را به عهده خود مشتریان وا مى گذارند .
رفرنس:مارکتینگ ایران تلنت
 برای به اشتراک گذاشتن این مطب در شبکه های اجتماعی از لینک های زیر استفاده کنید:

کسب اطلاعات بیشتر

برای کسب اطلاعات بیشتر یا مشاوره و آشنایی با موثرترین شیوه های تبلیغات مرتبط با حوزه کاری خود، دریافت کمپین های تبلیغاتی و راهکارهای عملیاتی برای توسعه کسب و کار و برندینگ و آگاهی از دوره ها و کارگاه های آموزشی همین حالا با شماره 09122006830 تماس بگیرید یا از طریق فرم تماس یا شبکه های اجتماعی،  با ما در ارتباط باشید.