موتورهای جستجو چگونه لینک‌ها را ارزش‌گذاری می‌کنند؟

موتورهای جستجو چگونه لینک‌ها را ارزش‌گذاری می‌کنند
لینک‌ها یکی از فاکتورهای بسیار مهم در سئو و رتبه‌بندی وب‌سایت در موتورهای جستجو محسوب می‌شوند و ارزش آن‌ها در الگوریتم موتورهای جستجو در سالیان اخیر افزایش یافته است. ساخت لینک‌هایی ارزشمند و باکیفیت برای تمامی وب‌سایت‌ها یک ضرورت است و نمی‌توان از اهمیت و ارزش آن غافل شد؛ اما لینک‌ ها بر اساس چه معیارهایی ارزش‌گذاری می‌شوند؟ موتورهای جستجو برای ارزش‌گذاری یک لینک، معیارهای مختلفی را در نظر می‌گیرند که در این مطلب می‌خواهیم به آن‌ها بپردازیم.

داخلی و خارجی

لینک‌های خارجی نسبت به نمونه‌های داخلی از اهمیت و ارزش بالاتری برخوردار هستند. درواقع، موتورهای جستجو این نوع لینک‌ها را بیشتر ترجیح می‌دهند؛ زیرا هرچقدر که بتوانید لینک‌های باکیفیت بیشتری از منابع خارجی جمع‌آوری کنید، نشان از تعامل خوب شما با سایت‌های بیرونی دارد؛ بنابراین لینک‌های خارجی را جدی بگیرید.

اتوریتی

هرچقدر که بتوانید از وب‌سایت‌های معتبرتر و با رتبه بهتر لینک به دست آورید، دامین اتوریتی وب‌سایت شما بالاتر خواهد رفت و به‌تبع آن نیز رتبه‌تان در موتورهای جستجو بهبود خواهد یافت. البته دریافت لینک از منابع معتبر و مهم چندان هم آسان نیست و تا حد زیادی به مهارت‌های روابط عمومی شما مرتبط است.

تازگی لینک‌ها

دریافت لینک از وب‌سایت‌هایی که برای اولین بار است که به شما لینک می‌دهند بسیار ارزشمند است و می‌تواند باعث تازگی لینک‌ها شود و این‌یکی از معیارهای مهم در ارزش‌گذاری لینک‌هاست. اگر یک وب‌سایت پیش‌ازاین به شما لینک داده است و به‌تازگی و مجددا یک صفحه دیگر را به سایت شما لینک کرده است، قطعا ارزش لینک دوم به‌اندازه لینک اول نخواهد بود.

تنوع لینک‌ها

لینک‌هایی که می‌سازید نباید یکدست باشند و باید خاصیت‌های گوناگونی برای آن‌ها در نظر بگیرید. لینک‌ها انواع مختلفی دارند و با ایجاد تنوع لینکی باید از انواع مختلف آن‌ها استفاده کنید. هرچند که دراین‌بین نباید کیفیت را نیز فراموش کنید. ازجمله انواع مختلف لینک‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:‌
 • لینک پست‌های مهمان
 • لینک‌های انجمنی
 • لینک از درون پاراگراف‌های متن
 • لینک‌های ساید بار
 • لینک‌های فوتر
 • لینک‌های ویکی‌پدیا
 • لینک‌های مطالعه بیشتر در پایین مقالات
 • لینک‌هایی از شبکه‌های اجتماعی
 • لینک از سایت‌های پرسش و پاسخ
 • لینک‌هایی قرار داده شده در کامنت‌های وبلاگ
 • لینک‌های مطبوعات

مرتبط بودن آنکر تکست

دریافت لینک با آنکرتکست‌هایی مشابه به همراه کلمات کلیدی هدف‌گذاری شده شما می‌تواند در بهبود رتبه برای یک کلمه کلیدی خاص تاثیرگذار باشد. آنکر تکست به همراه لینک دقیقا همان چیزی است که موتورهای جستجو به دنبال آن هستند.

فوترها و سایدبارها

بهترین مکان برای دریافت لینک، محتوا است و لینک‌های دریافتی از محتوا نسبت به نمونه‌های قرارگرفته در فوترها و سایدبارهای سایت از اهمیت بیشتری برخوردار هستند. لینک‌های فوتر یا سایدار به دلیل همراهی با تبلیغات و مباحث اسپانسرینگ، نمی‌توانند اتوریتی زیادی داشته باشند.

اسپم

دریافت لینک‌های اسپم قطعا ارزش خود را ازدست‌داده است و نمی‌تواند باعث بهبود رتبه شما در موتورهای جستجو شود. موتورهای جستجو برای لینک‌هایی که از صفحات اسپم دریافت می‌شوند، قطعا ارزشی را در نظر نخواهند گرفت.

صفحات با اتوریتی بالا

دریافت لینک از وب‌سایت‌هایی با پروفایل لینکی داخلی و خارجی قدرتمند می‌تواند بسیار مهم و ارزشمند باشد. درواقع، موتورهای جستجو نیز به دنبال همین مورد هستند. صفحاتی که اتوریتی بالایی دارند، لینک‌های ارزشمندی نیز تولید می‌کنند و دریافت لینک از آن‌ها می‌تواند بسیار ارزشمند باشد.

تعداد زیاد لینک‌ها

تعداد زیاد لینک‌ها گاهی می‌تواند مشکل‌ساز باشد. گوگل در سیاست‌های خود در زمینه لینک‌ها تغییراتی را ایجاد نموده است و اکنون کیفیت بر کمیت ارجحیت دارد. اگر سعی داشته باشید که از روش‌های اسپم و غیرقانونی، تعداد زیادی لینک به دست آورید، قطعا از طرف موتورهای جستجو جریمه خواهید شد.

بازه زمانی لینک‌ها

لینکی که تازه و جدید باشد، قطعا از ارزش بیشتری نسبت به لینک‌های قدیمی برخوردار است. ارزش یک لینک بسته به زمان ایجاد شدن و مدت‌زمانی که در فضای اینترنت وجود دارد می‌تواند متغیر باشد.
رفرنس:آژانس دارت
 برای به اشتراک گذاشتن این مطب در شبکه های اجتماعی از لینک های زیر استفاده کنید:

کسب اطلاعات بیشتر

برای کسب اطلاعات بیشتر یا مشاوره و آشنایی با موثرترین شیوه های تبلیغات مرتبط با حوزه کاری خود، دریافت کمپین های تبلیغاتی و راهکارهای عملیاتی برای توسعه کسب و کار و برندینگ و آگاهی از دوره ها و کارگاه های آموزشی همین حالا با شماره 09122006830 تماس بگیرید یا از طریق فرم تماس یا شبکه های اجتماعی،  با ما در ارتباط باشید.