8 قدم تا تعریف استراتژی سئو- بخش اول

8 قدم تا تعریف استراتژی سئو بخش اول
 در این مطلب قصد داریم یک آموزش 8 مرحله‌ای برای ساخت استراتژی سئو را آغاز کنیم. در طی این آموزش که در هشت بخش منتشر خواهد شد، شما به‌خوبی یاد خواهید گرفت که چگونه برای سئو، استراتژی طراحی کنید. قدم اول این آموزش با تعریف مخاطبان هدف و علایق آن‌ها آغاز می‌شود و در آموزش‌های بعدی مواردی مانند تحقیق کلمات کلیدی، پیدا کردن شکاف‌ها و فرصت‌ها، تعریف رقبا و یادگیری از رقبا با شما به اشتراک گذاشته خواهد شد.
استراتژی در سئو از اهمیت فوق‌العاده بالایی برخوردار است و بدون آن، هیچ کاری در سئو به‌پیش نمی‌رود. پس طراحی یک استراتژی خوب و بی‌نقص را جدی بگیرید.

قدم اول: تعریف مخاطبان هدف و علایق آن‌ها

قدم اول در اغلب کمپین‌های بازاریابی و تحقیقات مرتبط با آن، تعریف مخاطبان هدف و علایق آن‌هاست. مخاطبان هدف شما افرادی هستند که شما در حال بازاریابی محصولات خود به آن‌ها هستید. به‌صورت سنتی، تعریف مخاطبان هدف شامل تعریف مواردی مانند سن، جنس، موقعیت‌های مکانی و به‌خصوص نیازهای آن‌ها می‌شود. به زبان ساده‌تر، باید برای مخاطبان هدف خود یک پوشه به نام پرسنا بسازید و این اطلاعات را در آن قرار دهید.
شما باید دقیقا نیازهای مخاطبان خود را تعریف کنید. آن‌ها چه می‌خواهند؟ نیازهای برآورده نشده آن‌ها کدام‌اند؟ دانستن این موارد به شما کمک می‌کند تا یک استراتژی محتوایی بهتر طراحی کرده و محتواهایتان را با اولویت‌بندی درست در معرض دید مخاطب قرار دهید.
اما دلیل اینکه کار را ابتدا با نیازهای مخاطبان شروع می‌کنیم و مستقیما به سراغ تحقیق کلمات کلیدی نمی‌رویم چیست؟ برای این کار دو دلیل وجود دارد:

استراتژی محتوایی: شما می‌خواهید محتواها و ابزارهایی را فراهم کنید که تا حد امکان با مخاطبان هدفتان هم‌سو باشند. برای مثال، بیایید فرض کنیم که شما مالک یک سایت با موضوع سلامتی هستید. قطعا انواع مختلفی از محتوا با موضوع سلامتی، اطلاعات داروها و اطلاعاتی در مورد بیماری‌ها و شرایط در آن وجود دارد. اگر تعریف دقیقی از مخاطبان هدف خود داشته باشید، می‌توانید محتواهای خود را دقیقا بر اساس نیازهای مخاطبان طراحی کنید. در این صورت از ارائه محتواهای بی‌ارزش به کاربر نیز جلوگیری می‌شود.

مشخص کردن کلمات کلیدی هدف: شما باید کلمات کلیدی خود را بر اساس نیازهای مخاطبان هدف مشخص کنید و نه محتوا. در همان مثال سایت سلامتی، شما می‌توانید تحقیق کلمات کلیدی خود را با موضوع شرایط سلامتی و داروها انجام دهید و سپس محتواهای درون سایت را بر اساس این کلمات کلیدی، بهینه‌سازی کنید.
اکنون فرض کنید که مخاطبان هدف خود را شناسایی کرده‌اید، ولی نمی‌دانید که نیازهای اساسی آن‌ها کدام‌اند. از طریق روش‌های زیر می‌توان نیازهای مخاطبان را شناسایی کرد:
  • مطالعه نتایج تحقیقات بازار در اینترنت
  • انجام تحقیقات از طریق سایت، ارسال ایمیل، استخدام افراد متخصص در این زمینه و روش‌های مشابه
  • استفاده از شبکه‌های اجتماعی برای گوش دادن به نیازهای مخاطبان

یک نمونه کامل شناسایی مخاطبان هدف و نیازهای آنان در قالب مثال سایت سلامتی، در ادامه ذکر شده است:
 شرایط خاص سالمندان:
داده‌های موجود: ورم مفاصل، فشارخون بالا، بیماری های قلبی، دیابت و اختلالات تنفسی بعضی از علل اصلی محدودیت فعالیت در افراد مسن است.
این اطلاعات برای من به چه معنی است؟ این‌ها مواردی هستند که باید اطلاعات و ابزارهای بیشتری در مورد آن‌ها تهیه شود.

تعداد بیشتر زنان مسن با معلولیت نسبت به مردان
داده‌های موجود: احتمال ابتلای زنان مسن به معلولیت از مردان بیشتر است.
این اطلاعات برای من به چه معنی است؟  من در سایت باید با استفاده از مقالات و ابزارها، روی هدف قرار دادن زنان مسن تأکید کنم.

اغلب افراد مسن در این مناطق ساکن هستند؟
داده‌های موجود: تهران، مشهد، اهواز، اصفهان، رشت، شیراز
این اطلاعات برای من به چه معنی است؟ می‌توانم اطلاعات محلی مانند داروخانه‌ها، پزشکان، مراقبین، خانه‌های سالمندان و غیره را با آن مناطق اولیه مشخص نمایم. من همچنین می‌توانم آگهی PPC در این مکان جغرافیایی را هدف قرار دهم.

اطلاعات بازنشستگی برای سالمندان مجرد
داده‌های موجود: تعداد کمی از سالمندان ازدواج کرده که از رابطه قبلی خود فرزند دارند و زنان مجرد، نسبت به آن چیزی که در بازنشستگی در انتظار آن‌هاست، دیدگاه روشن‌تری دارند.
این اطلاعات برای من به چه معنی است؟ ایجاد یک ستون ویژه برای محتواهای مربوط به بازنشستگی مرتبط به این دست از سالمندان.

مراقبین سالمندان هدف ثانویه شما هستند.
داده‌های موجود: 34 میلیون فرد بالغ از افراد بالای 50 سال مراقبت می‌کنند
این اطلاعات برای من به چه معنی است؟ ممکن است بخواهید بخش ویژه‌ای شامل محتواها و ابزارهای مخصوص مراقبین افراد سالمند را در نظر بگیرید.

شرکای تبلیغاتی بالقوه
داده‌های موجود: 48 درصد از مراقبین افراد سالمند گفته‌اند که از حداقل یکی از سرویس‌های بیرونی (مانند حمل‌ونقل، پیک مواد غذایی و…) در کار مراقبت خود استفاده می‌کنند.
این اطلاعات برای من به چه معنی است؟ این سرویس‌های بیرونی یک هدف برای همکاری و تبلیغات هستند.

تمامی اطلاعات ذکرشده در بالا را می‌توان از روش‌هایی پیش‌تر ذکر شد، به دست آورد. این موارد اطلاعات ارزشمندی در مورد نوع محتواهای تولیدی، همکاری‌های بالقوه و نوع ابزارهای موردنیاز را در اختیار شما قرار می‌دهد. البته توجه داشته باشید که اطلاعات خود را فقط از مراکز و منابع معتبر تهیه کنید و در مورد نحوه استفاده از این اطلاعات نیز با دقت عمل کنید.

ایجاد توصیه‌ها در سند استراتژی سئو

هرکدام از این اکتشاف‌ها محتوای بالقوه یا استراتژی است و باید در سند استراتژی سئو شما نوشته شود. تا می‌توانید داده جمع‌آوری کنید و برای خود دلیل بیاورید که چرا این محتوا را پیشنهاد می‌کنید.
برای هر قطعه‌ای از محتوا که شما توصیه می‌کنید، سعی کنید موارد زیر را مدنظر داشته باشید:

پشتیبانی گیری از داده‌ها: از داده‌هایتان پشتیبانی بگیرید تا بدانید چرا این محتوا برای مخاطبانتان جذاب است.
ویژگی‌ها: توصیه‌های خود را تا می‌توانید منحصربه‌فرد و خاص نگه‌دارید. برای مثال، اگر پیشنهاد همکاری را به یک سایت تحویل غذا ارائه می‌دهید، بدانید که کدام‌یک از این سایت‌های تحویل غذا بیشترین اطلاعات مرتبط را به دست می‌دهند و هزینه این همکاری چقدر خواهد بود و البته این همکاری برای اهداف سئو و محتوا به چه صورت است.
این مرحله لازم نیست که خیلی فرمول‌بندی شده باشد، زیرا در قدم‌های بعدی و با مراحلی مانند تحقیق کلمات کلیدی و تحقیق رقابت، اطلاعات بیشتری به دست خواهیم آورد. اما در همین مرحله نیز تا می‌توانید باید اطلاعاتی را به دست آورید. منتظر بخش‌های این آموزش باشید.
رفرنس:آژانس دارت
 برای به اشتراک گذاشتن این مطب در شبکه های اجتماعی از لینک های زیر استفاده کنید:

کسب اطلاعات بیشتر

برای کسب اطلاعات بیشتر یا مشاوره و آشنایی با موثرترین شیوه های تبلیغات مرتبط با حوزه کاری خود، دریافت کمپین های تبلیغاتی و راهکارهای عملیاتی برای توسعه کسب و کار و برندینگ و آگاهی از دوره ها و کارگاه های آموزشی همین حالا با شماره 09122006830 تماس بگیرید یا از طریق فرم تماس یا شبکه های اجتماعی،  با ما در ارتباط باشید.