با رهبران چریکی استراتژی شبکه‌ های اجتماعی را اجرا کنید.

با رهبران چریکی استراتژی شبکه‌ های اجتماعی را اجرا کنید
قدرت بازاریابی شبکه‌ های اجتماعی غیر قابل انکار است. این روزها کسی را پیدا نمی‌کنید که حداقل یک حساب کاربری در شبکه‌های اجتماعی نداشته باشد. یکی از کلیدهای موفقیت یک کمپین شبکه‌های اجتماعی و طراحی خلاقانه استراتژی شبکه‌ های اجتماعی برخورداری از یک تیم حرفه‌ای و خلاق است. در این بین، نقش مدیر بازاریابی شبکه‌ های اجتماعی یکی از مهمترین نقش‌های تأثیرگذار در موفقیت و به ثمر نشستن کمپین‌های بازاریابی شبکه‌ های اجتماعی است. ما امروز قصد داریم مهارت‌ها و توانمندی‌های کلیدی مدیر بازاریابی شبکه‌ های اجتماعی را به شما معرفی کنیم. با ما همراه باشید.

مدیر بازاریابی دیجیتال، به عنوان رهبر تیم به شناسایی ایده، طراحی استراتژی شبکه‌ های اجتماعی بر اساس پرسونا برند و هدف کمپین و در نهایت پیاده سازی و اجرای استراتژی شبکه‌ های اجتماعی و تحلیل نتایج می‌پردازد. این نقش که تا 5 سال پیش چندان مورد توجه بسیاری از سازمان‌ها و برندها نبوده، امروزه به یک نقش پر رنگ و قدرتمند در تیم بازاریابی شبکه‌ های اجتماعی تبدیل شده است.

مانند نقش هر مدیر ارشد بازاریابی، مدیر بازاریابی دیجیتال باید مجموعه متنوعی از مهارت‌ها را برای شناسایی فرصت‌ها، طراحی استراتژی بازاریابی محتوایی طراحی استراتژی شبکه‌ های اجتماعی شناخت و درک مخاطبین هدف و سایر موارد دارا باشد.

تفکر طراحی و خلاقیت جوانه اصلی استراتژی شبکه‌ های اجتماعی

خلاقیت در زمینه کشف فرصت‌های جدید و خارج از قوانین و چارچوب‌های بازار سنتی و تدوین استراتژی شبکه‌ های اجتماعی به صورت متمایز و خلاقانه، مهارتی فوق‌العاده ارزشمند برای هر مدیر بازاریابی شبکه‌های اجتماعی است. خلاقیت مهارتی برای حل مسئله مبتنی بر تفکر طراحی است. نگاهی کوتاه به موفق‌ترین کمپین‌ها و استراتژی شبکه‌ های اجتماعی شان نشان می‌دهد که خلاقیت از چشم انداز بررسی و تست کردن چیزهای مختلف، باعث افزایش بهره‌وری و بهبود تجربه مخاطب هدف می‌شود.

به طور مثال کمپین موفق ولوو با عنوان «Epic Splits» با بهره‌گیری از محبوبیت و شهرت «ژان کلود ون دام» که بیشتر بخاطر استعدادش در هنرهای رزمی و بازی در فیلم‌های اکشن شناخته شده است، راه اندازی شد و محتوای ویدئویی کمپین با بهره‌گیری از عنصر خلاقیت و داستان‌سرایی غافل‌گیرانه در زمان طراحی استراتژی شبکه‌ های اجتماعی بیش از 90 میلیون بار در یوتیوب به نمایش درآمد که تاثیر قابل توجهی بر میزان فروش و آگاهی برند ولوو در پی داشت.

به طور مشابه چالش سطل یخ از دیگر کمپین‌های خلاقانه‌ای است که در رابطه با کمک به جامعه سرطان نیوزیلند و انجمن خیریه کمک به بیماران اسکلروز جانبی آمیوتروفیک (ای ال اس) در آمریکا به سرعت به یک پدیده جهانی و محتوای ویروسی در رسانه های اجتماعی تبدیل شد. پیت فرتز کاپیتان تیم بیسبال دانشگاه بوستون که در سال 2012 به بیماری ALS مبتلا شده بود برای حمایت از مبتلایان به این بیماری، چالش سطح یخ را راه‌اندازی کرد.

این کمپین، نشان‌دهنده تاثیر خلاقیت در استراتژی شبکه‌ های اجتماعی است. در این کمپین موفق بیش از 115 میلیون دلار کمک‌های مالی و بشردوستانه برای مبتلایان به بیماری ALS گردآوری شد

شما به نبوغ ذاتی نیازی ندارید، بهره‌گیری از یک رویکرد خلاقانه در استراتژی شبکه‌ های اجتماعی و بازاریابی محتوایی به شما کمک می کند محتوایی متمایز برای مخاطب هدف طراحی کنید که نتایج شگفت‌انگیز و قابل توجهی برای برندتان به ارمغان بیاورد.

مهارت تولید محتوا و کپی رایتینگ

به جای کپی کردن، سعی کنید تعامل کنید و با مخاطبین برند و کسب و کارتان ارتباط برقرار نمایید. در نتیجه قادر خواهید بود با اتکاء به مهارت کپی رایتینگ و به عنوان یک مدیر موفق بازاریابی دیجیتال، محتوای جذاب و مؤثر را منطبق با اهداف استراتژی شبکه‌ های اجتماعی طراحی و تدوین کنید و با توجه به تقویم بازاریابی محتوایی آنها را منتشر و توزیع نمایید.

بازاریابی محتوایی امروزه توسط بسیاری از برندها و کسب و کارها مورد توجه قرار گرفته و ترافیک مناسبی را به صفحه پروفایل‌تان در شبکه‌های اجتماعی و وب سایت هدایت می‌کند. به طور مثال اگر استراتژی شبکه‌های اجتماعی برند شما مبتنی بر توئیتر باشد، باید سعی کنید با توجه به محدودیت 140 کاراکتری، محتوایی واقعاً گیرا و جذاب تولید نمایید. بررسی‌های اخیر نشان داده است که توئیت‌های کوتاه با 70 تا 100 کاراکتر دارای بیشترین نرخ تعامل هستند. همین حقیقت، در فیس بوک برای پست‌های با 40 کاراکتر با نرخ 86 درصدی تعامل مخاطبین نیز صادق است.

در طراحی پست با توجه به نوع مخاطبین و پرسونای مخاطبین هدف که در استراتژی شبکه‌ های اجتماعی مختص برندتان تعیین کرده‌اید، پیام اصلی محتوا را در کمترین تعداد کاراکتر اما در قالب کلماتی ارزشمند برای دستیابی به بیشترین نرخ مشارکت کاربران و بازگشت سرمایه (ROI) ناشی از فعالیت‌های بازاریابی شبکه‌ های اجتماعی خود طراحی و منتشر نمایید.

هر مدیر بازاریابی شبکه‌ های اجتماعی باید مهارت‌های کپی رایتینگ خود را در چارچوب استراتژی شبکه‌ های اجتماعی برای سایت و وبلاگ، برای صفحات فرود  و پست‌های شبکه اجتماعی توسعه دهد.

از دگر سو، ثروتمندترین سرآشپز جهان گوردون جیمز رمزی آشپز اسکاتلندی، صاحب چندین رستوران و یک شخصیت معروف تلویزیونی راز موفقیت ثروت و کارآفرینی خود را تولید محتوای جذاب و منحصر به فرد عنوان کرده است. این افسونگر آشپزخانه، شهرت و ثروت اصلی خود را از طریق برنامه‌های تلویزیونی جذاب خود در ارتباط با مسابقات آشپزی، سریال‌های انگلیسی آشپزخانه جهنمی و کابوس‌های آشپزخانه‌ای رمزی بدست آورده است. او توانست با درآمد 60 میلیون دلار در سال 2015 به لیست پردرآمدترین افراد مشهور جهان در لیست فوربس 2015 راه یابد.

طراحی محتوای تعاملی  و جذاب همراه با استراتژی شبکه‌ های اجتماعی هوشمندانه و خلاق می‌تواند به شما در راه اندازی یک کسب و کار پر رونق و چند میلیون دلاری کمک نماید.

مهارت طراحی حلقه مفقود استراتژی شبکه‌ های اجتماعی

یکی از مهمترین اجزا هر استراتژی شبکه‌ های اجتماعی تولید محتوای بصری زیبا و جذاب است که به مهارت طراحی و نقش آن در موفقیت کمپین‌های بازاریابی شبکه‌های اجتماعی اشاره دارد. نیازی نیست که یک مدیر بازاریابی دیجیتال یک استاد طراحی باشد اما می‌بایست درک قوی از طراحی و تجربه کاربری در راستای بهبود فرآیند خلق محتوای بصری منحصر به فرد و زیبا و به کارگیری محتوا در کمپین تبلیغاتی در شبکه‌های اجتماعی داشته باشد.

مطالعات اخیر نشان می‌دهد که استراتژی شبکه‌ های اجتماعی که حول محور طراحی پست‌های محتوایی غنی و سرشار از تصاویر شکل می‌گیرد، از نظر شاخص‌های ارزیابی عملکرد، نتایج موثرتری را برای موفقیت کسب و کار در پی خواهد داشت.

به طور مثال بافر به عنوان یکی از ابزارهای زمان‌بندی خودکار ارسال پست در شبکه‌های اجتماعی با راه‌اندازی هشتگ BUFFERC COMUNITE به نمایش عکس‌ها و شخصیت کاربران مختلف در سراسر جهان می‌پردازد. این تصاویر تبلیغاتی نیستند و توسط خود کاربران با هشتگ اختصاصی برند بافر به اشتراک گذاشته می‌شوند.

راه اندازی این کمپین‌های خود جوش می‌بایست مبتنی بر استراتژی شبکه‌ های اجتماعی به خوبی برنامه‌ریزی شده و همراه با درک و شناخت قوی از طراحی باشد که یکی از مهارت‌های اساسی مدیران امروزی برای موفقیت در شبکه‌های اجتماعی است. ابزارهای بافر امکان به اشتراک گذاری محتوا در شبکه‌های اجتماعی را برای بسیاری از کاربران تسهیل می‌سازند.

با توجه به مهارت طراحی، مخاطبین هدف را ترغیب کنید تا بخشی از لحظات زیبای زندگی‌شان را با برند شما در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارند تا بتوانید ارتباطی مؤثر و بلند مدت با آنها برقرار نمایید و آنها نیز محتوای شما را به اشتراک بگذارند.

در  مثالی دیگر، استارباکس هر ساله با توجه به تدوین استراتژی شبکه‌ های اجتماعی فصلی خود، در ماه دسامبر با راه‌اندازی هشتگ RedCupContest برای ترویج نوشیدنی‌های ویژه تعطیلات زمستانی برندش کاربران را تشویق می‌کند تا از فنجان‌های قرمز نوشیدنی‌های قهوه خود در ایام کریسمس عکس بگیرند و شانس برنده شدن کارت هدیه گران قیمت استارباکس را داشته باشند.

مهارت تحلیل و ارزیابی کلید طلایی استراتژی شبکه‌ های اجتماعی

مهارت تحلیل در ارزیابی و بررسی نتایج کمپین‌های بازاریابی شبکه‌ های اجتماعی نقش بسیار مهم و موثری در موفقیت عملکرد برند در شبکه‌های اجتماعی ایفا می‌کنند. شما می‌بایست در زمان طراحی استراتژی شبکه‌ های اجتماعی شاخص‌های کلیدی ارزیابی عملکرد کمپین‌های تبلیغاتی را تهیه نمایید تا بتوانید عملکرد کسب و کارتان را در هر یک از شبکه‌های اجتماعی مورد تجزیه و تحلیل قرار دهید.

در زمان طراحی استراتژی شبکه‌ های اجتماعی باید از دو دیگاه به استخراج شاخص‌های ارزیابی عملکرد بپردازید:

مهارت تحلیل داده‌ها و محتوای شبکه‌های اجتماعی (مانند ری- توئیت ها، لایک، پرسونا مخاطب و سایر موارد)
مهارت تحلیل معیارهای conversion مانند نرخ ماندگاری در سایت، تعداد لیدها، میزان نرخ فروش و کسب درآمد


مهارت رهبری کردن و تیم سازی

بازاریابی شبکه‌ های اجتماعی امروزه می‌تواند به عنوان یک منبع پردرآمد برای کسب و کار شما تبدیل شود که البته به تلاش و هوشمندی خود شما بستگی دارد. یک مدیر موفق بازاریابی دیجیتال می‌بایست به صورت مستمر نقش کلیدی در طراحی استراتژی شبکه‌ های اجتماعی، تولید محتوا و تحلیل و پایش نتایج داشته باشد. به عبارت دیگر درک سیستمی از فرآیند و روال انجام کارها برای ایجاد یک تصویر یکسان و بزرگ در ذهن تمام اعضای تیم مبتنی بر استراتژی شبکه‌ های اجتماعی برای دستیابی به مدیریتی دقیق‌تر در تحقق اهداف کمپین تبلیغاتی بسیار حائز اهمیت است.
رفرنس:آژانس دارت برای به اشتراک گذاشتن این مطب در شبکه های اجتماعی از لینک های زیر استفاده کنید:

کسب اطلاعات بیشتر

برای کسب اطلاعات بیشتر یا مشاوره و آشنایی با موثرترین شیوه های تبلیغات مرتبط با حوزه کاری خود، دریافت کمپین های تبلیغاتی و راهکارهای عملیاتی برای توسعه کسب و کار و برندینگ و آگاهی از دوره ها و کارگاه های آموزشی همین حالا با شماره 09122006830 تماس بگیرید یا از طریق فرم تماس یا شبکه های اجتماعی،  با ما در ارتباط باشید.