انواع عمده فروشی

انواع عمده فروشی
عمده فروشی اشکال مختلفی دارد که در این مطلب شرح می دهیم.انواع عمده فروشی شامل موارد زیر است:

بازرگان عمده فروش

واحد تجارى مستقل ( شخصى ) متعلق به شخصى که سند مالکیت کالا را به نام خود منتقل مى کند . امکان دارد خدمات کامل و یا خدمات محدود ( Jobber ) ارائه کند. (شاید بتوان Jobber را عمده فروش محلى یا خرده پا نامید)

عمده فروش ارائه کننده خدمات کامل

 این نوع شرکت ها انبوهى از انواع کالا در انبار ( تحت تملک خود ) دارند ، داراى نیروى فروش هستند ، مى توانند کالا ها را به نسیه ( قسطى ) بفروشند ، یعنى به خریداران اعتبار و کالاهاى فروخته شده را به خریداران تحویل بدهند ( در مبدأ یا در مقصد ) . بیشتز معامله هاى آن ها با خرده فروشى است . اغلب در زمینه چندین خط محصول فعالیت مى کنند . امکان دارد در یک یا دو خط محصول یا حتى در بخشى از یک خط محصول فعالیت کنند. عمده فروش هایى که در زمینه صنایع مختلف فعالیت مى کنند اقلام مورد نیاز تولید کنندگان را تهیه و عرضه مى کنند ، امکان دارد در زمینه دادن اعتبار و حمل و نقل ( تحویل دادن مواد فروش رفته ) هم خدماتى را ارائه کنند.

عمده فروش توانمند ( ارائه کننده بالاترین خدمات )

این عمده فروش ها داراى قدرت بسیار بالایى هستند ، محصولات خاص ( انواع محدودى از محصولات ) را به خرده فروشى هاى کوچک ( خرده پا ) در ازاى پول نقد عرضه مى نمایند.

عمده فروش با سیستم حمل و نقل  

این عمده فروش ها اقلام محدودى از کالاهاى کم دوام ( فاسد شدنى ) به فروشگاه هاى بزرگ زنجیره ، خواربار فروشى ها ، بیمارستان ها ، تالارهاى پذیرایى و میهمان پذیرها مى فروشند و کالاهاى فروش رفته را ( با سیستم حمل و نقل متعلق به خود ) به خریداران تحویل مى دهند . 

عمده فروش هاى فله بر

آن ها در زمینه حمل کالاهاى فله اى مانند زغال سنگ ، چوب و ماشین آلات سنگین خدماتى را عرضه مى کنند. آن ها پس از دریافت سفارش سند مالکیت محصولات را به نام خود منتقل مى کنند ، ریسک هاى مربوطه را مى پذیرند و در نهایت کالاها را به خریداران نهایى تحویل مى دهند ( و سندها را به نام آن ها منتقل مى کنند.

 بنکدار

 این گروه نمایشگاه ها را برگزار ، قیمت کالاها را تعیین و سیستم ثبت و نگهدارى کالاها را ارائه مى کند. آن ها سند مالکیت کالاها را به نام خود منتقل مى کنند و فقط براى کالاهایى که تا پایان سال به خرده فروشى ها فروخته اند ، صورت حساب تهیه و ارسال مى کنند. Rock Jobbers ( عمده فروشى هاى خرده پا ) در رابطه با اقلامى از کالاها ( غیر از مواد غذایى به خواربار فروشى ها و خرده فروشى ها ) خدماتى را ارائه مى کنند.

تعاونى تولید کنندگان

 آن ها محصولات کشاورزان را جمع آورى مى کنند و به بازار هاى محلى مى فروشند .

عمده فروش با کاتالوگ

این گروه دفترچه هاى خاص ( ارائه کننده شرح اقلام و قیمت آن ها ) را براى خریداران بالقوه مى فرستند و پس از دریافت سفارش ، کالاها را از طریق پست ، راه آهن ، هواپیما یا کامیون ارسال مى نمایند.

کارگزار و نماینده ها ، حق العمل کار

 آن ها فرآیند خرید و فروش را تسهیل مى نمایند ( بین ٢ درصد تا 6 درصد قیمت فروش کمیسیون مى گیرند ) . خدمات محدودى را ارائه مى کنند. اغلب در رابطه با کالاها یا محصولات تخصص دارند. کارگزار بین خریدار و فروشنده رابطه برقرار مى کند و در زمینه مذاکره یا چانه زنى به دو طرف کمک مى کند و کمیسیون خود را از فروشنده مى گیرد ( نمونه ها عبارت اند از نیروهاى فعال در بنگاه هاى معاملات مسکن و شرکت هاى بیمه ) . نماینده از جانب خریدار یا فروشنده اقدام مى کند ( دوره فعالیت او طولانى مدت است ) .

بیشتر نمایندگان شرکت هاى تولیدى به صورت شرکت هاى کوچک و داراى چند نیروى متخصص هستند. نمایندگان فروش طبق قرارداد اختیارات کافى دارند و مى توانند محصولات را بفروشند. نمایندگان خرید براى واحدها یا مسئولان خرید فروشگاه اقدام به خرید مى کنند. آن ها این وظیفه ها را انجام مى دهند : تحویل دادن محصولات ، بررسى و انبار کردن آن ها و سرانجام بارگیرى و حمل کالاى فروش رفته . حق العمل کار کالاها را تحویل مى گیرد و هنگام فروش در مورد قیمت ( با خریداران ) چانه مى زند.

دفاتر و شعبه هاى تولیدکنندگان و فروشگاه ها  

عملیات مربوط به عمده فروشى هایى ( عملیاتى را که عمده فروش ها باید انجام دهند ) به وسیله فروشندگان یا خریداران ( و نه به وسیله شخصى دیگر ) انجام مى شوند و به خدمات عمده فروش هاى مستقل ( شرکت هاى دیگر ) نیاز نیست . دفاتر و شاخه هاى ( شعبه هاى ) شرکت هاى عمده فروش فعالیت هاى مربوط به خرید یا فروش را انجام مى دهند. بسیارى از فروشگاه ها ( خرده فروشى ها ) در مراکز بازارهاى عمده دفاتر خرید تأسیس مى کنند.

عمده فروشى هاى تخصصى

عمده خریداران محصولات کشاورزى . این گروه از عمده فروش ها انواع محصولات کشاورزى و انواع نفت را مى خرند و سپس اقدام به حراج مى کنند. آن ها انواع وسایل و تجهیزات ، ماشین آلات سنگین و خودرو را حراج مى کنند ( آن ها را به خرده فروشى ها و سایر شرکت ها مى فروشند )
رفرنس:مارکتینگ ایران تلنت
 برای به اشتراک گذاشتن این مطب در شبکه های اجتماعی از لینک های زیر استفاده کنید:

کسب اطلاعات بیشتر

برای کسب اطلاعات بیشتر یا مشاوره و آشنایی با موثرترین شیوه های تبلیغات مرتبط با حوزه کاری خود، دریافت کمپین های تبلیغاتی و راهکارهای عملیاتی برای توسعه کسب و کار و برندینگ و آگاهی از دوره ها و کارگاه های آموزشی همین حالا با شماره 09122006830 تماس بگیرید یا از طریق فرم تماس یا شبکه های اجتماعی،  با ما در ارتباط باشید.