اهداف محصول و استراتژی محصول

اهداف محصول و استراتژی محصول
هنگامی که بازاریابان استراتژی محصول را تدوین می کنند، تصمیماتی درباره منافع، ویژگی ها، سبک، نام گذاری، برچسب زنی، و بسته بندی محصول، اتخاذ می کنند. هدف آنها از این تصمیمات چیست؟داشتن اهداف روشن و صریح در ارتباط با محصول، جهت فعالیت های شرکت را مشخص کرده و آنها را یکپارچه می کند. این اهداف باید اهداف بازاریابی را پشتیبانی کرده و با رسالت کلی سازمان سازگار باشند.

استراتژی های اثر بخش محصول از چند مرحله متوالی حاصل می شوند. برای مثال در صورتی که اهداف شرکت بر بازده سرمایه گذاری متمرکز باشند، اهداف بازاریابی ممکن است بر افزایش سهم بازار و یا حجم فروش لازم برای دستیابی به نرخ بازده سرمایه گذاری متمرکز باشند، اهداف بازاریابی ممکن است بر افزایش سهم بازار و یا حجم فروش لازم برای دست یابی به نرخ بازده سرمایه گذاری مورد نظر، تمرکز نمایند. در این صورت، اهداف محصول باید نشان دهنده چگونگی کمک تصمیمات راجع به محصول در رسیدن به سهم بازار یا سطوح مورد نظر فروش باشند.

اهداف محصول، در صورتی اثر بخش خواهند بود که، قابل سنجش، واضح و بدون ابهام  و امکان پذیر باشند. به اضافه این که این اهداف باید در یک چارچوب مشخص زمانی قرار گیرند. 

برای نمونه اهداف محصول شرکت فروزن انتری را مورد توجه قرار دهید:
  • حذف چربی محصول، جهت راحت نگاه داشتن مشتریان حساس، در سال مالی پیش رو.
  • معرفی سه محصول جدید در فصل جاری، برای بهره گیری از علاقه فزاینده مصرف کنندگان به غذاهای مکزیکی.
  • بهبود جوجه های سوخاری در طول سال مالی پیش رو تا حدی که مصرف کنندگان آنها را بهتر از محصول رقبا ارزیابی نمایند.
اگر برنامه ریزان باید همواره با مشتریان در ارتباط باشند تا اهداف آنها با نیازهای مشتریان منطق باشند، دانش به روز موجود در محصولات جدید رقبا نیز منبع مهمی برای تعیین اهداف محصول است. مهم تر از همه این که این اهداف باید پیامدهای بلند مدت تصمیمات مرتبط با محصول را مورد توجه قرار دهند. برنامه ریزان هرگز نباید سلامتی بلند مدت شرکت را قربانی اهداف کوتاه تری، نظیر افزایش فروش یا دست یابی به اهداف مالی، نمایند. برنامه ریزان محصول ممکن است بر یک یا چند محصول مجزا، یا گروهی از محصولات به عنوان یک کل، تمرکز داشته باشند. در این قسمت، بررسی مختصری از هر دو مورد انجام شده است. علاوه بر آن، به بحث مهم دیگری که عبارت است از “کیفیت محصول “پرداخته شده است.
رفرنس:مارکتینگ ایران تلنت


 برای به اشتراک گذاشتن این مطب در شبکه های اجتماعی از لینک های زیر استفاده کنید:

کسب اطلاعات بیشتر

برای کسب اطلاعات بیشتر یا مشاوره و آشنایی با موثرترین شیوه های تبلیغات مرتبط با حوزه کاری خود، دریافت کمپین های تبلیغاتی و راهکارهای عملیاتی برای توسعه کسب و کار و برندینگ و آگاهی از دوره ها و کارگاه های آموزشی همین حالا با شماره 09122006830 تماس بگیرید یا از طریق فرم تماس یا شبکه های اجتماعی،  با ما در ارتباط باشید.