راهنمای ساده اما قدرتمند بازاریابی افراد تاثیرگذار

راهنمای ساده اما قدرتمند بازاریابی افراد تاثیرگذار
 اگر به دنبال حضور موثرتر و بهینه تر در فضای مجازی هستید و اگر می خواهید که میزان موفقیت بازاریابی دیجیتال خود را در کسری از زمان و با کمترین هزینه بالا ببرید، بازاریابی از طریق افراد تاثیرگذار می تواند گزینه مناسبی باشد.
اگر می خواهید بیشتر درباره ی بازاریابی افراد تاثیر گذار بدانید در ادامه با ما همراه باشید.

بازاریابی افراد تاثیرگذار یعنی چی؟

فرایند شناسایی و برقراری ارتباط با افراد دارای نفوذ در صنعت خود و ترغیب نمودن آنها برای اینکه تجارب مثبت خود در مورد برند شما را با طرفداران و دنبال کنندگان خود به اشتراک بگذارند را بازاریابی افرادتاثیرگذار گویند.در این صورت اعتبار و میزان معروفیت برند شما در میان تعداد بسیاری زیادی از افراد بازار هدفتان به طور قابل ملاحظه ای افزایش می یابد.

افراد تاثیرگذار چه کسانی هستند ؟

برای درک مفهوم بازاریابی افراد تاثیرگذار، باید ابتدا بدانید که افراد تاثیرگذار چه کسانی هستند؟
  • افرادی که از شخصیت و موقعیت مطرحی در میان مردم برخوردار هستند.
  • این افراد قدرت نفوذ بالایی دارند که می توانند بر روی دسته خاصی از مخاطبان تاثیر زیادی بگذارند.
  • این افراد قابل اعتماد و دارای اعتبار و محبوب هستند.
  • این افراد به راحتی مخاطبانشان را به پذیرفتن چیزی که خودشان قبول دارند، راضی می کنند.
  • افراد تاثیر گذار می توانند وبلاگ نویس ها، مشتریان تاثیرگذار، رهبران فکری، رهبران عقیده، روزنامه نگارها، نویسندگان، مشاوران، متخصصان هر صنعت، هنرمندان مشهور، مجریان، ورزشکارن و بسیاری افراد دیگر باشند.

چگونگی شکل گیری بازاریابی افراد تاثیرگذار

برقرای ارتباط با افراد تاثیر گذار که تجربه استفاده از برند را با دنبال کنندگان و طرفداران خود به اشتراک بگذارند موضوع جدید و تازه ای نیست. بر اساس وب سایت (Sprout Social)  بیش از  نیمی از خرید های مردم  تحت تاثیر روابط اجتماعی و قدرت نفوذ افراد سرشناس صورت گرفته است.
در گذر زمان بازاریابی افراد تاثیر گذار به آرامی با تغییر روش روابط عمومی سنتی و ورود آن به دنیای دیجیتال شکل گرفت و بصورت زیرپوستی در استراتژی های بازاریابی و بودجه بندی هزینه های تبلیغات راه پیدا کرد.
در واقع محتوایی که از طریق بازاریابی محتوایی دست به دست توسط افراد تاثیرگذار می چرخید و به اشتراک گذاشته می شد کم کم به ظهور مفهوم بازاریابی افراد تاثیر گذار منجر شد
در روزگاران قدیم برندها برای بازاریابی افراد تاثیر گذار بصورت رایگان محتوای خود را از طریق افراد تاثیرگذار با مخاطبان هدفشان به اشتراک می گذاشتند ولی شرکت GroupHigh که خدمات بلاگ نویسی و بازاریابی افراد تاثیر گذار را ارائه می داد  در سال 2015  با بررسی افراد تاثیر گذار عنوان کرد که 69.7 % از آنها ترجیح می دهند برای پست هر محتوا در شبکه های اجتماعی و وبلاگ خود مبلغی پول دریافت کنند در حالی که 11.5 % اعتقادی به دریافت پول ندارند و رایگان این کار را انجام می دهند و 18.98 % از آنها برایشان فرقی ندارد.

چگونه بازاریابی افراد تاثیر گذار منجر به توسعه برند می گردد؟

1-به مخاطب هدفتان دسترسی بیشتری پیدا خواهید کرد:
وقتی با افراد تاثیرگذاری ارتباط برقرار می کنید که سلایق و علایقشان در جهت علایق و اهداف بازاریابی شما باشد در این صورت با یک تیر به چند هدف زده اید و به مخاطبان زیادی دسترسی پیدا خواهید کرد.

2-آگاهی از برند تان(brand awareness)  به راحتی انجام می گیرد:
برای اینکه صدای برندتان را به گوش مخاطبان هدفتان برسانید یکی از بهترین راه حل ها استفاده از افراد تاثیرگذار است چرا که این افراد بیان کننده تجارب مثبت شان از برند شما  با کسانی هستند که به آنها علاقه مند است، پس آنها نیز احتمالا به محصول شما علاقه مند می شوند.

3-بهینه سازی موتورهای جستجو را (seo) بهبود می بخشند:
بازاریابی افراد تاثیرگذار این  امکان را به شما می دهد  تا لینک های بیشتری به وب سایتتان داشته باشید. چون افراد تاثیرگذار لینک وب سایت شما را در کنار محتوای تولید شما در شبکه های اجتماعی خود قرار می دهند.

4-به برند شما اعتبار و ارزش می بخشند:
جلب اعتماد و رسیدن به جایگاه معتبر برای برند کار چندان ساده ای نیست.  زمانی که یک فرد تاثیرگذار محصول شما را معرفی می کند در این صورت  به برند شما اعتبار می بخشد و حس اعتماد را در مشتریانتان ایجاد می کند.

5-در هزینه هایتان صرفه جویی می شود:
وقتی با افراد تاثیرگذار برندتان را به مخاطب هدفتان معرفی می کنید مصداق بارز یک تیر و چندمیلیون هدف است. در این صورت به جای صرف هزینه برای پیدا کردن تعداد زیادی از افراد، کافی است روی چند نفر هزینه کنید چرا که او خودش مخاطبان بسیاری را برای شما پیدا خواهد کرد.

نحوه همکاری و انتخاب این افراد چگونه است؟

برای اینکه افراد تاثیرگذار را پیدا کنید 3  قانون ذیل را در نظر داشته باشید تا به راحتی با آنها ارتباط برقرار کنید.

اجازه دهید خودشان به سراغ شما بیایند:
مثل یک ماهیگیر عمل کنید، طعمه ی خوبی انتخاب کنید آن را به سر قلاب ببندید و در دریا بیاندازید، سپس منتظر بمانید. طعمه که همان داستان برند شماست اگر خوشمزه باشد علاقه‌مندان خودشان با پای خودشان به سراغ‌ شما می آیند.

از محتوای مناسب استفاده کنید:
افراد تاثیرگذار در دریایی از اطلاعات در حالی شنا می کنند که به دقت به دنبال داستان‌های تازه هستند. برای اینکه چشمان افراد تاثیرگذار را به خودتان جلب کنید، داستان برندتان را باارزش و جذاب بنویسید

آنجایی که ماهی وجود دارد، ماهیگیری کنید:
همیشه  کسانی که علایق و سلایق مشترک و مشابهی دارند دور هم جمع هستند. سعی کنید محل تجمع افراد تاثیرگذاری که مرتبط با حوزه کاری شما هستند را پیدا کنید،  به آنجا بروید و داستان برندتان را در معرض دید آن‌ها بگذارید.
رفرنس:آژانس دارت
 برای به اشتراک گذاشتن این مطب در شبکه های اجتماعی از لینک های زیر استفاده کنید:

کسب اطلاعات بیشتر

برای کسب اطلاعات بیشتر یا مشاوره و آشنایی با موثرترین شیوه های تبلیغات مرتبط با حوزه کاری خود، دریافت کمپین های تبلیغاتی و راهکارهای عملیاتی برای توسعه کسب و کار و برندینگ و آگاهی از دوره ها و کارگاه های آموزشی همین حالا با شماره 09122006830 تماس بگیرید یا از طریق فرم تماس یا شبکه های اجتماعی،  با ما در ارتباط باشید.