چیستی، چرایی و چگونگی بازاریابی درون گرا به زبانی ساده

چیستی چرایی و چگونگی بازاریابی درون گرا به زبانی ساده

شعار جدیدی که در صحنه ی بازاریابی آنلاین خودنمایی می کند و پاسخی است برای حل این مشکل، چیزی نیست جز بازاریابی درون گرا که از قضا با نام های دیگر همچون (بازاریابی جاذبه ای، بازارایابی ربایشی ، بازاریابی درونی و …) نیز خوانده می شود.
مخاطبان شما به دنبال محتوای شما، محصولات و برند شما نیستند. آنها فقط در پی یافتن راهی برای پر کردن خلاء اطلاعاتی، پاسخ به سوالات و دغدغه های ذهنی خودشان هستند.آنها نانی را می خرند که مطابق با ذائقه خودشان باشد نه ذائقه شما!
در این مطلب بازاریابی درونگرا را به شما معرفی خواهیم کرد.

منشا پیدایش بازاریابی درون گرا

اولین کسی که در سال 2005 سخن از بازاریابی درون گرا به میان آورد و آن را مناسب کسب و کارهای کوچک با درآمدهای بسیار و محصولات دانش بنیان معرفی کرد برایان هالیگان بود.
سپس ست گادین مفهوم جدیدی از آن استخراج نمود تحت عنوان بازاریابی با کسب اجازه از مخاطب (Permission Marketing)

 بازاریابی درون گرا باعث ایجاد یک برند می شود، هر چه کار شما جالب تر و مفید تر از نظر مخاطبان به نظر برسد، آنها خودشان مایل می شوند که شما را به اشتراک بگذارند.

چگونه بازاریابی درونگرا را می توان انجام داد؟

پروسه بازاریابی درون‌گرا تحت عنوان قیف بازاریابی درون‌گرا قابل اجرا می باشد که در ادامه به توصیف آن می پردازیم:

اولین مرحله :جذب بازدیدکننده هدفمند به سایت

برای جذب بازدید کننده مخاطب سه گام را بایستی طی کرد:

1)مخاطب هدف را بشناسید:

برای تولید محصولات و خدمات ابتدا می بایست مخاطب هدف و نیازها و مسائل و مشکلاتش را بشناسید تا متناسب با نیاز و دغدغه های آنها به موقع با تولید محصولات و خدمات پاسخ دهید.

2)محتوای خوب و کاربردی برای جذب بازدیدکننده هدفمند تولید کنید:

محتوا در وب سایت‌ها حکم پر برای پرنده را دارد، همانطور که یک پرنده بدون پر قادر به پرواز نیست. وب‌سایت‌ها هم بدون محتوای با کیفیت قابلیت رشد و توسعه ندارند از این رو تولید محتوای با کیفیت، اصولی و کاربرپسند بسیار مهم است.

3) از طریق رسانه های مختلف و همچنین موتورهای جستجو محتوا را به گوش مخاطب رسانده :

تنها تولید محتوای خوب و با کیفیت فایده ندارد باید به بهینه‌سازی یا سئوی سایت که در جذب کاربران و هدایت آنها به سوی سایت بسیار موثر و کارساز است نیز توجه کرد، البته تا اینجای کار فقط نیمی از راه را طی کرده اید، حال وقت آن است که کسب و کار خودتان را در شبکه های اجتماعی معرفی کنید، تولید محتوای خوب در کنار توزیع خوب نتیجه می دهد! برای این کار باید با اصول بازاریابی در شبکه‌های اجتماعی آشنا شوید و آنها را به خوبی یاد بگیرید.

دومین مرحله: تبدیل

بازدید کننده های سایت به علاقه مندان و سرنخ های فروش

وقتی توانستید بازدیدکنندگان را به سمت سایت‌تان هدایت کنید در مرحله بعدی باید آنها را به علاقمندان سایت تبدیل کنید. برای تبدیل بازدیدکنندگان به علاقمندان باید یک پیشنهاد وسوسه انگیز به آنها بدهید! این پیشنهاد باید به قدری جذاب و خلاقانه باشد که بازدیدکنندگان، ایمیل و اطلاعات تماس خود را به شما بدهند تا آن پیشنهاد را دریافت کنند

سومین مرحله : تبدیل این علاقمندان به خریداران

اکنون که لیستی از مخاطبان هدفی که از طریق پیشنهاد وسوسه انگیز دریافت کرده اید و به شما علاقمند هستند را در اختیار دارید و باید به تولید محتوای مناسب و ارزشمند برای آنها بپردازید. همچنین باید به برقراری ارتباط مناسب و مداوم با آنها بپردازید تا فرآیند اعتماد سازی برند شما در جهت تبدیل علاقمندان به خریداران به درستی انجام شود.

چهارمین مرحله : تبدیل این خریداران به مشتریان وفادار

بازاریابی درون‌گرا حتی بعد از خرید هم ادامه دارد. برای جلب رضایت مشتری همچنان باید به تولید محتوای مناسب و ارزشمند ادامه داد، مثلا باید به تولید محتوایی با موضوعاتی همچون شرایط خدمات پس از فروش، شرایط گارانتی برای محصولات خریداری شده، مشکلاتی که ممکن است کاربران برای استفاده از محصول بعد از خرید داشته باشند، و … در قالب کتاب یا مقاله‌ای که مشتری به آن علاقمند بپردازید.یقینا در این صورت در ذهن و قلب خریداران نفوذ خواهید کرد و برندتان لحظه به لحظه رشد خواهد کرد.
رفرنس:آژانس دارت
 برای به اشتراک گذاشتن این مطب در شبکه های اجتماعی از لینک های زیر استفاده کنید:

کسب اطلاعات بیشتر

برای کسب اطلاعات بیشتر یا مشاوره و آشنایی با موثرترین شیوه های تبلیغات مرتبط با حوزه کاری خود، دریافت کمپین های تبلیغاتی و راهکارهای عملیاتی برای توسعه کسب و کار و برندینگ و آگاهی از دوره ها و کارگاه های آموزشی همین حالا با شماره 09122006830 تماس بگیرید یا از طریق فرم تماس یا شبکه های اجتماعی،  با ما در ارتباط باشید.