بازاریابی محتوایی برای چه کسب‌وکارهایی بهتر جواب می‌دهد؟

بازاریابی محتوایی برای چه کسب‌وکارهایی بهتر جواب می‌دهد
بازاریابی محتوایی به‌عنوان یکی از موثرترین استراتژی‌های بازاریابی به شمار می‌آید و اصولا همه کسب‌وکارها می‌توانند از آن استفاده کنند. نحوه عملکرد بازاریابی محتوایی نیز ساده است و در آن از محتواهای مفید، جذاب و کاربردی برای جذب طبیعی افراد به سایت و برند استفاده می‌شود. ازآنجایی‌که مشتریان هر کسب‌وکار به یکسری اطلاعات حداقلی در مورد آن کسب‌وکار نیاز دارند، نیاز به محتوا در همه جا احساس می‌شود. اما برخی کسب‌وکارها می‌توانند بیش از سایرین از مزیت‌های بازاریابی محتوایی منتفع شوند. 

چرا مزیت‌های بازاریابی محتوایی برای همه کسب‌وکارها برابر نیست؟

دلیل این نابرابری چه می‌تواند باشد؟ چه عواملی باعث می‌شوند یک کسب‌وکار بتواند بیش از سایر کسب‌وکارها از بازاریابی محتوایی بهره‌مند شود؟ در ادامه به دلایل این موضوع اشاره خواهیم کرد.

مشکلات مشتریان و سوالات: آن دست از کسب‌وکارهایی که به مشکلات مشتریان می‌پردازند و افراد برای حل مشکلاتشان از آن‌ها کمک می‌گیرند، در خط مقدم توسعه محتوا قرار دارند. اگر بتوانید با محتوا به سوالات مشتریان پاسخ دهید، در نهایت به‌عنوان یکی از رهبران صنعتی شناخته خواهید شد.

چرخه‌های نوآوری: برخی از صنایع به دلیل چرخه‌های نوآوری در جریان، می‌توانند بیش از سایرین محتوا تولید کنند. فرصت استفاده از بازاریابی محتوایی برای کسب‌وکارهای که هر چند مدت یک‌بار تغییر می‌کنند بیش از کسب‌وکارهایی است که برای مدت‌های طولانی بدون تغییر و نوآوری باقی مانده‌اند.

اطلاعات تخصصی: صنایعی که می‌توانند محتواهای حاوی اطلاعات تخصصی منتشر کنند، سریع‌تر از دیگران در زمینه بازاریابی محتوایی رشد می‌کنند. زیرا اطلاعاتی که در محتواهای آن‌ها آورده شده است در کمتر سایت دیگری یافت می‌شود.

منحصربه‌فرد بودن: عرضه محتواهای منحصربه‌فرد و خاص برای کسب‌وکار یک مزیت رقابتی به وجود می‌آورد و ارائه دادن اطلاعاتی که سایر کسب‌وکارها پیش‌ازاین بارها و بارها به آن پرداخته‌اند هیچ مزیتی در پی ندارد.

حضور آنلاین: بازاریابی محتوایی اغلب در فضای آنلاین انجام می‌شود، بنابراین اگر بیشتر مخاطبان شما در فضای آنلاین حضور دارند، این یک مزیت برای شما است.

بازاریابی محتوایی برای چه کسب‌وکارهایی بهتر جواب می‌دهد:

در بالا دلایلی که برخی کسب‌وکارها می‌توانند بیش از سایرین از بازاریابی محتوایی بهره‌مند شوند را ذکر کردیم، اما اساسا چه کسب‌وکارهایی می‌توانند بهتر از بازاریابی محتوایی جواب بگیرند:

پزشکی و بهداشتی
نتایجی که از تحقیقات پزشکی و بهداشتی به دست می‌آید معمولا حاصل چند سال تحقیق بوده و بسیار قابل استناد است. به همین دلیل نیز هست که سازمان‌ها، مراکز و موسسات پزشکی و بهداشتی می‌توانند بسیار از بازاریابی محتوایی بهره‌مند شوند. علاوه بر این، محتواهای پزشکی به مشکلات خاص بیماران (مانند سردردهای مزمن و…) اشاره می‌کنند و البته صنعت پزشکی صنعتی است که همواره و با فناوری‌ها و کشف‌های جدید در حال پیشرفت است. دانشگاه‌های پزشکی می‌توانند با راه‌اندازی وبلاگ‌های آموزشی، محتواهای مفیدی در زمینه پزشکی، مراقبت و پیشگیری از بیماری‌ها، آخرین متودهای درمانی و مطالبی از این دست منتشر کنند.

تعمیرات و بازسازی
کسب‌وکارهایی که اقدام به تعمیر و بازسازی کالای مردم می‌کنند و اساسا به هدف حل مشکلات افراد ایجاد شده‌اند نیز از جمله کسب‌وکارهایی هستند که رویکرد بازاریابی محتوایی برای آن‌ها جواب می‌دهد. هرچند که ممکن است فنون کوزه‌گری برخی از این کسب‌وکارها در محتواها افشا شود، اما افزایش محبوبیت و شهرت چیزهای هستند که در ازای آن به دست خواهند آورد. پتانسیل زیادی در اینجا برای کسب‌وکارهای تعمیر و بازسازی وجود دارد.

سایر سرویس‌های حرفه‌ای
تقریبا هر نوعی از سرویس‌های حرفه‌ای، از مشاوره‌های قانونی گرفته تا مشاوره‌های بازاریابی، می‌توانند از بازاریابی محتوایی منتفع شوند. افراد وقتی به دنبال سرویس‌های حرفه‌ای می‌گردند، تشنه اطلاعات هستند و محتوا می‌تواند تشنگی آن‌ها را فرو بنشاند. سرویس‌های حرفه‌ای می‌توانند از طریق بازاریابی محتوایی برای خود اعتمادسازی کرده و مشتریان جدید جذب کنند.

کسب‌وکارهای محلی
هر نوع کسب‌وکار محلی نیز می‌تواند از بازاریابی محتوایی به خوبی استفاده کند. چرا؟ زیرا این کسب‌وکارها لازم نیست که در مورد رقابت‌های سطح ملی نگران باشند و فقط باید با سایر کسب‌وکارهای محلی و کوچک رقابت کنند. گوگل نیز برای کسب‌وکارهای محلی امتیازهای ویژه‌ای در نظر گرفته است. استفاده از محتواهای مختص به موقعیت جغرافیایی می‌تواند مزیت رقابتی زیادی برای کسب‌وکارهای محلی داشته باشد.

فروشگاه‌های تجارت الکترونیک
فروشگاه‌های تجارت الکترونیک به صورت آنلاین فعالیت می‌کنند و می‌توانند بر اساس جستجوهای خاص، افراد را جذب کنند. اگر برای هر کدام از صفحات محصولات خود محتوا در نظر بگیرید، می‌توانید به سوالات رایج و شکایات مشتریان پاسخ دهید و به صورت همزمان نیز صفحات خود را برای کلمات کلیدی خاص بهینه‌سازی کنید.

رستوران‌ها
ازآنجایی‌که نوع خاصی از محتوا برای رستوران‌ها وجود ندارد تا تولید کنند و اغلب آن‌ها برخلاف فروشگاه‌های تجارت الکترونیک، در موقعیت‌های فیزیکی مستقر هستند، آن‌ها نیز از جمله کسب‌وکارهایی هستند که بازاریابی محتوایی مزیت‌های زیادی برایشان دارد. البته علاوه بر بازاریابی محتوایی، سئوی محلی نیز از جمله روش‌هایی است که می‌تواند بسیار برای رستوران‌ها و غذاخوری‌ها سودمند باشد.

سرویس‌های املاک و مستغلات
آخرین کسب‌وکار این لیست که بازاریابی محتوایی برای آن خوب جواب می‌دهد، سرویس‌ها و آژانس‌های املاک است. مالکان منازل قبل از نهایی کردن تصمیم خود باید تحقیقات زیادی را انجام دهند و اغلب آن‌ها به دنبال یافتن ویژگی‌های خارق‌العاده در خانه‌های آینده خود هستند. سرویس‌های املاک آنلاین می‌توانند با نوشتن محتواهای خوب و با جزئیات، لیست‌های خود را بهبود دهند و همچنین کاربر را مدت زمان بیشتری در سایت نگه دارند.

اگر کسب و شما از جمله یکی از این هفت کسب‌وکاری است که در نامش در لیست بالا ذکر شده است، باید همین امروز بازاریابی محتوایی را آغاز کنید. اما اگر کسب‌وکارتان جزو کسب‌وکارهای فوق نیست، باز هم با تولید محتوا می‌توانید مزیت‌های زیادی به دست آورید. درواقع اگر صنعت شما به گونه‌ای که شرکت‌های حاضر در آن به ندرت به بازاریابی محتوایی فکر می‌کنند، شما با شروع و پیشبرد بازاریابی محتوایی می‌توانید خود را از دیگران جلو بیاندازید. زیرا رقابت بسیار اندک و ضعیف است.
رفرنس:آژانس دارت
 برای به اشتراک گذاشتن این مطب در شبکه های اجتماعی از لینک های زیر استفاده کنید:

کسب اطلاعات بیشتر

برای کسب اطلاعات بیشتر یا مشاوره و آشنایی با موثرترین شیوه های تبلیغات مرتبط با حوزه کاری خود، دریافت کمپین های تبلیغاتی و راهکارهای عملیاتی برای توسعه کسب و کار و برندینگ و آگاهی از دوره ها و کارگاه های آموزشی همین حالا با شماره 09122006830 تماس بگیرید یا از طریق فرم تماس یا شبکه های اجتماعی،  با ما در ارتباط باشید.