بخش بندی بازار چیست ؟

بخش بندی بازار چیست
بخش بندی بازار مانند خوردن کیک است. به جای خوردن تمام کیک در یک تلاش و احتمال خفگی شما قطعه مشخص از آن را می خورید.
بخش بندی بازار به گروه های متمایز و مشخص به شما اجازه تمرکز بر محصولاتتان را می دهد. بخش بندی های شما باید واضح و مشخص باشد و دارای همپوشانی نباشند، در واقع هر بخش بایستی همگن و متمایز باشد و مصرف کنندگان به محصولات شما پاسخ مشابه ای در هر بخش بدهند.
اجازه دهید بحث را به صورت مشخص تری جلو ببریم. فرض کنید شما می خواهید برنامه ای برای کمک به افراد برای تغذیه سالم تر ایجاد نمایید. محصول می تواند برای گروه متنوعی از افراد که قصد کاهش وزن دارند مانند افراد دیابتی سودمند باشد. در بازاریابی تلاش برای به چالش قرار دادن تمام جامعه نیست، بلکه بایستی بخش خاص یا زیرمجموعه ای از بازار را مورد هدف قرار داد.
بخش ها مشتریان و کاربران محصول را دربر می گیرند. در حالیکه روشهای متفاوتی برای تقسیم بازار وجود دارد، شما با دو انتخاب اصلی مواجه هستید: شما در درجه اول می توانید ویژگی های خاص مشتری مانند سن با جنسیت و یا منفعتی را که محصول برای مشتری ایجاد می کند در نظر بگیرید.

بخش بندی بر اساس مشتری

خصوصیات مشتری که عموماً برای تقسیم بازار مورد استفاده قرار می گیرند عبارتند از:
  • ویژگی های جمعیت شناختی مانند سن، جنس، وضعیت تأهل، شغل، تحصیلات و درآمد
  • ویژگی های روانشناختی مانند سبک زندگی، طبقه اجتماعی، و شخصیت
  • ویژگی های رفتاری مانند الگوهای مصرف، نگرش ها، و وفاداری به برند
  • مناطق مانند اروپا، خاورمیانه و افریقا، آسیا و اقیانوسیه
  • صنایع برای مثال خودرو، و یا آموزش و پرورش، امور مالی، بهداشت و درمان برای بازارهای صنعتی
  • اندازه شرکت ها مانند شرکت های کوچک و متوسط برای محصولات صنعتی
اجازه دهید برنامه تغذیه سالم را ادامه دهیم. برای بخش بندی بازار می توانیم ویژگی های جمعیت شناختی یا روانشناختی و تعریف بخش هدف به مردان، سنین 20 تا 30 سال، مجردها، کسانی که طولانی مدت کار می کنند، و غالباً بیرون غذا می خوردند.
در حالیکه ویژگی های ذکر شده در بالا متفاوت هستند، همگی یک نکته مشترک دارند. همگی بر مشتری تمرکز دارند که می تواند مصرف کننده یا کسب و کار باشد.

کدام رویکرد در بخش بندی بازار بایستی انتخاب گردد؟

با وجود بخش بندی  متفاوت بازار مطابق نگرش تان، چطور می توانید بگویید کدام انتخاب صحیح است. جواب ساده است: هر زمان شما کار جدید انجام      می دهید –  محصول جدید یا بازار جدید ایجاد می نمایید، اولین کار بخش بندی بر اساس سود است. هنگامی که بخش بندی بر اساس سود اولیه باشد، شما از ویژگی های جمعیت شناختی و دیگر خصوصیات مشتری استفاده می کنید.

اجتناب از دو اشتباه عمومی در بخش بندی بازار

در هر یک از روشهای بخش بندی بازار، از دو اشتباه زیر اجتناب نمایید: اول، کورکورانه بخش های از پیش تعریف شده را دنبال نکنید. بسیاری از مدیران محصول بوده اند که توجه بیش از حد به بخش های مبتنی بر مشتری داشته اند در حالیکه سعی در ایجاد موفقیت غیر منتظره در محصولات داشته اند. جای تعجب نیست نتایج مورد انتظار نبوده است.

دوم، ایده هایی را کنار بگذارید که مناسب بخش های از پیش تعریف شده بازار نباشند. به اولین آیفون که در سال 2007 در بازار آمد دقت کنید، اَپل تمایز سنتی بین گوشی های هوشمند مصرف کننده و کسب و کار را نادیده گرفت. در عوض محصولی به بازار روانه کرد که “اینترنت در جیب شما” را ارائه داد و  به کاربران تجاری و مصرف کنندگان خدمت مشابهی را ارائه کرد.
رفرنس:مارکتینگ ایران تلنت


 برای به اشتراک گذاشتن این مطب در شبکه های اجتماعی از لینک های زیر استفاده کنید:

کسب اطلاعات بیشتر

برای کسب اطلاعات بیشتر یا مشاوره و آشنایی با موثرترین شیوه های تبلیغات مرتبط با حوزه کاری خود، دریافت کمپین های تبلیغاتی و راهکارهای عملیاتی برای توسعه کسب و کار و برندینگ و آگاهی از دوره ها و کارگاه های آموزشی همین حالا با شماره 09122006830 تماس بگیرید یا از طریق فرم تماس یا شبکه های اجتماعی،  با ما در ارتباط باشید.