سطوح بخش بندی بازاریابی – قسمت دوم

سطوح بخش بندی بازاریابی قسمت دوم
در این مطلب به سطوح باقیمانده بخش بندی بازاریابی از قسمت اول و همینطور الگوهای بخش بندی در بازار می پردازیم.

سفارشی سازی برای مشتری

حد نهایی بخش بندی، به”بخش های تک نفره” ، “بازاریابی سفارشی” یا “بازاریابی یک به یک” منجر می شود. امروزه مشتریان شخصاً تعیین می کنند که چه چیزی را و چطور خریداری کنند. آنها وب گردی می کنند، اطلاعات را جستجو و بسته های محصول را ارزیابی می کنند، با عرضه کنندگان، مصرف کنندگان و منتقدین محصول تماس می گیرند، و در بسیاری موارد، محصولی که خودشان می خواهند را طراحی می کنند. امروزه اغلب شرکت های آنلاین، یک صفحه انتخاب که یک سیستم آنلاین تعاملی است، را به مشتریان خود عرضه می کنند که به آنها این امکان را می دهد تا محصولات و خدمات خود را با توجه به فهرست خصوصیات، اجزا، قیمت ها و گزینه های تحویل طراحی کنند. انتخاب های مشتریان پیام هایی را برای سیستم تولید عرضه کننده      می فرستد که براساس آن چرخ های تدارکات، مونتاژ و تحویل به حرکت در می آید.

سفارشی سازی برای مشتری، ترکیبی از سفارشی سازی انبوه عملیات محور با بازاریابی سفارشی است، به گونه ای که مصرف کنندگان بتوانند محصول و خدمت ارائه شده را به دلخواه خود طراحی نمایند. دیگر شرکت نه نیاز به داشتن اطلاعات قبلی در مورد مشتری دارد نه نیاز به اکانات تولیدی. شرکت، زیر ساخت ها و ابزار های لازم را فراهم می کند و وسایل لازم را در اختیار مشتریان قرار می دهد تا آنها محصولات خود را طراحی کنند. یک شرکت زمانی به روش سفارشی سازی برای مشتری عمل می کند که بتواند بر یک مبنای یک به یک، محصولات، خدمات و پیام هایش را برای فردفرد مشتریان سفارشی سازی کند.

اجرای این سطح، از بخش بندی برای محصولات پیچیده ای مثل اتومبیل سخت است، و می تواند باعث افزایش هزینه های محصولات شود تا جایی که مشتری تمایلی به پرداخت آن نداشته باشد. همچنین، از یک طرف امکان لغو سفارش از سوی مشتریان بعد از اینکه شرکت شروع به تولید محصول کند وجود ندارد. از طرف دیگر، برخی از مشتریان هم تا زمانی که محصول واقعی را نبینند واقعاً نمی دانند که چه می خواهند. علیرغم این مشکلات، بعضی شرکت ها در سفارشی سازی برای مشتری موفق بوده اند. به عنوان مثال، شرکت اندرسون ویندوز، یک تولید کننده پنجره در مینه سوتا، با سرمایه یک میلیارد دلاری، یک نسخه کاتالوگ کامپیوتری تعاملی برای توزیع کنندگان و خرده فروشان خود ایجاد کرده است. هم اکنون در 650 نمایشگاه این شرکت، این سیستم به طور مستقیم با کارخانه مرتبط است، در نتیجه فروشندگان می توانند به مشتریان کمک کنند تا هر پنجره ای را سفارشی سازی کنند، طراحی آن را از نظر استحکام ساختار کنترل کنند و برای آن قیمت پیشنهاد بدهند. شرکت اندرسون یک فرآیند تولیدی با نام “دسته یک عددی” ایجاد کرده است که در این فرآیند، هر چیزی براساس سفارش تولید می شود، به این ترتیب موجودی محصولات تکمیل شده که یک هزینه عمده برای شرکت محسوب می شود، کاهش می یابد.

الگوهای بخش بندی بازار

بخش های بازار به روش های مختلفی ایجاد می شود. یک روش معمول، شناسایی بخش های ترجیحی است. فرض کنید از خریداران بستنی سؤال شود چقدر برای شیرین و خامه ای بودن بستنی به عنوان دو خصوصیت محصول، ارزش قائلند. سه الگوی مختلف پدیدار می شود:
ترجیح همگون : 
همه مصرف کنندگان دارای ترجیح نسبتاً یکسانی هستند، بنابراین هیچ بخش بازار طبیعی وجود ندارد. پیش بینی می کنیم که مارک های موجود مشابه باشند و در محدوده میانی طیف شیرین و خامه ای بودن متمرکز شوند.

ترجیحات پراکنده :
در انتهای دیگر طیف ممکن است ترجیحات مصرف کننده در کل فضا پخش شده باشد. که نشان دهنده پراکندگی زیاد در ترجیحات مصرف کننده است. شاید یک مارک تجاری بخواهد به منظور ایجاد جاذبه برای اکثریت مصرف کنندگان، خود را در مرکز طیف جایگاه یابی کند، اگر مارک های مختلفی در بازار وجود داشته باشند، احتمالاً خود را در سرتاسر این فضا جایگاه یابی می کنند و برای انعکاس تفاوت در ترجیحات مصرف کننده، تفاوت های واقعی خود را به نمایش می گذارند.

ترجیحات خوشه ای :
بازار ممکن است دارای خوشه های ترجیحی کاملاً متمایز باشد که بخش های بازار نامیده می شوند. اولین شرکت در این بازار، ممکن است با هدف ایجاد جاذبه برای تمامی گروه ها خود را در مرکز طیف جایگاه یابی کند، بزرگترین بخش بازار را انتخاب کند، (بازاریابی متمرکز)، یا اینکه مارک های مختلفی برای بخش های مختلف بازار ایجاد نماید. اگر اولین شرکت فقط یک مارک تجاری داشته باشد، رقبا وارد دیگر بخش های بازار می شوند و مارک تجاری خود را معرفی می کنند.  
رفرنس:مارکتینگ ایران تلنت


 برای به اشتراک گذاشتن این مطب در شبکه های اجتماعی از لینک های زیر استفاده کنید:

کسب اطلاعات بیشتر

برای کسب اطلاعات بیشتر یا مشاوره و آشنایی با موثرترین شیوه های تبلیغات مرتبط با حوزه کاری خود، دریافت کمپین های تبلیغاتی و راهکارهای عملیاتی برای توسعه کسب و کار و برندینگ و آگاهی از دوره ها و کارگاه های آموزشی همین حالا با شماره 09122006830 تماس بگیرید یا از طریق فرم تماس یا شبکه های اجتماعی،  با ما در ارتباط باشید.