بخش بندی بازار یا Market Segmentation چیست؟

بخش بندی بازار یا Market Segmentation چیست
تقسیم یک بازار را به گروه‌های مختلف همگنی از مصرف‌کنندگان یا کالا (و خدمات)، بخش بندی بازار یا Market Segmentation می‌گویند. 
درست نیست که بخواهیم یک سری فرآیندهای بازاریابی مشخص و ثابت را برای همه‌ی مشتریان احتمالی بازارمان اعمال کنیم. بالاخره مخاطبان ما همه از یک شکل نیستند. هر کسی خلق و خوی خودش را دارد؛ توان مالی خودش را دارد؛ سلیقه و توقعات و… مخصوص خودش را دارد.

راه حل چیست؟
بازار را به بخش‌های مختلفی که در هر بخش، ویژگی‌های مخاطبان یکسان است، دسته‌بندی می‌کنیم. سپس برای هر کدام از این بخش‌ها، برنامه بازاریابی مخصوص خودش را برنامه ریزی و اجرا می‌کنیم.
نگران نباشید! قرار نیست که لزوما برای هر کدام از این بخش‌ها همه چیز را از اول طراحی کنید! گاهی وقت‌ها تغییر لحن پیام‌هایتان و یا طراحی یک بنر متفاوت می‌تواند برای هر بخش از بازارتان کارتان را پیش ببرد.

5 ویژگی بخش‌های بازار

زمانی که می‌خواهید بازارتان را بخش بندی کنید؛ توجه داشته باشید که هر کدام از بخش‌ها باید این 5 ویژگی را داشته باشند:

1.قابل اندازه‌گیری باشند.
2.تحت پوشش ارتباطات و شبکه‌های پخش شما باشند.
3.واکنش‌شان در برابر فعالیت‌های بازاریابی‌مان متفاوت باشد.
4.طول عمر بالا داشته باشند (سریع از بین نروند).
5.سودآوری قابل توجهی داشته باشند.

بخش بندی بازار بر اساس مشتریان

مشتریان (فعلی و احتمالی) را می‌توان به روش‌های مختلفی دسته‌بندی کرد؛ اما اصلی‌ترین روش دسته بندی آن‌ها این 4 گروه می‌باشد:
بخش بندی جغرافیایی: این دسته‌بندی براساس تغییرات آب و هوا، تغییرات نژادی و رنگ پوست، تراکم جمعیت و رشد جمعیت صورت می‌گیرد.
بخش بندی دموگرافیک: این طبقه‌بندی بر اِلِمان‌هایی مانند جنسیت، سن، درآمد، تحصیلات، طبقه اجتماعی، وضعیت درآمد و اشتغال، تمرکز می‌کند.
بخش بندی روان‌شناسی: که شامل مواردی چون سبک زندگی، تفکر، عقیده و… می‌باشد.
بخش بندی رفتاری: این طبقه از مشتریان را با توجه به الگوهای خرید، حساسیت به قیمت، وفاداری به برند و ارزش خدمات و بازخوردشان در جامعه مشخص می کنند.

که البته این که چطور بخواهید بازارتان را بخش بندی کنید عموما به عواملی چون تحقیقات بازاریابی، روندی که بازار در حال طی کردن است و تصمیمات مدیریتی که شخصا برای کسب و کارتان گرفته‌اید دارد.

بخش بندی بازار بر اساس کسب و کار

در بخش قبلی، ما بازارمان را بر اساس مشتری‌هایمان دسته‌بندی کردیم. اما حالا می‌خواهیم تا بر اساس کسب و کارمان این کار را انجام بدهیم.
مثلا دیجی کالا اگر بخواهد بر اساس مشتریانش بازار را دسته بندی کند، می تواند آن‌ها را بر اساس سن، جنس، موقعیت جغرافیایی، وضعیت مالی و… دسته‌بندی کند. اما اگر بخواهد بر اساس کسب و کارش بازار خود را بخش بندی کند، بایستی آن را به بخش‌هایی نظیر «بازار موبایل»، «بازار لوازم خانگی»، «بازار کفش های ورزشی» و… تقسیم کند.
رفرنس:سایت مدیر
 برای به اشتراک گذاشتن این مطب در شبکه های اجتماعی از لینک های زیر استفاده کنید:

کسب اطلاعات بیشتر

برای کسب اطلاعات بیشتر یا مشاوره و آشنایی با موثرترین شیوه های تبلیغات مرتبط با حوزه کاری خود، دریافت کمپین های تبلیغاتی و راهکارهای عملیاتی برای توسعه کسب و کار و برندینگ و آگاهی از دوره ها و کارگاه های آموزشی همین حالا با شماره 09122006830 تماس بگیرید یا از طریق فرم تماس یا شبکه های اجتماعی،  با ما در ارتباط باشید.