برنامه ریزی ارتباطات بازاریابی

برنامه ریزی ارتباطات بازاریابی
ارتباطات بازاریابی، ابزار مورد استفاده شرکت ها برای ارائه طیفی از پیام های ترفیعاتی به بازار هدف است. کسب و کارها دامنه ای از ارتباطات بازاریابی را برای ارتقاء محصولات و خدمات خود بکار می گیرند.

مثالهایی از ارتباطات بازاریابی عبارتند از :
 • بوروشورها
 • ایمیل ها
 • وب سایت ها
 • تبلیغات
 • ترفیعات فروش
 • نمایشگاه ها
 • فروش شخصی
این ابزار می توانند به صورت انفرادی استفاده شوند، اما معمولاً استفاده ترکیبی از این ابزار اثر بخش تر هستند. برای استفاده از این ابزار بایستی به 4C’s که در زیر اشاره شده دقت نمایید :

هزینه (Cost)

آیا به طور کلی هزینه کمپین ها در استفاده از این ابزار بالاست ؟
هزینه به منفعت استفاده از این ابزار چقدر است ؟

نفوذ (Clout)

آیا با اجرای این کمپین می توان تعداد بیشتری از افراد بازار دست یافت؟
آیا پیام ها را می توان شخصی سازی نمود ؟

 اعتبار (Credibility)

تبلیغات ما تا چه اندازه می تواند شک و تردید را در مخاطب برطرف نماید؟

کنترل (Control)

آیا می توانید مخاطبان ویژه ای را مورد هدف قرار دهید؟
آیا شما پیام مناسب را به افراد مناسب انتقال می دهید؟

در نهایت هدف تمامی فعالیت های ارتباطات بازاریابی دستیابی به فروش بیشتر است، بنابراین تاثیر این ارتباطات بسیار مهم است. قبل از هر برنامه ریزی برای ارتباطات بایستی به نکات زیر توجه داشته باشید :
چه می خواهید بگویید (این مورد بایستی شامل موارد مرتبط زیر باشد)
 • چه کسی / چه کسانی (به عنوان مثال خریداران یک فروشگاه معتبر)
 • چه رویدادی
 • چرا
 • چه زمانی
 • در چه مکانی
به چه کسی / چه کسانی می خواهید پیام خود را انتقال دهید؟
چگونه می خواهید پیام خود را ارائه دهید؟
چطور می خواهید پیام تان را ارسال کنید؟
پیام خود را به کجا ارسال می کنید؟
پیام خود را چه زمانی ارسال می نمایید؟
همچنین بایستی سبک و لحن پیام تان را در نظر گرفته و اقداماتی را که مستلزم پی گیری توسط شما یا کارمندانتان است را برای ایجاد فروش بیشتر در نظر بگیرید.

نکات بسیار مهم در ارتباطات بازاریابی

برای استفاده موثر از ابزار ارتباطات بازاریابی لحاظ نمودن نکات زیر بسیار حیاتی است:
 • مشتریان متفاوت، نیازهای گوناگون دارند؛ بنابراین اقدامات ارتباطات بازاریابی بایستی در راستای گروه مشتریان مناسب تهیه و تنظیم گردند.
 • پس پیام تبلیغاتی مناسبی را که نیاز مشخص شده در مشتریان هدف تان را برآورده می سازد، طراحی کنید.
 • طراح شما بایستی قادر به خلق طرح های متفاوت در لایه های مختلف هم در وب سایت ها و رسانه های اجتماعی و هم در مجلات چاپی باشد.
 • حتی زمانی که بودجه شما محدود است، روش های گوناگونی برای هزینه کردن آن وجود دارد. به جای بورشور تمام رنگی ، بوروشور دو رنگ طراحی کنید و یا به جای چاپ 1000 پوستر ، در یک رسانه محلی تبلیغ نمایید.

به یاد داشته باشید که وب سایت شما مهم تر از بوروشور آنلاین است. از وب سایت خود علاوه بر ایجاد ارتباط با مشتری برای گرفتن سفارش از ایشان نیز استفاده کنید.

مطالعه موردی : THE LONDON EYE

The London Eye ، بخشی از British Airways، در نظر داشت بازدیدکنندگان جدیدی را جذب نماید. بودجه سالانه بازاریابی یک میلیون و پانصد هزار پوندی آنها برای افزایش مسافران از طریق تمرکز بر تبلیغات و دیگر اقدامات ترفیعاتی استفاده می شد. مسافران با گرفتن پروازهای اضافی بوسیله پیشنهاد فروش بلیط مشترک و سفر دو نفری با وعده شامپاین در یک رستوران نزدیک ترغیب می شدند. بازدید کنندگان خارجی بوسیله کمپین آنلاین ترکیب شده با تبلیغات در نقاط کلیدی ورود مسافران به بریتانیا هدف قرار می گرفتند. دانشجویان بلیط های مشترک Tate Britain برای نمایشگاه Turner Prize پیشنهاد می شد. این ترفیعات از طریق کافه های دانشجویی و پست الکترونیکی ارائه می شد.

دیگر اقدامات شامل 45 دقیقه تور با کشتی تفریحی Thames ، ارائه کتابچه های راهنما، و راه اندازی مجدد وب سایت www.londoneye.com بود.
کمپین بازدید کنندگان منجر به 5% در افزایش تعداد مسافران شد. در طی سه ماه 7800 مسافر لندنی از برنامه “پرواز و غذا” استفاده کردند ، و 300 خرید مجدد بلیط دانشجویی صورت پذیرفت. به طور کلی، British Airway  8% رشد در افزایش تعداد بازدیدکنندگان و 23% رشد در سود خالص را اعلام نمود.
رفرنس:مارکتینگ ایران تلنت
 برای به اشتراک گذاشتن این مطب در شبکه های اجتماعی از لینک های زیر استفاده کنید:

کسب اطلاعات بیشتر

برای کسب اطلاعات بیشتر یا مشاوره و آشنایی با موثرترین شیوه های تبلیغات مرتبط با حوزه کاری خود، دریافت کمپین های تبلیغاتی و راهکارهای عملیاتی برای توسعه کسب و کار و برندینگ و آگاهی از دوره ها و کارگاه های آموزشی همین حالا با شماره 09122006830 تماس بگیرید یا از طریق فرم تماس یا شبکه های اجتماعی،  با ما در ارتباط باشید.