برند و برندسازی

برند و برندسازی
برند و برندسازی از جمله عناصر تأثیرگذار در علم بازاریابی است. رخدادها و رقابت های موجود در بازار نشان می دهد که هنوز درک درستی از برند و برندسازی وجود ندارد. برند معادل کسب و کار و شرکت تجاری نیست. برند، مارک تجاری یا هویت تجاری شرکت نیست. برند لایه و پوششی برای کسب و کار و شرکت تجاری یا چیزی که در مواقع رکود و کمبود بودجه بتوان از آن چشم پوشی کرد، نیست.

برند چیست ؟

پائول فلدویک اسطوره انگلیسی برنامه ریزی برند است که آن را «مجموعه ادراکات و تصورات موجود در ذهن یک مصرف کننده» می داند. ایده اساسی موجود در این تعریف ، که برند در ذهن یک مصرف کننده وجود دارد، در تمام مباحث مربوط به برندسازی مطرح می شود.

وظایف اصلی برند

 • جهت یابی
برندها به انتخاب مشتریان از میان مجموعه ی انتخاب های متعدد کمک می کنند.
 • اطمینان
برندها ویژگی ذاتی محصول یا خدمات را انتقال می دهند و به مشتریان اطمینان می دهند که انتخاب درستی کرده اند.
 • تعهد
برندها از تصویر، زبان و تداعیات ذهنی متمایز استفاده می کنند تا مشتریان را ترغیب نمایند خود را با این برند تعیین هویت کنند.

فلسفه برند

فلسفه برند عبارتی است که بتواند به کوتاهترین و ساده ترین شکل ممکن «قلب و روح» برند را معرفی کند و جوهره و هویت برند را به بهترین شکل ارائه دهد و به این ترتیب جایگاه آن را مشخص کند. فلسفه برند، ابزار قدرتمندی است که می تواند درباره ی محصول، فعالیت های تبلیغاتی، مکان و شیوه ی فروش برند با مشتری ها سخن بگوید و حتی می تواند برخی از دلایل فعالیت های سازمان را به ساده ترین شکل ممکن توصیف کند.

ارزش ویژه برند

ارزش ویژه برند بر ارزش نامشهود فعالیت های بازاریابی و دستاوردهای نهایی این برنامه ها تأکید زیادی دارد. ارزش ویژه برند می تواند از طریق پردازش، تفسیر اطلاعات، اطمینان در تصمیم خرید و رضایت استفاده، ارزش بالاتری برای مشتریان ایجاد می نماید.

برندسازی

برندسازی ، فرآیندی است که در آن تصویری از برند در قلب و ذهن مشتری ایجاد و مشتری را ترغیب می نماید که محصول را خریداری کند. برندسازی تنها شامل محیط بیرونی سازمان نمی باشد، بلکه به درون سازمان نیز توجه دارد. برندسازی درون سازمانی به این مفهوم است که سازمان اطمینان یابد تمامی اعضاء و کارکنانش به درستی با مفاهیم کلیدی برند و آنچه برای سازمان و مشتری هایش ایجاد می کند، آشنایی دارند.

نقش اصلی برند

به طور کلی، نقش اصلی برند، معرفی و متمایز نمودن محصول و تسهیل فرآیندهای میان مشتری و شرکت است. در واقع برندها به شرکت در سازمان دادن دارایی های آنها کمک می نماید. همچنین برند به شرکت کمک می کند تا بتواند به صورت حقوقی از داشته ها و ویژگی های منحصر به فرد محصول در عرصه ی رقابت محافظت کند.

ممیزی برند

در برند و برندسازی ، مفاهیم بسیاری وجود دارد و شاید به جرأت بتوان گفت که ممیزی برند یکی از مهمترین مفاهیم در این زمینه است. ممیزی برند عبارت است از بازبینی یکپارچه و همه جانبه ی برند با هدف شناسایی منابع ایجاد ارزش ویژه برای آن. در ممیزی برند جهت گیریهای استراتژیک برند بوسیله ی مدیریت ارشد سازمان پیاده سازی می گردد.

عناصر برند

عناصر برند که گاهی اوقات تحت عنوان هویت های برند نام گذاری می شوند؛ ابزارهایی برخوردار از قابلیت تجاری سازی هستند که می توانند برند را معرفی کرده و آنرا متمایز سازند. اصلی ترین عناصر برند عبارتند از :
 • نام تجاری 
 • طرح گرافیکی یا لوگو
 • نمادها
 • کاراکترها
 • شعارها
 • URL (یا وب سایت)
 • طنین
 • چهره های سرشناس
 • بسته بندی یا هر نوع علامت یا نشانه ی منحصر به فرد متعلق به برند

ارزش های برند

ارزش های برند مجموعه ای از ویژگی هاست که مشتریان به عنوان مبنایی برای «تعهد برند» آنرا تجربه می کنند. ارزش های برند به آن شخصیت می دهد و ارتباطی عاطفی را موجب می شود که موجب اطمینان و وفاداری مخاطبان به برند می شود. ارزش ها برای تمامی برندها نقشی محوری داشته و به طور کامل توسط کسانی که برند را تجربه می کنند فهمیده می شود.

روشهای ارزیابی برند

هر برندی بایستی تصمیم بگیرد که بر اساس کدام بازخورد عمل می کند، از جمله این که چگونه جنبه های مثبت خود را افزایش دهد، یا تغییراتی را ایجاد کند که نحوه ی برداشت عمومی را از برند بهبود ببخشد. گاه بهترین بازخورد از طرف کارکنان یا سایر گروه های مهم ذی نفع (مانند مشتریان یا سرمایه گذاران) ارائه می شود.

استراتژی برند و اهمیت آن

استراتژی برند برای تعیین نحوه ی حرکت و توسعه برند ضروری است. استراتژی برند را می توان از درون یک شرکت هدایت کرد و یا آنکه با همکاری یک آژانس یا مشاوران برند به انجام رساند. استراتژی برند اغلب به جزئیات حوزه هایی همچون شناخت مخاطبان برند و بازار برند (شامل رقبا) می پردازد و نیز باید منجر به تکمیل چهره ی برند شود.

نقش برند و برندسازی در سازمان

برند و برندسازی ، فقط به واحد بازاریابی یا تبلیغات مربوط نمی گردد . کل سازمان از بالاترین سطح تا پایین ترین سطح با مفاهیم برند در ارتباط بوده و باید مدافع و پشتیبان این مفاهیم باشند . تمام افراد باید نسبت به آن حساس بوده و در جهت حفظ اعتبار برند تلاش نمایند . در عصر حاضر برند به عنوان یک دارایی ارزشمند در ترازنامه های مالی محاسبه و در نظر گرفته می شوند . همه ی اعضاء سازمان می توانند در راستای بهبود مفاهیم برندسازی پیشنهادات خود را مطرح سازند .
رفرنس:مارکتینگ ایران تلنت
 برای به اشتراک گذاشتن این مطب در شبکه های اجتماعی از لینک های زیر استفاده کنید:

کسب اطلاعات بیشتر

برای کسب اطلاعات بیشتر یا مشاوره و آشنایی با موثرترین شیوه های تبلیغات مرتبط با حوزه کاری خود، دریافت کمپین های تبلیغاتی و راهکارهای عملیاتی برای توسعه کسب و کار و برندینگ و آگاهی از دوره ها و کارگاه های آموزشی همین حالا با شماره 09122006830 تماس بگیرید یا از طریق فرم تماس یا شبکه های اجتماعی،  با ما در ارتباط باشید.