5 تصور غلط در مورد بازاریابی محتوایی که می‌تواند نرخ تبدیل را کاهش دهد.

5 تصور غلط در مورد بازاریابی محتوایی که می‌تواند نرخ تبدیل را کاهش دهد
هر برند برای فعالیت‌های خود، اعم از نوشتن پست‌های وبلاگی، تولید محتوا برای شبکه‌های اجتماعی و… به یک استراتژی بازاریابی محتوایی نیاز دارد. اما علی رغم اهمیت بسیار زیاد تهیه این استراتژی، بازاریابان زیادی را دیده‌ایم که برای گرفتن نتیجه از کمپین‌های خود با مشکل مواجه هستند.

براساس نتایج مطالعات صورت گرفته از سوی موسسه بازاریابی محتوایی، 34 درصد از بازاریابان B2B اعلام کرده‌اند که از یک استراتژی مدون و جامع استفاده می‌کنند و این درصد برای بازاریابان B2B 36 درصد بوده است.
یکی از مشکلاتی که در زمینه بازاریابی محتوایی وجود دارد این است که تصورات غلط زیادی در مورد آن در ذهن بازاریابان شکل گرفته است و این افراد به درست بودن این تصورات غلط نیز ایمان دارند. در نتیجه همین تصورات غلط، آن‌ها نمی‌توانند استراتژی بازاریابی محتوایی خود را بهینه‌سازی کنند. در این مطلب 5 تصور غلط در مورد بازاریابی محتوایی که می‌تواند نرخ تبدیل را کاهش دهد را ذکر کرده‌ایم؛ به امید آنکه بتوانیم حتی اندکی برخی تصورات غلط در مورد بازاریابی محتوایی را از بین ببریم.

1- تولید محتوا به تعداد زیاد کفایت می‌کند.

یک بازاریاب محتوایی کاربلد می‌داند که باید همواره محتواهایی تازه را به مخاطب ارائه دهد و محتواهای قبلی خود را بروز نگه دارد. برای ایجاد تعامل با مخاطبان، تولید محتوای تازه یک نکته بسیار مهم است. اما همین نیاز به تولید محتوای تازه ممکن است باعث شود که برخی بازاریاب‌ها با خود فکر کنند که باید به هر قیمتی محتوا تولید کنند و حتی اگر لازم باشد کیفیت را فدای کمیت می‌کنند. همیشه این نکته را به یاد داشته باشید که در بازاریابی محتوایی کیفیت باید اولویت باشد و نه کمیت.
حتی اگر به صورت مستمر و روزانه یک پست در وبلاگ خود منتشر کنید، ولی این پست به‌صورتی کاملا بد نوشته شده باشد و نیازهای کاربران را در بر نگیرد، علاقه مخاطبان به بازدید و مطالعه پست‌های وبلاگ را از دست خواهید داد. همچنین از دست رفتن مشتریان بالقوه نیز تاثیر دیگر تولید محتواهای بی کیفیت است.

راه چاره چیست؟
تولید محتوای جدید و تازه قطعا از درجه اهمیت بسیار بالایی برخوردار است، اما همان‌طور که گفتیم هرگز نباید کیفیت را فدای کمیت کنید. 70 درصد از بازاریابان B2B و B2C اعلام کرده‌اند که تمرکز خود را روی کیفیت محتوا قرار داده‌اند و کمیت برای آن‌ها اهمیت کمتری دارد. پیشنهاد ما این است که در ابتدا با تولید یک مقاله در هفته آغاز کنید. سپس با توجه به وقت آزاد خود می‌توانید این تعداد را به دو مقاله در هفته برسانید. همچنین می‌توانید پذیرای پست‌های میهمان هم باشید یا از افراد صاحب نظر در حوزه کاری خود بخواهید که برایتان محتوا بنویسند.

اما منظور ما از پست با کیفیت چیست؟ یک پست برای اینکه به عنوان یک پست با کیفیت شناخته شود باید معیارهای زیر را داشته باشد:
  • اطلاعاتی مفید، کاربردی و مرتبط را به مخاطبان ارائه دهد و به آن‌ها کمک کند تا به چالش‌های خود فائق بیایند.
  • عاری از هرگونه اشتباهات نوشتاری و گرامری باشد.
  • برای موتورهای جستجو بهینه‌سازی شده باشد.
  • حاوی کلمات کلیدی باشد که مخاطبان شما معمولا جستجو می‌کنند.
  • متا دیسکریپشن داشته باشد و تصاویر آن دارای خاصیت alt باشند.
اما فقط تولید محتوا برای وبلاگ نیست که باید روی آن تمرکز کنید. بخشی از تمرکز و سرمایه خود را باید به تولید محتوا برای شبکه‌های اجتماعی اختصاص دهید و پست‌هایی را انتشار دهید که با مخاطبان تعامل کنند.

2- تولید محتوای با کیفیت کافی است.

تولید محتوای با کیفیت باید اولویت شما باشد، اما نباید در همین‌جا متوقف شوید و این فقط بخشی از یک استراتژی موفق بازاریابی محتوایی است. فقط به صرف اینکه یک محتوای با کیفیت را تولید کرده‌اید، نمی‌توانید مطمئن باشید که یک شبه این محتوا محبوب می‌شود. اگر افراد نتوانند که محتوای شما را ببینند، چگونه می‌توانند آن را دوست داشته باشند؟ بعد از تولید محتوا اکنون نوبت به ترویج آن می‌رسد. اهمیت ترویج محتوا از تولید آن کمتر نیست.
بهینه‌سازی مطلب برای موتورهای جستجو، تبلیغات کلیکی و به اشتراک گذاری در شبکه‌های اجتماعی از جمله کارهایی هستند که می‌توانید برای ترویج محتواهای خود انجام دهید. یکی دیگر از کارهایی که برای ترویج محتوا می‌توانید انجام دهید این است که از کارمندان، دوستان و اعضای خانواده خود بخواهید که این محتوا را در شبکه‌های اجتماعی خود به اشتراک بگذارند. در واقع با این کار آن‌ها را به وکیل مدافعان برند خود تبدیل می‌کنید.

3- محتوا یعنی پست‌های وبلاگی

وقتی در مورد محتوا صحبت می‌کنیم، منظور ما فقط پست‌های وبلاگی نیست. محتوا فرم‌های متنوعی دارد و کاربران نیز قطعا با انواع فرمت‌های محتوایی آشنا هستند. برخی از مالکان کسب و کارها و بازاریابان تولید پست‌های وبلاگی را در اولویت قرار می‌دهند که کار اشتباهی است. با پست‌های وبلاگی می‌توان جزئیات و دستورالعمل‌ها را به صورت دقیق به کاربران توضیح داد. اما باید در نظر بگیرید که آیا پست‌های وبلاگی مناسب کسب و کار شما هستند یا خیر.

گاهی اوقات ممکن است فعالیت در شبکه‌های اجتماعی نسبت به تولید محتوا برای وبلاگ بازخورد بهتری برای یک کسب و کار داشته باشد؛ در این صورت در اولویت قرار دادن نوشتن محتوا برای وبلاگ یک کار بیهوده است. باید پا را فراتر گذاشته و به سمت استفاده از فرمت‌های مختلف محتوایی حرکت کنید. خود را فقط به وبلاگ محدود نکنید. تا قبل از اینکه همه اشکال محتوا را تست نکنید نمی‌توانید بهترین نوع را برای کسب و کار خود پیدا کنید.
علاوه بر پست‌های وبلاگی، ویدئوها، اینفوگرافیگ‌ها، پادکست‌ها، کتاب‌های الکترونیکی و وبینارها از جمله اشکال محتوا هستند. شما حتی می‌توانید محتواهای خود را در قالب دوره‌های آموزش آنلاین هم ارائه دهید.

4- بازاریابی محتوایی فقط برای کسب و کارهای خاصی مناسب است.

برخی از شرکت‌ها به این دلیل به سراغ استفاده از بازاریابی محتوایی نمی‌روند که فکر می‌کنند این سبک از بازاریابی نمی‌تواند برای آن‌ها مناسب باشد. آن‌ها فکر می‌کنند که حوزه کاری آن‌ها بسیار خسته کننده‌تر از آن است که بتوان برای آن محتوای با کیفیت تولید کرد. بنابر همین پیش‌فرض‌های ذهنی آن‌ها بازاریابی محتوایی را از دستور کار خارج می‌کنند.

راه چاره چیست؟
اهمیتی ندارد که کسب و کار شما در چه حوزه‌ای فعال است. بازاریابی محتوایی می‌تواند برای همه نوع کسب و کاری مثمر ثمر باشد. محتوایی که تولید می‌کنید لزوما نیاز نیست که روی هسته اصلی کسب و کارتان متمرکز باشد. فقط کافی است که خلاقیت خود را کار بگیرید و با خود فکر کنید که چگونه می‌توانید محتوایی را بنویسید که برای مخاطبانتان جذاب باشد.
برای مثال، اگر کسب و کار شما در زمینه سرویس‌های خدماتی پاکیزگی فعال است، لازم نیست که فقط در مورد سرویس‌های خود بنویسید. می‌توانید نوشتن محتواهایی با موضوع مواد شوینده‌ای که باید از دسترس اطفال و حیوانات خانگی دور باشند را در دستور کار قرار دهید.

5- هدف اصلی بازاریابی محتوایی فروش است.

هر کسب و کاری قطعا دوست دارد که فروش خود را افزایش دهد و جای تعجب ندارد که هدف اصلی کسب و کارها از اجرای کمپین‌های بازاریابی محتوایی فروش بیشتر باشد. اما آن‌ها بعد از مدتی به دلیل عدم کسب نتایج دلخواه در کوتا‌ه‌ترین زمان ممکن نا امید می‌شوند و ایمان خود به بازاریابی محتوایی را از دست می‌دهند. در واقع آن‌ها نتوانسته‌اند سایر معیارهای مهم را سنجش کنند.
اگر می‌خواهید از طریق بازاریابی محتوایی فروش خود را بالاتر ببرید، باید محتواهایتان را به گونه‌ای بنویسید که ارزش‌های محصولات و سرویس‌هایتان را به کاربران منتقل کنند. باید به مزایای بلند مدت بازاریابی محتوایی برای کسب و کارتان فکر کنید. علاوه بر فروش، بازاریابی محتوایی چگونه می‌تواند برای کسب و کار شما مفید باشد؟

مهم‌ترین تاثیری که محتوا می‌تواند روی کسب و کار شما بگذارد افزایش تعامل است. براساس آمارها، 77 درصد از بازاریابان B2B و 79 درصد از بازاریابان B2C اعلام کرده‌اند که با بازاریابی محتوایی شاهد بهبود تعامل بوده‌اند.
محتوا علاوه بر تعامل می‌تواند باعث بهبود لید جنریشن نیز شود. ذهنیت خود را بازتر کنید و به این نکته توجه داشته باشید که بازاریابی محتوایی از چه طرقی می‌تواند مزیت‌هایی را برایتان به همراه داشته باشد. اگر بتوانید توجه کاربران را به خود جلب کنید، آن‌ها قطعا به صحبت‌های شما گوش خواهند کرد و در نتیجه احتمال خرید یا استفاده از سرویس بالاتر می‌رود.

5 تفکر غلط گفته شده در بالا از جمله ذهنیت‌های غلطی هستند که در مورد بازاریابی محتوایی وجود دارند. شما چه تفکرات غلط دیگری را در مورد محتوا و بازاریابی محتوایی می‌شناسید؟
رفرنس:آژانس دارت
 برای به اشتراک گذاشتن این مطب در شبکه های اجتماعی از لینک های زیر استفاده کنید:

کسب اطلاعات بیشتر

برای کسب اطلاعات بیشتر یا مشاوره و آشنایی با موثرترین شیوه های تبلیغات مرتبط با حوزه کاری خود، دریافت کمپین های تبلیغاتی و راهکارهای عملیاتی برای توسعه کسب و کار و برندینگ و آگاهی از دوره ها و کارگاه های آموزشی همین حالا با شماره 09122006830 تماس بگیرید یا از طریق فرم تماس یا شبکه های اجتماعی،  با ما در ارتباط باشید.