تبلیغات یا بازاریابی محتوایی؛ کدام یک موثرتر است؟

تبلیغات یا بازاریابی محتوایی؛ کدام یک موثرتر است

دنیای بازاریابی آنلاین یک دنیای غنی و متنوع است و در آن کسب‌وکارها می‌توانند از ده‌ها روش و استراتژی برای جذب افراد و افزایش نرخ تبدیل استفاده کنند. البته با وجود این تنوع، بیشترین استراتژی‌ها را می‌توان در دو نوع اصلی دسته‌بندی کرد: بازاریابی ربایشی و برونگرا.
بازاریابی برونگرا شیوه سنتی‌تر تبلیغات است که در آن از تبلیغات خارجی برای جلب‌توجه کاربران جهت خرید یک محصول استفاده می‌شود. برای مثال، تبلیغات در نتایج جستجو می‌تواند یک کاربر را تشویق کند تا کتابی را مستقیما از صفحه نتایج موتورهای جستجو خریداری کند. اما بازاریابی ربایشی به معنای این است که کاربران را به صورت طبیعی به سایت هدایت کنید. منظور از این روش‌های طبیعی استفاده از روش‌هایی مانند بازاریابی محتوایی و سئو است.
البته استراتژی‌های زیادی وجود دارد که زیرمجموعه هرکدام از دو مورد گفته شده در بالا قرار می‌گیرند. اما بازاریابی محتوایی و تبلیغات دو مورد از جدی‌ترین استراتژی‌هایی هستند که توسط کسب‌وکارها مورد استفاده قرار می‌گیرند. حال سوال این است که کدام یک از این دو موثرتر است؟ در این مطلب مشخص خواهیم کرد.

تعریف «اثرگذاری»

ما در این مطلب می‌خواهیم بدانیم که اثرگذاری بازاریابی محتوایی بیشتر است یا تبلیغات. اما در ابتدا باید دقیقا مشخص کنیم که منظور ما از اثرگذاری چیست. چگونه می‌توانیم اثرگذاری یک کمپین بازاریابی را اندازه‌گیری کنیم؟ آیا اثرگذاری یک کمپین را میزان درآمد حاصله از آن تعیین می‌کند؟ این کمپین باید به چه اهداف خاصی دست پیدا کند که به عنوان یک کمپین موثر شناخته شود؟
در این مقاله ما تمرکز خود را روی بازگشت سرمایه قرار داده‌ایم. یعنی هزینه صرف شده برای اجرای هر استراتژی و میزان سودی که از طریق این استراتژی به کسب‌وکار می‌رسد.

مزایای بازاریابی محتوایی و تبلیغات

بیایید در ابتدا به مزایای این دو رویکرد نگاهی داشته باشیم. تبلیغات روشی ساده‌تر است و می‌توانید آن را به‌راحتی به سمت هدف نهایی هدایت کنید، اما طیف مزایای آن نیز محدودتر است. به‌عنوان‌مثال، اگر شما یکسری محصول را تبلیغ کنید، در واقع روی کسب بالاترین نرخ تبدیل تمرکز خواهید کرد و مزایای دیگری در انتظار شما نخواهد بود. اما در همین یک مورد می‌توانید مزایای خود را به حداکثر برسانید.
اما بازاریابی محتوایی از طرف دیگر میزبان مجموعه‌ وسیعی از مزایا است. با استفاده از بهترین شیوه‌ها و استراتژی‌‌ها در بازاریابی محتوایی می‌توانید شاهد مزایایی مانند افزایش بازدید از برند، بهبود شهرت برند، افزایش ترافیک از منابع خارجی مانند موتورهای جستجو و شبکه‌های اجتماعی و نرخ تبدیل بهتر باشید.

هزینه‌ها

اتخاذ هر رویکرد در کنار مزایا، قطعا هزینه‌های خاص خود را نیز دارد. مدل تعیین هزینه‌های تبلیغات معمولا ساده‌تر است و در آن شما به ازای هر کلیک مبلغی را می‌پردازید و این مدلی نسبتا قابل پیش‌بینی و ساده برای اندازه‌گیری کمپین‌ها است. پلتفرم‌های مختلف هزینه‌های مختلفی نیز دارند و در اینجا ما نمی‌توانیم به صورت کلی تخمین هزینه داشته باشیم.
اما در حوزه محتوا کمی کار پیچیده‌تر می‌شود؛ زیرا لزوما نباید هزینه‌ای برای اتخاذ این استراتژی بکنید. در عوض، بازاریابی محتوایی به صرف حجم زیادی از زمان برای توسعه و انتشار محتوا نیاز دارد.
البته از آن‌جایی که هرکدام از این استراتژی‌ها در واقعیت با آن چیزی که ما در اینجا به صورت تئوری می‌گوییم متفاوت هستند نمی‌توان به صورت قطعی در مورد هزینه‌های هرکدام نظر قطعی داد.

دستاوردهای کوتاه و بلند مدت

دستاوردهایی که تبلیغات و بازاریابی محتوایی می‌توانند در کوتاه و بلند مدت به دست دهند در واقع بزرگ‌ترین نقطه تمایز بین این دو استراتژی است. بزرگ‌ترین نقطه قوت بازاریابی محتوایی درواقع بزرگ‌ترین نقطه‌ضعف آن نیز هست: بازاریابی محتوایی برای پا گرفتن به زمان زیادی نیاز دارد. در ماه‌های اولیه اجرای کمپین بازاریابی محتوایی به‌ندرت می‌توانید شاهد یک جهش باشید. اما بعد از چند ماه نشانه‌های بازدهی و بازگشت سرمایه آشکار می‌شود.
از طرف دیگر، تبلیغات می‌تواند در مدت‌زمان کوتاه‌تری به نتیجه برسد، اما میزان رشد و اثرگذاری آن ممکن است از بازاریابی محتوایی کمتر باشد.

ملاحظات صنعتی

شما باید دقیقا بدانید که کدام استراتژی می‌تواند برایتان موثرتر باشد. برای مثال، یک بازاریابی محتوایی برای برخی کسب‌وکارها ممکن است بهتر از تبلیغات جواب بدهد. کسب‌وکارهای B2B بیشتر تمایل به استفاده از بازاریابی محتوایی دارند و انواع B2C نیز معمولا به سراغ تبلیغات می‌روند. به دقت باید برای خود مشخص کنید که کسب‌وکارتان به کدام استراتژی نیاز دارد.

کلام آخر

هر کدام از دو استراتژی بازاریابی محتوایی و تبلیغات اگر به درستی اجرا شوند در جایگاه خود موثر هستند و شما باید هرکدام که برای سازمانتان مناسب‌تر است را انتخاب کنید. بزرگ‌ترین نقطه تمایز بین این دو زمان لازم برای نتیجه دادن و مزیت‌ها است. با استفاده از بازاریابی محتوایی، مزیت‌های بلند مدت بهتری در انتظار شما است. تبلیغات نیز می‌تواند در مدت‌زمان کمتری مزایایی را برایتان داشته باشد. برای بیشتر شرکت‌ها، یک مدل ترکیبی از این دو می‌تواند سودمند باشد. اما به صورت خلاصه، اگر به اندازه کافی صبر دارید توصیه ما این است که بازاریابی محتوایی را انتخاب کنید.
رفرنس:آژانس دارت
 برای به اشتراک گذاشتن این مطب در شبکه های اجتماعی از لینک های زیر استفاده کنید:

کسب اطلاعات بیشتر

برای کسب اطلاعات بیشتر یا مشاوره و آشنایی با موثرترین شیوه های تبلیغات مرتبط با حوزه کاری خود، دریافت کمپین های تبلیغاتی و راهکارهای عملیاتی برای توسعه کسب و کار و برندینگ و آگاهی از دوره ها و کارگاه های آموزشی همین حالا با شماره 09122006830 تماس بگیرید یا از طریق فرم تماس یا شبکه های اجتماعی،  با ما در ارتباط باشید.