ترفندهایی از بازاریابی آنلاین برای برندسازی کسب و کارهای کوچک

ترفندهایی از بازاریابی آنلاین برای برندسازی کسب و کارهای کوچک
محتوا، داستان‌های برند و شبکه‌های اجتماعی برای مدت‌هاست که نقل محافل بازاریابی هستند. برندهای بزرگ محتواهایی را می‌سازنند که ممکن است حتی در مورد محصولات آن‌ها نباشند. کسب و کارهایی که در شبکه‌های اجتماعی فعالیت دارند ترجیح می‌دهند که تمرکز خود را روی تولید محتوای باکیفیت و رشد ارگانیک قرار دهند و دیگر تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی شاید جایگاه گذشته را نداشته باشد.

با دیدن کارهایی که برندهای بزرگ انجام می‌دهند، کسب و کارهای کوچک نیز ممکن است از خود بپرسند که آیا این موارد برای آن‌ها نیز صادق است یا خیر. آیا یک کسب و کار کوچک و نوپا می‌تواند از شبکه‌های اجتماعی برای رشد و افزایش آگاهی از برند خود استفاده کند یا استفاده از پلتفرم‌ها فقط مختص کسب و کارهای پولدار و بزرگ‌ترهاست؟
حقیقت این است که کسب و کارهای کوچک برای تمایز دادن خود از دیگران باید روی برندسازی کار کنند. محتوا، شبکه اجتماعی و بازاریابی ایمیلی همگی می‌توانند به این کسب و کارها کمک کنند تا فرآیند تبدیل را انجام دهند.
در ادامه این مقاله به شما خواهیم گفت که کسب و کارهای کوچک و نوپا که معمولا بودجه زیادی برای تبلیغات در اختیار ندارند باید چگونه کمپین‌های بازاریابی آنلاین موفقی را راه‌اندازی کنند.

برای کسب و کار کوچک خود برندسازی کنید.

کسب و کاری که مثلا شما در زمینه خدمات املاک راه‌اندازی کرده‌اید قطعا تنها کسب و کار ایرانی موجود نیست و پیش از شما ممکن است افراد زیادی ایده‌ای مشابه را اجرایی کرده باشند. خب حالا سوال این است که شما چگونه می‌خواهید خود را از رقبا متمایز کنید؟
قبل از اینکه آستین‌هایتان را بالا بزنید، به هویت خود به عنوان یک کسب و کار فکر کنید و به این بیاندیشید که چه چیزی را قرار است ارائه دهید که شما را منحصر به فرد می‌کند؟ روش‌های مختلفی برای انجام این کار وجود دارد. در ادامه به برخی از آن‌ها نگاهی داشته‌ایم.

1- یک داستان برند برای کسب و کار کوچک خود بسازید.

همان‌طور که بالاتر هم گفتیم، قبل از اینکه دست به کار بزنید باید بدانید که هویت برندتان چیست.
  • شما که هستید؟
  • داستان شما چیست؟
اگر می‌خواهید از سایرین متمایز باشید، باید حتما به این سوالات پاسخ دهید.
آیا می‌دانید که نسل هزاره به برندهایی که یک داستان شفاف و ماموریت داشته وفاداری بیشتری دارند؟ آن‌ها می‌خواهند که تغییری را در جهان ایجاد کنند و برند آن‌ها نیز همین هدف را در پیش گرفته است. پیشنهاد می‌کنیم که برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد داستان برند، حتما مطلب زیر از وبلاگ دارت را مطالعه کنید:

2- از طریق سرویس‌دهی عالی برای خود برندسازی کنید.

ارائه خدمات عالی و با کیفیت به مشتریان یکی دیگر از روش‌های بسیار خوب برای برندسازی است. مشتریان به کسب و کاری که خدمات خوب ارائه می‌دهد وفادار باقی می‌مانند و آن را به دیگران نیز توصیه می‌کنند. وقتی به اندازه کافی ارزش ایجاد کنید، افراد حاضر هستند که هر مبلغی را برای محصول شما پرداخت کنند. پیدا کردن جنس‌های ارزان در اینترنت آسان است، اما کیفیت و سطح سرویس دهی به مشتریان چیزی است که در اینجا باعث ایجاد تمایز میان کسب و کارها می‌شود.
برای نمونه، شرکت اپل را مدنظر داشته باشید. محصولات اپل نسبت به سایر شرکت‌ها گران‌تر هستند، اما مشتریان برای خرید آیفون‌های این شرکت شب‌ را پشت درب اپل استورها به صبح می‌رسانند. یعنی اپل موفق شده است سطح خدمات و سرویس دهی خود را به سطحی برساند که مشتری حاضر باشد هر بهایی را برای محصولات بپردازد.

نشان کردن سریع مشکلات مشتریان و پیش بینی نیازهای آن‌ها شما را به عنوان یک کسب و کار با کیفیت در ذهن مشتری جا می‌اندازد و در نهایت وفاداری مشتریان چیزی است که نصیب شما می‌شود. براساس مطالعات صورت گرفته، 50 درصد مشتریان اگر کسب و کار مورد نظرشان نتواند نیازهایشان را پیش بینی کنند، به سراغ بیزنس‌های دیگر می‌روند.

3- برندسازی از طریق طراحی

اگر دستی بر آتش بازاریابی داشته باشید حتما می‌دانید که طراحی چه نقش موثری در برندسازی دارد. هر برند می‌تواند زبان طراحی مختص به خود را داشته باشد و از طریق آن از دیگر برندها متمایز شود. برای مثال، رنگ زرد شما را به یاد کدام یک از شرکت‌ها می‌اندازد؟ به احتمال زیاد شرکت ایرانسل. ایرانسل از این طریق توانسته برای خود یک برندسازی مطمئن انجام دهد.

بازاریابی محتوایی برای کسب و کارهای کوچک

اگر می‌خواهید کسب و کارتان در رتبه‌های برتر صفحه نتایج گوگل ظاهر شود، باید برای آن یک وبلاگ راه‌اندازی کرده و اقدام به تولید محتوا کنید. حتما می‌دانید که لازم است ضمن انتخاب کلمات کلیدی مناسب، آن‌ها را در سایت خود و محتوا بکار ببرید.
محتواهای ویدئویی، صفحات سفید، کتاب‌های الکترونیکی، اینفوگرافیک‌ها، پادکست‌ها و سایر انواع محتوا همگی می‌توانند باعث شوند که یک کسب و کار کوچک بتواند رتبه‌های برتر گوگل را نصیب خود کند.

همچنین در تولید محتوا می‌توانید فرمول EAT را نیز مدنظر داشته باشید. EAT مخفف تخصص، اتوریتی و اعتماد است. وقتی یک کاربر در فضای اینترنت به دنبال موضوعی می‌گردد، ترجیح می‌دهد تا برای حل مشکل خود از منابعی استفاده کند که قابل اعتماد هستند، اتوریتی دارند و در زمینه مورد نظر از تجربه و تخصص لازم برخوردار هستند. برای آشنایی بیشتر با فرمول EAT در بازاریابی محتوایی، مقاله زیر از وبلاگ دارت را مطالعه کنید:

بازاریابی شبکه‌های اجتماعی برای کسب و کارهای کوچک

وقتی که محتواهای باکیفیت تولید کردید، حالا نوبت به توزیع این محتواها در کانال‌های مناسب می‌رسد. برخی از برندها بازاریابی شبکه‌های اجتماعی را در یک دسته‌بندی جداگانه قرار می‌دهند، اما به عقیده ما این سبک از بازاریابی می‌تواند بخشی از بازاریابی محتوایی و به نوعی زیر مجموعه آن هم باشد.

استفاده از کانال‌های اجتماعی مناسب برای ترویج محتوا و محصولات می‌تواند مشتریان بیشتری را به سایت شما بکشاند. برای مثال، اگر شما یک برند لوازم و محصولات آرایشی هستید، اینستاگرام بهترین پلتفرم اجتماعی است که می‌توانید از آن استفاده کنید.

معیارها

برای مدت‌های طولانی، میزان بازدید از صفحات تنها معیاری بود که کسب و کارها از طریق آن موفق بودن یا نبودن کمپین‌های خود را ارزیابی می‌کردند و اگر میزان بازدید از صفحه به سطح مورد انتظار نمی‌رسید، آن‌ها فکر می‌کردند که کمپین‌هایشان موفق نبوده است.

اما معیارهایی فراتر از بازدی از صفحات وجود دارد که برای برای ارزیابی درصد موفقیت کمپین‌های خود آن‌ها را در نظر داشته باشید. برای مثال، اگر شما قصد رهگیری عملکرد یک محتوای ویدئویی را دارید، باید نرخ کامل شدن (درصدی از بازدیدکنندگان که ویدئو را به صورت کامل مشاهده کرده‌اند) را مدنظر قرار دهید.

برای صفحات سفید هم تعداد دانلود نباید خیلی ملاک باشد. سعی کنید معیار را تعداد ایمیل‌های سالم کاربران در نظر بگیرید. برای وبلاگ، ببینید که یک کاربر قبل از ترک وبلاگ چقدر در آن مانده و به گشت و گذار پرداخته است؟ او بعد از بازدید اولیه از چه تعداد صفحات دیگری بازدید کرده و چه لینک‌هایی کاربر را به آن صفحات آورده است؟چه تعداد از افراد به اینفوگرافیک شما لینک داده‌ یا آن را در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک گذاشته‌اند؟ همچنین نرخ تبدیل را هم فراموش نکنید. توانسته‌اید چه تعداد تبدیل به دست آورید؟

این‌ها معیارهای مهمی هستند که کسب و کارهای کوچک باید مدنظر داشته باشند. بیایید با حقیقت مواجه شویم. شما یک کسب و کار کوچک هستید و محتواهای شما قرار نیست به اندازه محتواهای شرکت اپل بازدید بخورد یا لینک جذب کند. برای شما، کیفیت بازدید و تعداد تبدیل‌ها باید اهمیت داشته باشد و نه تعداد.
به نظر شما کسب و کارهای کوچک از طریق چه روش‌های دیگری می‌توانند برای خود برندسازی کرده و اقدام به جذب مشتری کنند؟ لطفا تجربیات خود در این زمینه را با ما به اشتراک بگذارید.
منبع:daartagency
 برای به اشتراک گذاشتن این مطب در شبکه های اجتماعی از لینک های زیر استفاده کنید:

کسب اطلاعات بیشتر

برای کسب اطلاعات بیشتر یا مشاوره و آشنایی با موثرترین شیوه های تبلیغات مرتبط با حوزه کاری خود، دریافت کمپین های تبلیغاتی و راهکارهای عملیاتی برای توسعه کسب و کار و برندینگ و آگاهی از دوره ها و کارگاه های آموزشی همین حالا با شماره 09122006830 تماس بگیرید یا از طریق فرم تماس یا شبکه های اجتماعی،  با ما در ارتباط باشید.