10 ترفند طلایی برای تولید محتوای تأثیرگذار

10 ترفند طلایی برای تولید محتوای تأثیرگذار
امروزه یک مطلب خوب که برای موتورهای جستجو و شبکه‌های اجتماعی بهینه‌سازی شده، می‌تواند در کوتاه‌ترین زمان و حتی تا سال‌ها برای شخص یا کمپانی ایجاد‌کننده‌اش ارزش افزوده ایجاد کند.
نکته‌ای که باید در فرآیند تولید محتوا همیشه مدنظر داشته باشید، این است که “برای مخاطب بنویسید، نه برای موتورهای جستجو”. این نکته‌ایست که حتی خود موتور جستجوی گوگل هم روی آن تاکید دارد، چراکه محتوا در صورتی می‌تواند موجب رشد کسب و کار شود که سه مرحله‌ی دیده شدن، خوانده شدن و به اشتراک‌گذاری توسط مخاطب را طی کند.

در ادامه با ده ترفند برای بهینه‌سازی محتوا آشنا خواهید شد که در صورت رعایت کردن این نکات می‌توانید تولید محتوا‌یتان را در سطح جدیدی ارتقا دهید.

1.مستقیم به سر اصل مطلب بروید.

هدف از تولید محتوا معرفی محصول یا خدمات به کاربران به صورت ارزشمند و کاربردی است. امروزه افراد به دلیل حجم‌ شبکه‌های اجتماعی، دیگر وقتی را برای خواندن محتواهای بلند اختصاص نمی‌دهند. پس ابتدای محتوا را با اطلاعات مفید و با ارزش آغاز کنید و بعد جزئیات را شرح دهید.

2. ساده بنویسید.

ساده نویسی فاکتوری‌ست که در هر شرایطی باید در تولید محتوا مد نظر داشته باشید. فکر نکنید که اگر پیچیده و با تکلف بنویسید کاربر با خودش فکر می کند که شما علامه دهر هستید!!! پیچیده نویسی می‌تواند علاقه کاربر را برای خواندن محتوا از بین ببرد.

3. اطلاعات را بخش بندی کنید.

امروزه اکثر کاربران تنها به صورت اجمالی متن ها را می خوانند. این عادت جدید کاربران از جهاتی مفید و از جهات دیگری هم مضر است. قسمت مفید ماجرا اینجاست که می‌شود با بخش بندی محتوا، کاربر را به خواندن متن علاقه‌مند کرد. اما طرف مضر ماجرا هم این است که شاید فقط 10 درصد محتوا خوانده شود و 90 درصد دیگر بلااستفاده باقی خواهد ماند. در بخش بندی محتوا حتما از لیست‌های نقطه‌ای یا عددی هم استفاده کنید.

4.کلمات کلیدی‌‌تان را بشناسید.

قطعا با توجه به تنوع موضوع، هر وبگاهی کلمات کلیدی مختص به خودش را دارد. برای مثال یک وبگاه دانلود نمی‌تواند از کلماتی مثل “بازاریابی” برای متا دیسکریپشن استفاده کند و باید از کلماتی مثل “دانلود” یا “دانلود نرم‌افزار” استفاده شود. پس کلمات کلیدی مرتبط با موضوع وبگاهتان را در خاطر داشته باشید و موقع نگارش از آنها استفاده کنید.
نکته: برای پیدا کردن کلمات کلیدی، می‌توانید از سرویس Google Trends استفاده کنید.

5.از کلمات کلیدی برند شده استفاده نکنید.

یکی از اشتباهاتی که بسیاری از افراد در تولید محتوا مرتکب می‌شوند این است که از کلمات کلیدی مرتبط با “برند” استفاده می‌کنند. استفاده از برند کسب و کار یا نام محصول، فقط مخاطبانی را هدف قرار می‌دهد که با برند کسب و کار شما آشنایی دارند. با استفاده از کلمات غیرمرتبط با برند برای کلمات کلیدی، می‌توانید گستره بیشتری از مخاطب را تحت پوشش داشته باشید.

6.کلمات کلیدی را در جای درست استفاده کنید.

کلمات کلیدی باید حداقل در سه مکان از محتوا قرار داشته باشند. این سه مکان عبارتند از:
  • تگ عنوان
  • تگ سرتیتر (یا همان h1 )
  • اولین پاراگراف محتوا
قرار دادن کلمات کلیدی در این سه مکان به موتورهای جستجو و مخاطب کمک می‌کند که موضوع محتوا را سریع‌تر متوجه شوند. در عنوان و سرتیتر، کلمه‌ کلیدی در صورت امکان باید اولین کلمه باشد. موتورهای جستجو برای کلمات کلیدی که در ابتدا آورده میشوند ارزش بیشتری قائلند.

7.از محتواهای چند رسانه‌ای استفاده کنید.

می‌دانستید عکس‌ها در فیسبوک 50 درصد بیشتر لایک می‌خورند و 100 درصد بیشتر از پست‌های معمولی کامنت می‌گیرند؟ استفاده از محتواهای بصری باعث افزایش تعامل و در نهایت محبوبیت سریع‌تر محتوا می‌شود.
موارد گفته شده در مورد دیگر شبکه‌های اجتماعی مثل توییتر، لینکدین و اینستاگرام هم صادق است. مثلا در توییتر، توییت‌هایی که همراه با محتوای بصری باشند، 3 تا 4 برابر تعامل بیشتر را به همراه دارند.

8.به اشتراک گذاری را ساده کنید.

با قرار دادن گزینه ی به اشتراک‌گذاری در پایان مطلب، خواننده می‌تواند محتوا را به آسانی با دیگران به اشتراک بگذارد. فراموش نکنید که هرچقدر محتوا بیشتر به اشتراک گذاشته شود، شانس موفقیت شما هم به تبع آن بیشتر خواهد شد. اگر وبگاهتان محتواهای بصری زیاد دارد، از اینستاگرام و پینترست هم غافل نشوید!

9.فقط تیتر مطلب را به اشتراک نگذارید.

یکی از اشتباهاتی که در بین کسب و کارهای ایرانی در شبکه‌های اجتماعی بسیار رایج است این است که فقط تیتر محتوای تولیدی را در شبکه‌های اجتماعی پست می‌کنند. برای آگاه کردن مخاطب از محتوای جدید لازم نیست که صرفا تیتر را در شبکه‌های اجتماعی پست کنید. پست شما می‌تواند بخشی از محتوا به همراه لینک آن باشد یا یک نقل قولی که در مطلب آورده شده و یا هرچیز دیگری مرتبط با مطلب.

10.محتوای خوب خلق کنید.

تمام موارد بالا را گفتیم تا به این برسیم که بگوییم محتوای باکیفیت و خوب حکم چوب دو سرطلا را برای کسب و کارها دارد. اگر محتوایی که تولید می‌کنید کیفیت بالایی نداشته باشد تمامی 9 مورد گفته شده در بالا را بی اثر می‌کند و در نهایت به سقوط کسب و کارها شما منجر خواهد شد.

در دنیای دیجیتال مارکتینگ محتوا ضامن موفقیت کسب و کارهاست. پس از ارزش محتوا و به خصوص تولید محتوا در شبکه‌های اجتماعی غافل نشوید.
رفرنس:آژانس دارت
 
 برای به اشتراک گذاشتن این مطب در شبکه های اجتماعی از لینک های زیر استفاده کنید:

کسب اطلاعات بیشتر

برای کسب اطلاعات بیشتر یا مشاوره و آشنایی با موثرترین شیوه های تبلیغات مرتبط با حوزه کاری خود، دریافت کمپین های تبلیغاتی و راهکارهای عملیاتی برای توسعه کسب و کار و برندینگ و آگاهی از دوره ها و کارگاه های آموزشی همین حالا با شماره 09122006830 تماس بگیرید یا از طریق فرم تماس یا شبکه های اجتماعی،  با ما در ارتباط باشید.