داده‌های ثانویه (Secondary Data) چیست؟

داده‌های ثانویه Secondary Data چیست
داده‌های ثانویه داده‌هایی‌ست از جامعه مورد تحقیق‌مان که سابقا توسط شرکت‌ها و موسسات دیگر به دست آمده است و نیازی نیست تا ما دوباره آن‌ها را به دست آوریم.
قبل از شروع تحقیقات و جمع‌آوری اطلاعات برای هر فرآیند بازاریابی، حتما یک سر به تحقیقات قبلی که به طور مستقیم یا غیر مستقیم با تحقیق شما مرتبط است بزنید؛ شاید اطلاعات مورد نیاز شما را قبلا کسی به دست آورده باشد تا بتوانید در زمان و هزینه صرفه‌جویی کنید.
مثال: برای پیدا کردن شماره تلفن رستوران‌های شهر، شاید فردی سابقا عین این شماره‌ها را جمع‌آوری کرده باشد. شاید هم تحقیقی در ارتباط با نمای ساختمان‌های شهر، اطلاعات مورد نیاز شما را جمع آوری کرده باشد.

ایراد اصلی تحقیقات ثانویه

بهتر است اطلاعات ثانویه یا دست دوم را از مرجع و محقق قبلی آن دریافت کنید. چرا که این تحقیقات و اطلاعات گاهی حاوی قفل‌های امنیتی می‌باشند؛ یا شاید ممکن است پس از اتمام تحقیقات، اطلاعات را دست‌کاری یا غیر مستند کرده باشند تا حقوق محقق ضایع نشود.

کدام اطلاعات ثانویه به درد تحقیقات بازاریابی ما می‌خورد؟

شاخصه‌های مختلفی برای ارزیابی اطلاعات ثانویه وجود دارد، از جمله:
  • اطلاعات به دست آمده چقدر برای شما کاربرد دارند؟
  • صحت اطلاعات چقدر است؟
  • زمانی که تحقیقات صورت گرفته است (شاید اطلاعاتش قدیمی باشد و شرایط تغییر کرده)
  • آیا می‌توان اطلاعات را به تنهایی استفاده کرد یا حتما نیاز است تا برنامه، سازمان یا فرد بخصوصی را برای تحلیل و رمزیابی تحقیقات، به کار بگیریم؟
  • اطلاعات بر مبنای سنجه‌های علمی به دست آمده‌اند یا صرفا نظرات شخصی عده‌ای بوده است؟
  • روش جمع‌آوری اطلاعات چگونه بوده است؟ داده‌های آنالیز شده توسط چه کسی و از چه نظری تحلیل و آنالیز شده‌اند؟
  • اعداد و ارقام داده‌ها نظیر تعداد افراد، اندازه جامعه آماری و… چگونه و با چه واحدی اندازه‌گیری یا تخمین زده شده‌اند؟
رفرنس:سایت مدیر
 برای به اشتراک گذاشتن این مطب در شبکه های اجتماعی از لینک های زیر استفاده کنید:

کسب اطلاعات بیشتر

برای کسب اطلاعات بیشتر یا مشاوره و آشنایی با موثرترین شیوه های تبلیغات مرتبط با حوزه کاری خود، دریافت کمپین های تبلیغاتی و راهکارهای عملیاتی برای توسعه کسب و کار و برندینگ و آگاهی از دوره ها و کارگاه های آموزشی همین حالا با شماره 09122006830 تماس بگیرید یا از طریق فرم تماس یا شبکه های اجتماعی،  با ما در ارتباط باشید.