7 ترفند برای شروع استراتژی بازاریابی محتوایی

7 ترفند برای شروع استراتژی بازاریابی محتوایی
اگر می‌خواهید یک بازاریابی محتوایی موثر داشته باشید، داشتن استراتژی برای شما یک ضرورت است. بدون استراتژی شما قطعا در میانه راه سردرگم خواهید شد و به نتایج مشخصی نیز نخواهید رسید.
در این مطلب 7 ترفند برای شروع استراتژی بازاریابی محتوایی با شما به اشتراک گذاشته شده است که می‌توانید جهت اجرای یک کمپین بازاریابی موثر از آن‌ها استفاده کنید.

به پرسناهای خود وفادار بمانید.

تا به امروز در باب اهمیت پرسنا مطالب زیادی نوشته شده است و فکر نمی‌کنیم که لازم باشد که مجددا بر اهمیت این عنصر کلیدی از استراتژی بازاریابی محتوایی تاکید کنیم. پرسناهای خود را می‌توانید براساس نیاز، شخصیت و مشکلات مشتریان طراحی کنید. توسعه پرسناها نه‌تنها یک بخش اساسی از استراتژی بازاریابی شماست، بلکه این عمل در هر بخشی از سازمان تاثیر خود را نشان خواهد داد.
نوشتن و توسعه محتوا بر اساس پرسناها این اطمینان را به شما می‌دهد که مطالب توسط افرادی که به آن‌ها نیاز دارند پیدا و خوانده خواهند شد و همچنین تعامل مشتریان نیز افزایش می‌یابد و آن‌ها به مشتریان وفادار شما تبدیل می‌شوند.

به بازاریابی محتوایی به‌عنوان یک سرمایه‌گذاری نگاه کنید.

بازاریابی محتوایی (مانند اکثر بخش‌های کسب‌وکار) یک ماراتن است و دوی سرعت نیست. موفقیت در این زمینه یک شبه به دست نمی‌آید و برای پایداری در آن به زمان نیاز دارید. البته زمان‌بر بودن موفقیت بازاریابی محتوایی برای کسانی در زمینه رسانه‌ای که به گرفتن نتایج سریع عادت کرده‌اند ترسناک خواهد بود.
برای اینکه در همان ابتدای کار روی فرآیند متمرکز بمانید، مدام به خود یادآوری کنید که هر پست وبلاگی و هر محتوا یک سرمایه‌گذاری روی دارایی‌های بازاریابی و کسب‌وکار است.

بازاریابی محتوایی را به یک ابتکار سازمانی تبدیل کنید.

یکی از نکات کلیدی در موفقیت بازاریابی محتوایی آن است که تمام سازمان را با فرهنگ محتوا آشنا کنید. این به این معنی است که تمامی افراد حاضر در سازمان نه‌تنها باید در مورد تلاش‌های تیم بازاریابی هیجان‌زده شوند، بلکه تمایل داشته باشند در فرآیند تولید و ترویج محتوا نیز شرکت کنند.
این مورد احتمالا یکی از بزرگ‌ترین چالش‌هایی است که تیم‌های بازاریابی در سازمان‌های عریض و طویل با آن روبرو می‌شوند، اما این‌یک ضرورت است. پیشنهاد ما این است که ابتدا مدیران سطح C شرکت را به مشارکت در فرآیند تولید و ترویج محتوا وادار کنید.

محتوا لازم نیست که نوشته شود.

بسیاری از افراد وقتی نام بازاریابی محتوایی را می‌شنوند، ناخودآگاه تصویر متن‌های نوشته شده در سایت‌ها یا جراید در ذهنشان تداعی می‌شود. اما باید بدانید که به رشته تحریر در آوردن متن تنها یکی از اشکال بازاریابی محتوایی است. اگر در نوشتن مهارت ندارید، می‌توانید به سراغ‌ فرمت‌هایی مانند ویدئو یا محتواهای صوتی بروید.
در نهایت باید فرمتی را انتخاب کنید که بهترین بازخورد را برایتان داشته باشد و مخاطبان نیز آن را بپسندند. شما همچنین می‌توانید ترکیبی از محتواهای مولتی‌مدیا را مدنظر قرار دهید. وقتی که تعادل صحیح را پیدا کردید، می‌توانید محتواهایی را قابلیت تأثیرگذاری بیشتر روی مخاطبان خلق کنید.

کیفیت بر کمیت اولویت دارد.

در بازاریابی محتوایی همواره کیفیت بر کمیت اولویت داشته و دارد و نوشتن ده‌ها محتوای بی‌کیفیت و ترویج گسترده آن‌ها دردی از شما دوا نخواهد کرد. ولی در عوض، اگر فقط چند محتوای باارزش و باکیفیت داشته باشید، می‌توانید طیف گسترده‌ای از مخاطبان را به دست آورید. نکته طلایی در اینجا این است که هر محتوا باید ارزشی را به مخاطب ارائه دهد و به‌گونه‌ای باشد که کاربر بعد از خواندن آن محتوا لبخند رضایت بر چهره‌اش نقش ببندد. البته نوشتن و پست کردن محتواها در بازه‌های زمانی پیوسته نیز اهمیت دارد. بنابراین شما در اینجا به تعادل نیاز دارید. این نقطه تعادل دقیقا همان چیزی است که سازمان‌های موفق را از ناموفق‌ها جدا می‌کند.
پیشنهاد ما این است که به‌صورت هفتگی، حداقل سه محتوای 700 الی 1000 کلمه‌ای را پست کنید. اگر زمان آن را دارید که این تعداد را افزایش دهید که چه بهتر. اما فراموش نکنید که «کیفیت همواره بر کمیت اولویت دارد».

نوشتن تنها نیمی از نبرد است.

نوشتن محتوا هرچقدر هم که ممکن است وقت‌گیر باشد، اما تنها نیمی از نبرد شما برای فائق آمدن بر رقباست. بخش دیگر نبرد آن است که محتواهایتان را به سمت افرادی که خواستار خواندنشان هستند هدایت کنید. این مرحله اغلب توسط بازاریابان سرخوش از پایان نوشتن محتوا نادیده گرفته می‌شود.
برای ترویج محتواهای خود یک برنامه‌ریزی دقیق و استراتژی داشته باشید و 25 الی 35 درصد از وقت خود را به آن اختصاص دهید. اگر بهترین محتواها را هم تولید کرده باشید، بدون ترویج آن‌ها، تمامی فعالیت‌های بازاریابی محتوایی شما ناقص خواهد بود.

هدف‌گذاری مجدد

 یکی از بزرگ‌ترین مهارت‌هایی که یک بازاریاب محتوا باید داشته باشد این است که بداند چگونه یک محتوا را به روش‌های گوناگون هدف‌گذاری مجدد کند. ذهن بازاریابان محتوا باید فرصت‌های گوناگونی که برای در معرض دید قرار گرفتن یک محتوا وجود دارد را شناسایی کرده و از آن‌ها نهایت استفاده را ببرد.

نتیجه‌گیری
هرچند که هر استراتژی بازاریابی محتوایی بسته به سازمانی که از آن استفاده می‌کند یکسری تفاوت‌ها خواهد داشت، اما مطالبی که در این مقاله خواندید، صرف‌نظر سازمان، برای هر استراتژی قابل‌اجراست. هفت عنصر ذکر شده در بالا برای موفقیت در بازاریابی محتوایی ضروری هستند و نباید حتی یکی از آن‌ها نادیده گرفته شود.
رفرنس:آژانس دارت
 برای به اشتراک گذاشتن این مطب در شبکه های اجتماعی از لینک های زیر استفاده کنید:

کسب اطلاعات بیشتر

برای کسب اطلاعات بیشتر یا مشاوره و آشنایی با موثرترین شیوه های تبلیغات مرتبط با حوزه کاری خود، دریافت کمپین های تبلیغاتی و راهکارهای عملیاتی برای توسعه کسب و کار و برندینگ و آگاهی از دوره ها و کارگاه های آموزشی همین حالا با شماره 09122006830 تماس بگیرید یا از طریق فرم تماس یا شبکه های اجتماعی،  با ما در ارتباط باشید.