تاثیر پیشبرد فروش بر سطح فروش برند

تاثیر پیشبرد فروش بر سطح فروش برند
 برخى از بازاریابان استفاده از شیوه هاى پیشبرد فروش متمرکز بر مصرف کنندگان و واسطه ها را در تأثیر گذارى بر سطح فروش برند ، مؤثرتر از ابزارهاى تبلیغاتى ارزیابى کردند و به ویژه بر بحث پیشبرد فروش نزد واسطه ها و فروشندگان متمرکز شدند ؛ زیرا محصول باید ابتدا در سطح زنجیره به توزیع از جایگاه مطمئنى برخوردار باشد و پس از این مرحله است که مى تواند فرصت نزدیک شدن به مشترى را یافته و در صورت توجه وى ، انتخاب و خریدارى شود.

آنچه گفته شد ، مزیت هاى راهبرد پیشبرد فروش بود. این راهبرد به تولید کنندگان امکان تعیین قیمت هاى متفاوت براى گروه هاى مختلف مصرف کنندگان را با توجه به سطح حساسیت قیمت هاى هر گروه ارائه مى دهد. گذشته از آن ، زمانى که مصرف کنندگان در خرید محصول ، فوریتى را احساس کنند ، علاوه بر افزایش احتمال خرید ، ارزش ویژه ى برند نیز نزد آن ها ارتقا یافته و تداعیات منحصر به فرد ، مطلوب و قدرتمندى از برند در ذهنشان ایجاد مى شود. فعالیت هاى پیشبرد فروش مى توانند با ترغیب عوامل توزیع به نگهدارى موجودى کالا در انبارها ، سطح خرید آن ها را از تولید کننده افزایش داده و به صورت فعالانه از تولید کنندگانى پشتیبانى کنند.

معایب پیشبرد فروش

از سوى دیگر از دیدگاه رفتار مصرف کننده مى توان گفت ، سیاست پیشبرد فروش با اشکالاتى مانند کاهش سطح وفادارى به برند و گرایش به برندهاى مختلف ، کاهش ادراک فرد از کیفیت و افزایش حساسیت به قیمت ها همراه است. بسیارى از شرکت ها با محدود ساختن ارتباطات متمرکز بر برندسازى و گرایش به رویکردهاى کوتاه مدت و صرف بودجه هاى بازاریابى در جهت ارائه ى کوپن هاى تخفیف یا سایر شیوه هاى پیشبرد فروش محصول ، موجب کاهش سطح بودجه و منابع انسانى اختصاص یافته به فعالیت هاى تحقیق و توسعه شده اند. شاید بتوان گفت ، یکى از مهم ترین معضلات سیاست پیشبرد فروش این است که اهمیت قیمت را به عنوان یک عامل مؤثر در تصمیم گیرى مصرف کننده افزایش مى دهد و الگوهاى سنتى ایجاد وفادارى به برند را از میان مى برد.

جذب مشتری جدید بدون سودآوری

یکى دیگر از معضلات این سیاست آن است که در بسیارى از موارد ، تخفیف ها و یارانه ها به خریدارانى تعلق مى گیرد که در هر صورت اقدام به خرید برند مى کنند. به این ترتیب ، هیچ مزیت عمده اى عاید شرکت نمى شود. علاوه بر آن ، مصرف کنندگان جدیدى که جذب برند مى شوند ، صرفاً به جهت وجود تخفیف ها به آن روى مى آورند و به سایر ارزش هاى برند کمتر توجه مى کنند. در نتیجه ، این مشترى ها پس از پایان دوره ى تخفیف به ندرت اقدام به تکرار خرید محصول مى کنند. آخرین نکته این که با اجراى سیاست پیشبرد فروش ، سطح انتظار خرده فروشان تغییر یافته و برخوردارى از تخفیف ها به عنوان یکى از اجزاى تقاضاى آن ها به شمار مى آید. بنابراین توزیع کنندگان به جاى تمرکز بر فروش بیشتر محصول به مشترى ، سرگرم فعالیت هاى غیر مولد و بى حاصلى مانند پیش خرید و انحراف فروش به سایر خرده فروشان مى گردند. با توجه به مشکلات مطرح شده در زمینه ى سیاست پیشبرد فروش در سال هاى اخیر ، بسیارى از شرکت ها با تغییر تمرکز و اتخاذ سایر شیوه هاى ارتباطى از انتخاب این سیاست دورى مى کنند.
رفرنس:مارکتینگ ایران تلنت
 برای به اشتراک گذاشتن این مطب در شبکه های اجتماعی از لینک های زیر استفاده کنید:

کسب اطلاعات بیشتر

برای کسب اطلاعات بیشتر یا مشاوره و آشنایی با موثرترین شیوه های تبلیغات مرتبط با حوزه کاری خود، دریافت کمپین های تبلیغاتی و راهکارهای عملیاتی برای توسعه کسب و کار و برندینگ و آگاهی از دوره ها و کارگاه های آموزشی همین حالا با شماره 09122006830 تماس بگیرید یا از طریق فرم تماس یا شبکه های اجتماعی،  با ما در ارتباط باشید.