راهنمای جامع لینک بیلدینگ – بخش اول

راهنمای جامع لینک بیلدینگ بخش اول
شکی نیست که لینک بیلدینگ مهم‌ترین مهارت در سئو است. در واقع، لینک بیلدینگ ترکیبی از چندین مهارت است. برای یک لینک بیلدینگ صحیح باید در محتوا، فروش، برنامه نویسی و روانشناسی استاد باشید. همچنین اگر می‌خواهید که افراد دیگر به سایت شما لینک بدهند، باید دستی هم بر آتش بازاریابی داشته باشید.
بطور خلاصه  اگر ترافیک بیشتری از موتورهای جستجو می‌خواهید، لینک بیلدینگ تنها دری است که به سوی این خوشبختی باز می‌شود.در این مطلب می‌خواهیم به شما یاد بدهیم که چگونه لینک‌های باکیفیت و معتبری برای سایت خود بسازید.

مبانی لینک بیلدینگ

بک‌لینک‌ها به عنوان یکی از قدیمی‌ترین سیگنال‌های رتبه‌بندی محسوب می‌شوند و حتی با گذشت این همه سال، ارزش آن‌ها کاهش نداشته که هیچ، بلکه افزایش نیز داشته است. کمپانی گوگل نیز اخیرا اعلام کرده که بک‌لینک‌ها یکی از سه سیگنال برتر رتبه‌بندی هستند. بنابراین پرواضح است که لینک‌ها هنوز هم یکی از پایه‌های الگوریتم گوگل را تشکیل می‌دهند. اما سوال این است:

چرا لینک‌ها هنوز هم اینقدر مهم هستند؟
برای فهمیدن این موضوع، باید کمی به عقب‌تر و زمانی که موتور جستجویی به نام گوگل وجود نداشت برگردیم. در آن زمان، یاهو و آلتا ویستا بازیگران اصلی بازار موتورهای جستجو اینترنتی بودند و رتبه‌بندی را فقط و فقط براساس محتوای موجود در صفحه انجام می‌دادند.
اما حالا گوگل وارد می‌شود. الگوریتم پیج رنگ گوگل بازی را تغییر داد. گوگل به جای آنالیز محتوای صفحه، تصمیم گرفت تا تعداد لینک‌های داده شده به یک صفحه را معیار قرار دهد. کاری که گوگل انجام داد صحیح بود. حدودا 20 سال بعد، لینک‌ها هنوز بهترین روش برای سنجش کیفیت صفحه هستند و به همین دلیل نیز هست که هنوز هم جزو سیگنال‌های رتبه‌بندی گوگل محسوب می‌شوند.
اکنون نیز به لطف آپدیت‌هایی مانند الگوریتم پنگوئن، گوگل روی کیفیت لینک‌ها (نه فقط کمیت آن‌ها) تمرکز دارد. اما یک لینک باکیفیت دقیقا چیست و چطور می‌توان آن را ساخت؟ این سوالی است که در ادامه این مقاله می‌خواهیم به آن پاسخ دهیم.

چگونه لینک‌های باکیفیت را پیدا کنیم؟

قبل از اینکه وارد استراتژی گام به گام لینک بیلدینگ شویم، مهم است که بدانیم چه چیزی یک لینک را خوب (یا بد) جلوه می‌دهد. چرا این مهم است؟
وقتی در مورد ساخت بک‌لینک صحبت می‌کنیم، یکی از دو حالت زیر ممکن است اتفاق بیفتد:
شما لینک‌های باکیفیت می‌سازید: بنشینید و نظاره‌گر صعود سایت خود به صفحه اول گوگل باشید.
شما لینک‌های کم کیفیت می‌سازید: بنشینید و نظاره‌گر باشید که چگونه سایت شما توسط گوگل پنالتی می‌شود و شما فقط با خود می‌گویید که چه شد؟
با در نظر داشتن دو مورد بالا، اکنون می‌توانیم آموزش ساخت و پیداکردن لینک‌های باکیفیت را آغاز کنیم.

اتوریتی صفحه
آیا صفحه‌ای که به شما لینک می‌دهد پیج‌رنک خوبی دارد؟ اگر اینگونه است، این لینک دادن تاثیر بسزایی روی رتبه‌بندی سایت شما خواهد داشت. در واقع، بعد از سال‌ها آزمون و خطا، ما دریافته‌ایم که اتوریتی صفحه‌ای که به شما لینک می‌دهد نیز مهم است؛ بیشتر از هر فاکتور دیگری. و این نیز به این خاطر است که لینک‌هایی که از طرف سایت‌هایی با اتوریتی خوب داده می‌شوند، باعث بهبود اتوریتی یا همان پیج رنک سایت شما نیز می‌شوند.
با استفاده از سایت‌هایی مانند Ahrefs.com می‌توانید پیج رنک صفحه و سایت خود را مشاهده کنید.

اتوریتی سایت
اتوریتی سایت نیز یکی موارد مهم در سنجش کیفیت لینک هاست. مثلا کسب لینک از سایت خبرآنلاین از به دست آوردن لینک از یک وبلاگ‌نویس گمنام تاثیر بیشتری روی رتبه‌بندی سایت شما دارد. هرچند که کسب لینک از سایت‌های بزرگ آسان نیست، اما هرچیزی ارزش یکبار تلاش کردن را دارد.

مرتبط بودن سایت
علاوه بر اتوریتی سایت، مرتبط بودن موضوع سایت لینک دهنده به شما نیز اهمیت دارد. برای فهم بهتر این مبحث بگذارید مثالی بزنم. مثلا سایت شما با محوریت بازاریابی محتوایی است و از سایتی با موضوع نقد و بررسی خودرو لینک دریافت می‌کند. آیا این لینک اهمیت دارد؟ نه چندان. به طور کلی، باید از سایت‌هایی با اتوریتی خوب لینک دریافت کنید، اما این اتوریتی به تنهایی کافی نیست و مرتبط بودن سایتی که به شما لینک می‌دهد نیز مهم است.

موقعیت لینک در صفحه
آیا لینک شما در محتوا جاسازی شده است؟ یا آن را در فوتر قرار داده‌اید؟ جایی که لینک را در آنجا قرار می‌دهید نیز در کنار فاکتورهای دیگر مانند اتوریتی و مرتبط بودن، اهمیت دارد. به طور کلی، ارزش لینک‌هایی که در فوتر یا سایدبار قرار داده می‌شوند، به اندازه لینک‌های قرارداده شده در بدنه محتوا نخواهند بود. شما لینک‌هایی می‌خواهید که در بدنه اصلی صفحه نمایش داده شوند.

آیا لینک‌ها توسط ادیتور اضافه شده‌اند؟
موقعیت مکانی لینک شما در صفحه چندان اهمیت ندارد. باید از خود بپرسید که «آیا این لینک توسط ادیتور اضافه شده است یا خیر» به عبارت دیگر، آیا شخصی با تفکر اینکه سایت شما یک سایت باکیفیت است به شما لینک داده؟ اگر اینگونه است بسیار عالی‌ست. گوگل برای لینک‌هایی که توسط ادیتور یا نویسنده یک سایت اضافه می‌شوند، ارزش بیشتری قائل است.

گوگل در این زمینه می‌گوید:
لینک‌هایی که توسط ادیتور اضافه نشده باشند به عنوان لینک‌های غیرطبیعی شناسایی شده و می‌توانند به عنوان ناقض دستورالعمل‌های ما در نظر گرفته شوند.

آنکر تکست لینک
آنکر تکست به متنی گفته می‌شود که حاوی لینک است و افراد بعد از کلیک روی آن، به صفحه‌ای خاص هدایت می‌شوند. گوگل نیز از آنکر تکست به عنوان یکی از سیگنال‌های رتبه‌بندی استفاده می‌کند.
برای مثال، فرض کنید شما یک لینک با آنکر تکست بازاریابی ایمیلی به سایت خود دریافت می‌کنید. گوگل این را می‌بیند و با خود می‌گوید که این سایت از آنکر تکست استفاده کرده است. البته صفحه‌ای که این آنکر تکست به آن لینک می‌شود نیز باید در مورد بازاریابی ایمیلی باشد.
برای ساخت آنکر تکست باید این موضوع را مدنظر داشته باشید که ساخت تعداد زیادی آنکر تکست با کلمه کلیدی هدف، این روزها به نوعی اسپم محسوب می‌شود. در کل این روش را پیشنهاد نمی‌کنیم، اما اگر از کلمات کلیدی خود به عنوان استفاده می‌کنید، باید بگوییم که روش درستی را در پیش گرفته‌اید.

پیوند دهنده‌ها
پیوند دهنده‌ها کلمات و عباراتی هستند که در اطراف لینک ظاهر می‌شوند و گوگل آن‌ها را به عنوان نمونه کوچک شده‌ای از آنکر تکست می‌شناسد. بنابراین مهم است به این نکته توجه داشته باشید که متون اطراف لینک سرنخ‌هایی در مورد موضوع صفحه را بدست می‌دهند. پس چرا گوگل نباید به سراغ آنها برود؟

لینک‌های کسب شده از پست مهمان
آیا لینک‌های کسب شده از پست‌های مهمان از نظر گوگل اسپم هستند؟ خب بستگی دارد. اگر پست میهمان شما مشخصه‌های زیر را دارا باشد، می‌تواند به عنوان اسپم درنظر گرفته شود:
  • پرداخت پول به شخصی برای انتشار پست
  • پست حاوی آنکر تکست‌هایی با کلمه کلیدی هدف باشد.
  • سایت مذکور فقط برای انتشار پست مهمان ساخته شده باشد.
  • موضوع سایتی که پست مهمان در آن منتشر می‌شود با سایت شما متفاوت باشد.
اما اگر یک پست مهمان با کیفیت در یک سایت معتبر با اتوریتی خوب منتشر کنید، این پست قطعا اثر مثبتی روی رتبه شما در موتور جستجوی گوگل خواهد داشت.

لینک‌های NOFOLLOW و DOFOLLOW
rel=”nofollow” یک تگ است که به لینک اضافه شده و به موتورهای جستجو می‌گوید که این لینک نباید در محاسبه پیج رنک مورد بازرسی قرار گیرد. بنابراین در سئو، باید تاحد ممکن به دنبال لینک‌های Dofollow بگردید.

اکنون با مبانی یک لینک باکیفیت آشنا شده‌اید. حالا نحوه ساخت آن‌ها را به شما یاد خواهیم داد.

چگونه با بازاریابی محتوا، لینک‌هایی در سطح جهانی بگیریم؟

شکی نیست که کلید محتوا می‌تواند تمامی قفل‌های بک‌لینک را باز کند. اما یک قاعده در اینجا وجود دارد و آن این است که «انتشار ساده محتوا نمی‌تواند به کسب لینک منتهی شود.» فقط انواع مشخصی از محتوا برای لینک بیلدینگ کاربرد دارند. در زیر به 4 نوع محتوا که تاثیر بسیار زیادی در لینک بیلدینگ دارند، اشاره خواهیم کرد.

محتواهای بصری
محتواهای بصری شامل موارد زیر می‌شوند:
  • تصاویر
  • دیاگرام‌ها
  • اینفوگرافیک‌ها
  • چارت‌ها و سایر محتواهای بصری محور
چرا محتوای بصری تاثیرگذار است؟
محتواهای بصری خود لینک‌ساز هستند و لینک دادن به آنها نیز آسان است. برای مثال، وقتی شما یک چارت را در سایت خود منتشر می‌کنید، هر موقع که کس دیگری این چارت را در سایت خود به اشتراک بگذارد، یک لینک به شما داده می‌شود. این رابطه قدرتمند «تصاویرم را به اشتراک بگذار و به من لینک بده» رابطه‌ای است که در محتواهای متنی مشاهده نمی‌شود.

پست‌های لیستی
پست‌های لیستی به پست‌هایی گفته می‌شود که تعدادی ترفند، تکنیک، دلیل و غیره را به صورت لیستی در کنار هم جمع می‌کند و به کاربر ارائه می‌دهد. مانند مورد زیر:
در بررسی‌هایی که وب‌سایت BuzzSumo انجام داد، مشخص شد که پست‌های لیستی نسبت به سایر فرمت‌های محتوایی می‌توانند بک‌لینک‌های بیشتری ایجاد کنند.

نتایج تحقیقات و داده‌ها
محتواهایی که نتایج یک تحقیق را عیان می‌کنند و یا در مورد یک موضوع خاص، داده‌هایی را با کاربر به اشتراک می‌گذارند، بسیار ارزشمند و لینک‌خور هستند. وقتی کسی از این داده‌ها و نتایج استفاده می‌کند، قاعدتا برای اعتبار بیشتر، به سایت شما لینک می‌دهد.

پست‌های عمیق و راهنماهای جامع
همین پستی که در حال خواندن آن هستید، یک نوع پست عمیق و راهنمای جامع است. این دست پست‌ها به طور کلی تمامی اطلاعات در مورد یک موضوع خاص را به صورت یکجا و متوالی به کاربر ارائه می‌دهند. نوشتن چنین پست‌هایی در وبلاگ باعث می‌شود که سایت شما به عنوان یک منبع قابل اعتماد برای یک موضوع خاص سر زبان‌ها بیفتد و افراد نیز متقاعبا به شما لینک بدهند.

چگونه با استفاده از ایمیل، لینک‌های قدرتمند بسازیم؟

اگر در سال 2017 می‌خواهید لینک‌های کلاه سفید بسازید، باید سراغی از ایمیل بگیرید. سوال این است: «چگونه می‌توان بدون شوت شدن به پوشه اسپم، به وبلاگنویسان و روزنامه‌نگاران دسترسی پیدا کرد؟» در ادامه به شما خواهیم گفت چطور.

لینک‌دهندگان محتمل را پیدا کنید.
لینک‌دهندگان محتمل همان‌طور که از اسمش برمی‌آید، یعنی کسانی که احتمال بیشتری دارد به شما لینک بدهند. یکی از روش‌های پیدا کردن چنین افرادی، مهندسی معکوس است.
ابتدا، کلمه‌کلیدی هدف خود را در گوگل جستجو کنید. سپس آدرس اولین سایت ظاهر شده را کپی کنید و در سایتی مانند Ahrefs.com قرار دهید. بعد از این کار، به بخش backlinks در سایت Ahrefs بروید. اکنون لیستی از لینک‌دهندگان محتمل برای شما ظاهر می‌شود.

آدرس ایمیل آن‌ها را پیدا کنید.
بعد از پیدا کردن لینک‌دهندگان محتمل، حالا باید آدرس ایمیل‌های آن‌ها را پیدا کنید. آدرس ایمیل یا فرم تماس معمولا در صفحه ارتباطی هر وب‌سایتی یافت می‌شود. بنابراین برای پیدا کردن آدرس ایمیل کار سختی در پیش نخواهید داشت.

یک محتوای شخصی‌سازی شده آماده کنید.
بعد از پیدا کردن آدرس ایمیل لینک‌دهندگان محتمل، باید یک متن شخصی‌سازی شده و گیرا و جذاب برای آنها بفرستید. به نمونه زیر توجه کنید:

سلام (نام شما)

من امروز داشتم دنبالی محتوایی با موضوع (موضوع محتوا) می‌گشتم که به محتوایی از سایت شما برخوردم (لینک محتوا)

محتواتون واقعا عالی بود. به خصوص از بخش (به بخشی خاص از محتوا اشاره کنید) بی نهایت لذت بردم.

من هم به تازگی محتوایی با موضوع (موضوع محتوای شما) (لینک) در سایتم منتشر کردم.

به عنوان کسی که در مورد (موضوع محتوا) می‌نویسه، فک کردم شاید ازش خوشتون بیاد.

محتوایی که من نوشتم شاید بتونه مکمل محتوای شما هم باشه. به هر حال، به کار خوبت در سایت (نام سایت طرف) ادامه بده.

موفق باشی

(اسم شما)

رفرنس:آژانس دارت


 برای به اشتراک گذاشتن این مطب در شبکه های اجتماعی از لینک های زیر استفاده کنید:

کسب اطلاعات بیشتر

برای کسب اطلاعات بیشتر یا مشاوره و آشنایی با موثرترین شیوه های تبلیغات مرتبط با حوزه کاری خود، دریافت کمپین های تبلیغاتی و راهکارهای عملیاتی برای توسعه کسب و کار و برندینگ و آگاهی از دوره ها و کارگاه های آموزشی همین حالا با شماره 09122006830 تماس بگیرید یا از طریق فرم تماس یا شبکه های اجتماعی،  با ما در ارتباط باشید.