هر آنچه که باید در مورد پنالتی شدن سایت و نحوه خروج از آن بدانید.

هر آنچه که باید در مورد پنالتی شدن سایت و نحوه خروج از آن بدانید
اگر می‌خواهید به‌تازگی وارد دنیای سئو شوید، باید بدانید که سئو حوزه‌ای است که به مهارت‌ کافی نیاز دارد و در آن باید به‌صورت مداوم خود را با آخرین تغییرات و به‌روزرسانی‌ها همراه کنید؛ زیرا در غیر این صورت نمی‌توانید کاری از پیش ببرید و حتی ممکن است سایت را به ورطه نابودی بکشانید.
یکی از مسائلی که بسیاری از مدیران سایت‌ها با آن مواجه می‌شوند و گاهی اوقات به دلیل سئوی غیر اصولی سایت رخ می‌دهد، بحث پنالتی شدن سایت توسط موتور جستجوی گوگل است. گوگل از چندین سال پیش سایت‌هایی که با دست‌کاری و فریب قصد دارند رتبه‌های برتر به دست آورند را مجازات و به اصطلاح خودش «پنالتی» می‌کند.
انجام کار سئو سایت توسط افراد نابلد و مراکزی که کاملا با زیر و بم موتورهای جستجو آشنا نیستند می‌تواند یکی از دلایل پنالتی شدن سایت باشد. در این مطلب می‌خواهیم ببینیم که اولا نشانه‌های پنالتی شدن یک سایت کدام‌اند و ثانیا در صورت پنالتی شدن چگونه می‌شود داور بازی (گوگل) را مجاب کرد که از گرفتن پنالتی منصرف شود.

انواع پنالتی‌های گوگل کدام‌اند؟

پنالتی‌های گوگل اساسا بر دو نوع‌ هستند: دستی و الگوریتمی. پنالتی‌های دستی، همان‌طور که از اسمش برمی‌آید، پنالتی‎ است که توسط یکی از کارمندان گوگل بر یک سایت اعمال می‌شود. این کارمند موقع بازرسی سایت متوجه فعالیت‌های مشکوک در سایت شده و با توجه به شواهد و مدارک، حکم به پنالتی شدن سایت می‌دهد.
اما پنالتی‌های الگوریتمی آن دسته از پنالتی‌ها هستند که الگوریتم‌های هوشمند گوگل تصویب می‌کنند. این الگوریتم‌ها با در اختیار داشتن معیارهای خاصی اقدام به بررسی سایت‌ها می‌کنند و در صورت مغایرت سایت با این معیارها، آن سایت را پنالتی می‌کنند.
اگر احساس کردید که سایتتان پنالتی شده است، اولین کاری که باید انجام دهید این است که به سرچ کنسول گوگل مراجعه کنید. در این پلتفرم، یک نوتیفیکیشن برایتان ارسال می‌شود که به شما می‌گوید سایتتان به‌صورت دستی پنالتی شده است. در این اطلاعیه، دلایل پنالتی شدن است و همچنین راهنمایی‌هایی برای خارج کردن سایت از پنالتی آورده شده است.
اما دریافت اطلاعیه فقط برای پنالتی‌های دستی است و اگر سایتتان توسط الگوریتم پنالتی شده باشد هیچ اطلاعیه‌ای به شما ارسال نمی‌شود و باید از طریق دیتاها و عملکرد سایت متوجه پنالتی شدن یا نشدن بشوید.
در طی چند سال گذشته، گوگل دو الگوریتم پنگوئن برای سنجش کیفیت لینک‌ها و الگوریتم پاندا را برای سنجش کیفیت محتواها به کار گرفته است و این دو الگوریتم به‌صورت روزانه به‌روزرسانی می‌شود. بنابراین دیگر لازم نیست مدت‌زمان زیادی منتظر به‌روزرسانی این الگوریتم‌ها بمانید تا ببینید نتیجه تلاش‌هایتان برای خارج کردن سایت از پنالتی چه بوده است. پیش از به‌کارگیری این الگوریتم‌ها، مدیران سایت‌ها حدود 1 الی 2 سال مجبور بودند صبر کنند تا نتیجه تلاش‌هایشان را در آپدیت الگوریتم جدید ببینند.

چگونه پنالتی شدن سایت توسط الگوریتم را تشخیص دهیم؟

یکی از اولین کارهایی که برای مشخص کردن وضعیت سایت باید انجام دهید این است که از طریق ابزارهایی مانند گوگل آنالیتیکس، وضعیت ترافیک ارگانیک سایت را بررسی کنید. هرگونه کاهش شدید آمار ترافیک ارگانیک می‌تواند نشانه‌ای از پنالتی شدن سایت باشد.
همیشه باید به رتبه و ترافیک کلی سایت نیز نگاهی داشته باشید. کاهش ناگهانی و شدید رتبه سایت یکی از نتایج پنالتی شدن است. البته توجه داشته باشید که ما در اینجا در مورد کاهش یک یا دو پله‌ای رتبه سایت صحبت نمی‌کنیم؛ بلکه پایین رفتن چند صفحه‌ای سایت از صفحات جستجو یا ناپدید شدن کلی آن از نتایج مدنظر است. البته این را نیز باید بگوییم که کاهش‌های شدید همواره به معنی پنالتی شدن نیست، اما بهتر است که با انجام یک تحقیق و بررسی، رتبه و ترافیک ارگانیک و کلی سایت را آنالیز کنید

پاک‌سازی‌های پنالتی الگوریتمی

بعدازاینکه در پنالتی شدن سایت و نوع پنالتی آن به قطعیت رسیدید، حال نوبت آن است که دست‌به‌کار شوید و یک پاک‌سازی از سایت داشته باشید. البته این پاک‌سازی باید با مراقبت و احتیاط بسیار زیادی انجام شود و بهتر است که این کار را به افراد متخصص و آژانس‌های سئو معتبر بسپارید. هرگز در پاک‌سازی سایت عجله نکنید و با حوصله و دقت کارها را به پیش ببرید و مطمئن شوید که همه چیز را درست انجام داده‌اید.

پاک‌سازی لینک‌ها

اگر احساس کردید که سایتتان به دلیل لینک‌های نامناسب پنالتی شده است، باید عملیات پاک‌سازی لینک‌ها را در دستور کار قرار دهید. اولین کاری که باید انجام دهید این است که لیست بک لینک‌های سایت را به دست آورید. ابزارهایی مانند Ahrefs، Moz و SEMrush برای این کار وجود دارد. همچنین باید لیست لینک‌های سرچ کنسول گوگل را نیز در دسترس داشته باشید.
بعد از به دست آوردن لیست لینک‌ها، اکنون باید مشخص کنید که کدام یک از این لینک‌ها خوب و کدام یک بد هستند. در اینجا کمی کار سخت می‌شود، زیرا ممکن است خودتان نتوانید در مورد خوب یا بد بودن یک لینک قضاوت کنید و با حذف لینک‌های خوب کار برایتان سخت‌تر هم بشود. بنابراین پیشنهاد ما این است که این کار را به افراد متخصص و آژانس‌های سئو معتبر بسپارید.

DISAVOWکردن لینک‌ها 

وقتی لیست و تعداد بک لینک‌هایی که باید از شرشان خلاص شوید را مشخص کردید، اکنون باید فرآیند Disavow کردن آن‌ها را انجام دهید. با آپلود کردن فایل disavow.txt در سرچ کنسول گوگل می‌توانید به این موتور جستجو بگویید که این دامین‌ها و آدرس‌ها از این پس ارتباطی با شما ندارند. راهنمای کامل استفاده از ابزار Disavow را می‌توانید در اینجا مطالعه کنید.
زمانی که گوگل این لینک‌ها را مجدد خزش و آن‌ها را با آخرین فایل Disavow مقایسه کند، شما می‌توانید نتایج کار خود را ببینید. عملیات خزش مجدد لینک‌ها ممکن است کمی به طول بی‌انجامد. همیشه بهتر است که به سایت‌های موردنظر خود را مراجعه کرده و به‌صورت فیزیکی اقدام به حذف لینک‌ها کنید.

پاک‌سازی محتوا

اگر برای یک یا چند کلمه کلیدی خاص، رتبه سایتتان به میزان قابل توجهی کاهش یافت، باید نگاهی به محتواهای سایت داشته باشید. با کاهش رتبه برای یک یا چند کلمه کلیدی می‌توان این‌گونه استنتاج کرد که محتوای نوشته شده برای این کلمات کیفیت پایینی دارد. اگر احساس کردید که سایتتان از این ناحیه تحت تاثیر قرار گرفته است، باید یک بررسی کامل محتواهای سایتتان داشته باشید تا ببینید آیا تمام محتواها یا بخش از آن‌ها از سایت‌های دیگر کپی شده‌اند یا خیر. اگر سایتتان محتواهای کپی داشت، باید این محتواها را بازنویسی کنید و سپس صفحه مورد نظر را از طریق سرچ کنسول به گوگل معرفی کنید.
اگر اعتقاد دارید که سایتتان با یک پنالتی محتوایی مواجه شده است، نگاهی به ساختار لینک‌های داخلی سایت بی‌اندازید تا صفحاتی که به نظرتان تحت تاثیر قرار گرفته‌اند را شناسایی کنید. زیرا که احتمال دارد ساختار لینک‌های داخلی سایتتان به‌صورت اسپم درآمده باشد. در این صورت، باید آنکر تکست‌های لینک‌هایتان را به‌روزرسانی کرده یا لینک‌هایی مشابهی که برای دفعات زیاد به یکی از صفحات داده شده‌اند را حذف کنید.

همواره سایتتان را زیرنظر داشته باشید.
برای اینکه سایتتان با هیچ کدام از موارد گفته شده در بالا مواجه نشود، بهتر است که از طریق گوگل آنالیتیکس و سرچ کنسول گوگل همواره آن را زیر نظر داشته باشید. اگر احساس کردید که هرکدام از لینک‌های سایت اسپم هستند، لحظه‌ای در حذف کردن آن درنگ نکنید. همیشه علاج واقعه را قبل از وقوع باید کرد.

آیا سایت شما تا به حال از طرف گوگل پنالتی شده است؟ تجربیات ارزشمند خود در این زمینه را با ما و دیگران به اشتراک بگذارید.
رفرنس:سایت سئو 24
 
 
 برای به اشتراک گذاشتن این مطب در شبکه های اجتماعی از لینک های زیر استفاده کنید:

کسب اطلاعات بیشتر

برای کسب اطلاعات بیشتر یا مشاوره و آشنایی با موثرترین شیوه های تبلیغات مرتبط با حوزه کاری خود، دریافت کمپین های تبلیغاتی و راهکارهای عملیاتی برای توسعه کسب و کار و برندینگ و آگاهی از دوره ها و کارگاه های آموزشی همین حالا با شماره 09122006830 تماس بگیرید یا از طریق فرم تماس یا شبکه های اجتماعی،  با ما در ارتباط باشید.