راهنمای جامع پروفایل‌سازی برای مشتریان

راهنمای جامع پروفایل‌سازی برای مشتریان
قبل از اینکه بتوانید به صورتی موثر، مشتریان خود را هدف‌گذاری کنید، باید بدانید که آن‌ها که هستند، در کجا زندگی می‌کنند، عملکرد آن‌ها چگونه است، چه زمانی فعال هستند و مهم‌تر از همه، دلیل فعالیت‌های آن‌ها چیست.
در این مطلب می‌خواهیم به شما یاد دهیم که چگونه برای مشتریان خود یک پرفایل قدرتمند تشکیل دهید تا از این طریق بتوانید بازاریابی دیجیتال خود را با هدف‌گذاری بیشتر و بهتر به پیش بروید و نتایج بهتری از کمپین‌ها نصیب شما و کسب و کارتان شود.

پروفایل مشتری چیست؟

به صورت خلاصه، پروفایل مشتری عبارت است از: «یک تعریف از مشتری معمولی شما.»
این پروسه شامل گام‌هایی است که از جمله آن‌ها می‌توان به درک صفات، رفتارها و ویژگی‌های مشتریان و سپس استفاده از این اطلاعات در بازاریابی اشاره کرد.

مفهوم پروفایل‌سازی برای مشتریان مفهوم جدیدی نیست، اما فناوری‌های در حال ظهور و افزایش سن دیجیتال، روش‌های جمع‌آوری اطلاعات مشتریان را تغییر داده است. با در دست داشتن اطلاعات بیشتر در مورد مشتریان، وظیفه شما به مراتب سنگین‌تر می‌شود و باید فکر کنید که چگونه می‌توانید از این اطلاعات به نحو احسن استفاده کنید.
مواردی که ذیل پروفایل‌سازی مشتریان قرار می‌گیرند، عبارتند از:

جمعیت شناسی
 • محل
 • سن
 • جنسیت
 • اشتغال
 • درآمد
رفتار
 • آنلاین یا آفلاین
 • دستگاه مورد استفاده
 • اولویت سرویس گیرنده ایمیل
 • اولویت مرورگر
سفر مشتری
 • اولین اخبار در مورد شما چگونه به گوش مشتریان می‌رسد؟
 • آیا آن‌ها از وب‌سایت شما بازدید می‌کنند؟
 • اگر شما یک سایت تجارت الکترونیک را راه‌اندازی کنید، آیا آن‌ها بعد از چک کردن سبد خرید، از خرید منصرف می‌شوند؟
 • آیا تبلیغات پولی، ترافیکی را به سمت سایت شما روانه می‌کند؟
 • آیا مشتریان شما ترجیح می‌دهند که تلفن را بردارند و تلفن بزنند یا پر کردن یک فرم در وب‌سایت را ترجیح می‌دهند؟

چرا به پروفایل‌سازی برای مشتریان نیاز دارید؟

پروفایل مشتری، شما را برای فعالیت‌های آینده آماده می‌کند.
نادیده گرفتن پروفایل‌سازی برای مشتریان همانند این است که بدون اینکه کسی را بشناسیم و حتی او را دیده باشیم، برای او هدیه تولد تهیه کنیم.
جنسیت مشتریان چیست؟ چند ساله هستند؟ کجا زندگی می‌کنند؟ شما هدایا را چگونه به آن‌ها تحویل می‌دهید؟ آن‌ها چه نوع هدایایی را بیشتر ترجیح می‌دهند. اگر شما برای آن‌ها یک قاب گوشی تهیه کنید، نوع گوشی آن‌ها چیست و آیا اصلا گوشی دارند؟
بدون در دست داشتن اطلاعات در مورد فردی که در حال هدف‌گذاری برای او هستید، مجبور خواهید شد بر مبنای حدس و گمان به پیش بروید و احتمال خطا نیز بسیار بالا می‌رود.
همین امر در مسئله پروفایل‌سازی مشتریان نیز صدق می‌کند. اگر زمانی را به شناخت مشتریان، رفتارهای آن‌ها و نیازهایشان اختصاص ندهید، هزینه‌ها و زمان صرف شده شما ممکن است به هدر برود و تلاش‌هایتان هیچ عایدی نداشته باشد.

برای شکست دادن رقبا به پروفایل‌سازی مشتریان نیاز دارید.
این روزها رقابت بین کسب و کارهای مختلف به حد اعلای خود رسیده است و بازارها در حال اشباع هستند. در چنین شرایطی، باید قادر باشید تا در تمام زمان‌ها، توجه مشتریان را به سمت کسب و کار خود جلب کنید. بهبود تجربه مشتریان در زمینه تعامل با کسب و کار باید به افزایش نرخ تبدیل و افزایش وفاداری منجر شود.

چه زمانی باید به پروفایل‌سازی مشتریان اقدام کنید؟

خب بعد از اینکه بر اهمیت پروفایل‌سازی مشتریان واقف شدید، نوبت به تعیین زمان برای انجام آن می‌رسد. توجه داشته باشید که هیچ‌وقت برای بازبینی و تغییر مسیر استراتژی‌ها دیر نیست و پروفایل‌سازی مشتریان یکی از جاهایی است که استارت تغییر می‌تواند از آنجا بخورد.
بعد از اینکه متوجه شدید مشتری معمولی شما چه کسی است، می‌توان نسخه ای از پروفایل او را در روند اجرای کمپین‌ها به کار برد. ایجاد یک پروفایل برای هر کمیپن، مانند نگاه کردن به نقشه پیش از انجام یک سفر است تا بدانید به کدام سمت می‌روید و چگونه به آن محل خواهید رسید.

چگونه پروفایل‌سازی مشتریان را انجام دهیم؟

امروزه ابزارهای بسیار زیادی برای جمع‌آوری اطلاعات در مورد مشتریان وجود دارد و همین امر، آغاز کار را تا حدودی سخت می‌کند.
اما اولین نکته‌ای که باید بدان توجه داشته باشید این است که مشتریانتان را به چشم افراد واقعی ببینید. زیرا آن‌ها افراد واقعی هستند و هیچ‌گونه مجازی در کار نیست. ابزارهایی که در ادامه معرفی می‌شوند، می‌توانند در ساخت یک پروفایل قدرتمند برای مشتریان یاری‌دهنده شما باشند.

گوگل آنالیتیکس

جمیعت شناسی:
در گوگل آنالیتیکس می‌توانید به اطلاعات جمیعت شناسی مشتریان و افرادی که به سایت شما می‌آیند، دسترسی داشته باشید. از جمله این اطلاعات می‌توان به سن، جنس و اطلاعات جغرافیایی اشاره کرد.

رفتار اجتماعی:
گوگل آنالیتیکس می‌تواند به شما بگوید که کدام کانال‌ها در حال روانه کردن ترافیک به سایت شما هستند. چنین اطلاعاتی می‌تواند در زمینه تصمیم‌گیری برای نقاطی که در شبکه‌های اجتماعی باید روی آن‌ها تمرکز کنید، بسیار موثر باشد.

نظرسنجی مشتریان:
همان‌طور که بالاتر هم گفتم، امروزه ابزارهای زیادی برای کسب اطلاعات از مشتریان وجود دارد که کار را به مراتب آسان‌تر می‌کند. اما این سرویس‌ها هرچقدر هم که بتوانند در جمع‌آوری اطلاعات مفید باشند، به اندازه اطلاعاتی که خود مشتری به شما می‌دهد نمی‌توانند مفید باشد.
یکی از ساده‌ترین و البته موثرترین روش‌ها برای جمع‌آوری اطلاعات مشتریان، در اختیار قراردادن پرسشنامه‌های ساده و جویا شدن نقطه نظرات آن‌هاست. این اطلاعات که مستقیما از خود مشتری به شما داده می‌شود، می‌تواند به مراتب ارزشمندتر از سایر اطلاعات باشد.

مدیریت ارتباطات با مشتری (CRM):
اگر کسب و کار شما از یک نرم‌افزار CRM برای جمع‌آوری، ذخیره‌سازی و مدیریت اطلاعات مشتریان استفاده می‌کند، از اطلاعاتی که از این طریق به دست می‌آید می‌توان برای پروفایل‌سازی مشتریان نیز استفاده کرد. اطلاعاتی از قبیل عادت‌های خرید، اولویت‌های ارتباطی در بازاریابی و جزئیات شخصی از جمله اطلاعاتی است که از این طریق به دست می‌آید.

کاربرد پروفایل‌های ایجاد شده چیست؟

تقسیم‌بندی مشتریان
بعد از تعریف مشتری یا مشتریان، باید آن‌ها را در بخش‌های مختلف تقسیم‌بندی کنید تا بتوانید به طور موثرتری آن‌ها را هدف قرار دهید. با در دست داشتن اطلاعاتی که تاکنون در مورد مشتریان خود به دست آوریده‌اید، علاوه بر هدف‌گذاری دقیق‌تر، می‌توان کمپین‌های بازاریابی خود را متناسب با نیازهای مشتریان طراحی کنید.

هدف‌گذاری افراد صحیح از روشی درست

شخصی‌سازی:
شخصی‌سازی یکی از روش‌هایی است که می‌تواند باعث تقویت تعامل مشتریان با کسب و کار شود. از طریق شخصی‌سازی، مشتریان احساس قرابت بیشتری با شما کرده و به مشتری دائمی شما تبدیل می‌شوند.

مرتبط بودن:
با اطلاعاتی که از مشتریان به دست آورده‌اید می‌توانید تبلیغات خود را به گونه‌ای سامان‌دهی کنید که با نیازهای مشتریان در یک راستا قرار بگیرند و مرتبط‌ترین پیشنهادات را به آن‌ها ارائه دهند.

زمان‌بندی:
انتخاب زمان مناسب برای ارائه پیشنهاد به مشتری از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. از طریق اطلاعاتی که در طول فرآیند پروفایل‌سازی مشتریان به دست آورده‌اید می‌توانید برای انتخاب زمان مناسب بهره بگیرید.

موقعیت مکانی:
با استفاده از داده‌های موقعیت مکانی می‌توان پیام‌های بازاریابی را به صورتی موثرتر و با بازخورد بهتر به مخاطبان ارائه کرد.

انتخاب کانال مناسب:
به عنوان یک مدیر کسب‌وکار یا مدیر واحد بازاریابی باید بدانید که کدام کانال‌ها بیشترین بازده را برای شما دارند و باید استفاده از کدام کانال را در اولویت قرار دهید.

از منقضی شدن پروفایل‌های مشتریان جلوگیری کنید.

نیازهای مشتریان و اولویت‌های آن‌ها مدام در حال تغییر است و شما نیز باید این تغییرات را در پروفایل‌های جمع‌آوری شده خود اعمال کنید. پروفایل‌های مشتریان باید به صورت دائمی مورد بازبینی و بروزرسانی قرار بگیرند تا بتوانند اثرگذاری خود را حفظ کنند.
رفرنس:آژانس دارت
 برای به اشتراک گذاشتن این مطب در شبکه های اجتماعی از لینک های زیر استفاده کنید:

کسب اطلاعات بیشتر

برای کسب اطلاعات بیشتر یا مشاوره و آشنایی با موثرترین شیوه های تبلیغات مرتبط با حوزه کاری خود، دریافت کمپین های تبلیغاتی و راهکارهای عملیاتی برای توسعه کسب و کار و برندینگ و آگاهی از دوره ها و کارگاه های آموزشی همین حالا با شماره 09122006830 تماس بگیرید یا از طریق فرم تماس یا شبکه های اجتماعی،  با ما در ارتباط باشید.