چرا سایت ما در گوگل رتبه نمیگیرد؟

چرا سایت ما در گوگل رتبه نمیگیرد
کسب رتبه‌های برتر در موتورهای جستجو می‌تواند نام شرکت شما را در معرض دید افراد بیشتری قرار دهد، شما را به‌عنوان یکی از رهبران صنعت معرفی کند و بازگشت سرمایه خوبی را برایتان در پی داشته باشد.
اما سوالی که بسیاری از افراد مطرح می‌کنند این است که چرا سایت ما در موتورهای جستجو و به طور مشخص گوگل، هیچ رتبه‌ای را کسب نمی‌کند؟ این یک سوال میلیون دلاری است که هر شرکت حداقل یک‌بار آن را از خود پرسیده است. اما متاسفانه یک پاسخ میلیون دلاری برای آن وجود ندارد، یا حداقل یک پاسخ واحد میلیون دلاری برای آن یافت نمی‌شود.
وب‌سایت شما به دلایل متعددی ممکن است سعی در کسب رتبه‌های برتر در موتورهای جستجو داشته باشد. بنابراین اگر شما مدت زیادی منتظر ظاهر شدن نام سایت خود در صفحه اول گوگل بوده‌اید، احتمالات زیر را مدنظر داشته باشید:

زمان کافی را صرف نکرده‌اید.

وقتی در مورد سئو صحبت می‌کنیم، صبر یکی از عناصر کلیدی است. سئو یک فرآیند یک شبه نیست که بلافاصله اجرا شود و در همان روزهای اول نیز نتایج لازم را به دست شما بدهد. کارهایی باید انجام شود و این کارها باید با ترتیب خاص خود صورت بگیرند. تحقیق، ایجاد و اجرای یک استراتژی و تولید محتوا به زمان نیاز دارد.
از این موارد که بگذریم، حالا نوبت گوگل است که تغییرات ایجاد شده را شناسایی کند. اکنون باید منتظر باشید و ببینید که آیا موتورهای جستجو محتواهای تولید شده توسط شما را ارزشمند می‌دانند یا خیر.
به‌صورت کلی، بعد از ایجاد بهبود در رتبه سایت، باید ماه‌ها و شاهد حتی یک سال منتظر بمانید. به‌عبارت‌دیگر، زمان چیزی نیست که بتوانید از آن اجتناب کنید. صبر کردن تلخ است، اما سئو به صبر نیاز دارد.

کلمات کلیدی ممکن است منظور شما را منتقل نکنند.

تجربه به ما می‌گوید که یکی از دلایل عدم رتبه گرفتن یک سایت را باید در کلمات کلیدی جستجو کرد. برای فهم بهتر این مطلب بگذارید یکی از تجربیات خودمان را برایتان بازگو کنم. کلمه کلیدی سئو برای ما از اهمیت بالایی برخوردار است. اما سایت ما برای این عبارت هیچ رتبه‌ای را در گوگل به دست نمی‌آورد و ما هیچ کاری نکرده بودیم که باعث کاهش رتبه یا جایگاه سایت در موتورهای جستجو شود. بنابراین ما برای فهمیدن راز این موضوع به تحقیق پرداختیم.
اما به‌زودی همه چیز روشن شد. وقتی به صفحه اول نتایج گوگل نگاه می‌کنیم، واضح است که گوگل باور دارد کسانی که عبارت «سئو» را جستجو می‌کنند، به دنبال یک شرکت برای انجام فعالیت‌های سئو نیستند و فقط می‌خواهند که اطلاعات بیشتری را در این زمینه به دست آورند. برای همین است که هر نتیجه در صفحه اول گوگل در مورد سئو و چگونگی انجام آن است.
شما نیز ممکن است که بخواهید برای یک صفحه در گوگل رتبه بگیرید و علی رغم همه این تلا‌ش‌ها موفق نمی‌شوید. کاری که باید انجام بدهید این است که نگاهی دقیق‌تر به صفحه اول گوگل بیاندازید و ببینید که چه نوع نتایجی در صفحات اول این موتور جستجو قرار می‌گیرند. شما نیز سایت خود را به همین شیوه بهینه‌سازی کنید.

زیبایی سایت شما ظاهری است.

شما ممکن است مبلغ زیادی را برای طراحی یک سایت مدرن و شیک هزینه کرده باشید. همه چیز شکیل و زیبا به نظر می‌رسد. اما برای گوگل، زیبایی سایت نمی‌تواند جایگزین معیارهای مهم‌تری شود. سایت شما هرچند هم که از نظر طراحی سایتی زیبا باشد، اما ممکن است نتواند رتبه‌های خوبی را در موتورهای جستجو کسب کند. برای این عدم موفقیت چندین دلیل را می‌توان ذکر کرد. از جمله:
 • محتواهای تکراری
 • محتواهای کم حجم و ناکافی
 • محتواهای منسوخ شده و قدیمی
 • ناوبری گیج‌کننده
 • پراکندگی تمرکز کلمات کلیدی
 • عدم استفاده صحیح از متاها، تگ‌های alt و…
 • عدم استفاده از وبلاگ یا سایر روش‌ها برای بازآوری دائمی محتواها

برای سایت خود لینک نساخته‌اید.

لینک‌ها هنوز هم برای گوگل اهمیت دارند. هرچند که روش‌های مختلفی برای کسب لینک وجود دارد، اما نباید به هر قیمتی و از هر جایی لینک به دست آورید. برخی از منابعی که از آن‌ها لینک دریافت می‌کنید می‌توانند به تنهایی سایت شما را به نابودی بکشانند.
شما به یک پورتفولیو لینکی از منابع متعدد نیاز دارید. برخی از این لینک‌ها باید no-follow باشند، برخی باید از سایت‌های خوب گرفته شوند و برخی دیگر از لینک‌ها را نیز می‌توانید از سایت‌های معمولی بگیرید.
در موقع لینک‌سازی، خرید لینک یکی از گزینه‌های روی میز شماست. اما نباید حتی به این گزینه فکر هم کنید. همیشه از روش‌های طبیعی لینک‌های خوب به دست آورید و هیچ‌وقت سعی نکنید گوگل را فریب بدهید؛ زیرا گوگل از آن‌چه فکری می‌کنید باهوش‌تر است. البته خود لینک‌ها نیز می‌توانند به شیوه دیگری برایتان مشکل ساز شوند. در ادامه به این مورد اشاره خواهیم کرد.

سایت شما مورد هجوم قرار گرفته است.

برخی از افراد ممکن است از روش‌های غیراخلاقی برای رقابت با شما استفاده کنند. آن‌ها برای انجام این کار به دلیل خاصی نیاز ندارند. آن‌ها به‌سادگی سایت شما را به‌عنوان هدف انتخاب می‌کنند و با تزریق کدهای آلوده سعی در کاهش رتبه آن دارند. یا آن‌ها ممکن است محتواهای تولید شده توسط شما را سرقت کنند. روش دیگر این است که لینک‌های بی‌شماری از منابع نامطمئن به سایت شما ساخته شود. گوگل به خوبی می‌تواند حملات سئوی منفی را تشخیص دهد، اما به‌هرحال شما برای حملاتی از این دست آماده باشید.

گوگل ممکن است شما را پنالتی کرده باشد.

یک پنالتی دستی میتواند به صورت کامل سایت شما را از صفحه نتایج گوگل پاک کند. اگر سایتتان پیش‌ازاین رتبه خوبی در گوگل و اخیرا رتبه آن به میزان قابل‌توجهی سقوط کرده است، این احتمال وجود دارد که سایت شما پنالتی شده باشد.
تنها کاری که می‌توانید انجام دهید این است که دستورالعمل‌های گوگل در زمینه پنالتی سایت‌ها را مطالعه کنید و ببینید که چه کاری از دستتان بر می‌آید. اگر یکی از این گزارش‌ها را دریافت کنید، واضح است که یک عامل انسانی تشخیص داده است که سایت شما دیگر هم‌راستا با سیاست‌های گوگل پیش نمی‌رود.
اما چه چیزهایی می‌تواند باعث پنالتی شدن دستی سایت شود؟ بر اساس گفته‌های گوگل، موارد زیر از جمله دلایل پنالتی شدن دستی یک سایت هستند:

 • هک شدن سایت- اگر کسی محتواهای مخفی و یا آلوده را در سایت شما آپلود کرده باشد
 • اسپم‌های تولید شده توسط کاربران- برخی از نظرات در انجمن‌ها یا وبلاگ‌ها
 • هاستینگ‌های اسپم
 • لینک‌های غیر طبیعی به سایت
 • لینک‌های غیرطبیعی از سایت
 • محتواهای کم حجم و بی‌ارزش
 • نمایش صفحات مختلف به کاربران و گوگل
 • دست‌کاری تصاویر برای کسب لینک بیشتر
 • محتواهای مخفی و استفاده بیش‌ازحد از کلمات کلیدی

سایتتان را در انزوا نگه داشته‌اید.

سئو را هرگز نمی‌توان در انزوا پیش برد و بازاریابی محتوایی، بازاریابی شبکه‌های اجتماعی، تبلیغات PPC و سایر فعالیت‌های بازاریابی آنلاین باید در کنار سئو صورت بگیرند.
عناصری مانند زمان ماندگاری کاربر در سایت، تعداد CTR، تعداد منشن‌ها در سرتاسر اینترنت و تعامل در شبکه‌های اجتماعی همگی در رتبه شما تاثیرگذار هستند. هرچند که تاثیر برخی از این عوامل ممکن است غیر مستقیم باشد، اما همگی آن‌ها نقش مهمی را در کسب رتبه‌های برتر بازی می‌کنند. گوگل به دنبال سیگنال‌های بیشتری از آن چیزهایی است که شما در سایت خود قرار می‌دهید.
البته ما نمی‌گوییم که پست کردن منظم محتوا در فیس‌بوک مستقیما با کسب رتبه‌های برتر مرتبط است. ما می‌گوییم که ایجاد یک جامعه در شبکه‌های اجتماعی باعث می‌شود افراد بیشتری از سایت شما بازدید کرده، روی لینک‌هایتان کلیک کنند و محتواهایتان را بخوانند. و همه این موارد در کنار هم نهایتا به کسب رتبه‌های بهتر منتهی می‌شود.

رقبایتان بهتر از شما کار می‌کنند.

بهینه‌سازی موتورهای جستجو دیگر یک راز سر به مهر نیست که کسی از آن اطلاعی نداشته باشد. سئو این روزها یک بخش جدایی‌ناپذیر از بازاریابی مدرن است. اگر فکر کنید که به لینک بیلدینگ یا تولید محتواهای غنی نیازی ندارید یا به اندازه کافی روی سایت خود کار کرده‌اید، باید بدانید که رقبای شما سخت در حال تلاش‌اند تا رتبه‌های بهتر موتورهای جستجو را به چنگ آورند و رتبه بهتر نصیب کسی می‌شود که بیشتر تلاش کرده باشد. به یاد داشته باشید که وقتی سئو را شروع می‌کنید، شما در واقع به جنگ گوگل نمی‌روید، بلکه باید مانند یک گلادیاتور تا آخرین نفس‎‌هایتا با رقبا بجنگید.

هر تغییر کوچک می‌تواند باعث ایجاد یک تفاوت شود.

ممکن است با خود فکر کنید که برای رسیدن به قله نتایج موتورهای جستجو باید کارهای زیادی را انجام دهید که البته این ذهنیت شما نیز کاملا درست است. اما قبل از اینکه به فکر استخدام یک آژانس سئو باشید، می‌توانید خودتان با انجام یکسری تغییرات کوچک، بهبودهایی را به وجود آورید.
اگر بعد از تلاش‌های متعدد، نتوانستید رتبه مناسبی به دست آورید، شاید بهتر باشد که کمی بیشتر صبر کنید. یا می‌توانید سایت خود را از جنبه‌های مختلف مورد بررسی قرار دهید تا ببینید مشکل از کجاست.
رفرنس:آژانس دارت
 برای به اشتراک گذاشتن این مطب در شبکه های اجتماعی از لینک های زیر استفاده کنید:

کسب اطلاعات بیشتر

برای کسب اطلاعات بیشتر یا مشاوره و آشنایی با موثرترین شیوه های تبلیغات مرتبط با حوزه کاری خود، دریافت کمپین های تبلیغاتی و راهکارهای عملیاتی برای توسعه کسب و کار و برندینگ و آگاهی از دوره ها و کارگاه های آموزشی همین حالا با شماره 09122006830 تماس بگیرید یا از طریق فرم تماس یا شبکه های اجتماعی،  با ما در ارتباط باشید.