چک لیست‌های لازم برای بررسی سئو سایت

چک لیست‌های لازم برای بررسی سئو سایت
اجرایی کردن استاندادرهای سئو برای کسی که تازه وب‌سایت خود را راه‌اندازی کرده است می‌تواند بسیار سخت باشد. اما بررسی سئو سایت و همراه شدن با تغییرات سئو و ساختن سایتی براساس آخرین تغییرات الگوریتم‌های موتورهای جستجویی مانند گوگل برای موفقیت ضروری است.
برای اینکه مطمئن شوید وب‌سایتتان با آخرین استانداردها همراه است باید به صورت دوره‌ای بررسی‌های جامعی را از سایت خود داشته داشته باشید. با استفاده از چک لیست آورده شده در این مطلب می‌توانید وبسایتتان را از هر لحاظی بررسی کنید تا از همراه بودن آن با آخرین استاندارهای سئو اطمینان حاصل کنید.

مزایای داشتن یک چک لیست‌ عبارتند از:

 • شناسایی نقاط ضعف سایت
 • بهینه‌سازی off-page و on-page سایت
 • بهینه‌سازی سرعت بارگذاری سایت با شناسایی عوامل کاهنده سرعت
 • افزایش ترافیک ارگانیک سایت
 • بهبود رتبه سایت در موتورهای جستجو
با استفاده از چک لیست آورده شده در این مطلب می‌توانید وبسایتتان را از هر لحاظی بررسی کنید تا از همراه بودن آن با آخرین استاندارهای سئو اطمینان حاصل کنید.

تعیین اهداف بررسی سایت 

در ابتدا باید برای خود مشخص کنید که با چه هدفی قصد بررسی سئو سایت را دارید. برای مثال، اگر سرعت بارگذاری سایتتان پایین آمده است، در این بررسی‌ها باید به دنبال هدف آن باشید. از طرف دیگر، اگر سایتتان با مشکل کاهش ترافیک ارگانیک مواجه است، در این بررسی‌ها باید به علت یا عوامل آن پی ببرید.

آنالیز کلمات کلیدی

سئو با کلمات کلیدی آغاز می‌شود، بنابراین خوب است که بررسی سئو سایت خود را با آنالیز کلمات کلیدی آغاز کنید. در صورت هدف قرار دادن کلمات کلیدی مناسب، می‌توانید به کسب رتبه‌های برتر در موتورهای جستجو امیدوار باشید. مطمئن شوید که از کلمات کلیدی کمتر رقابتی و بلند استفاده می‌کنید؛ زیرا این کلمات کلیدی بسیار خاص هستند و می‌توانند نقش قابل توجهی را در بهبود رتبه سایت ایفا کنند.
کلمه کلیدی که هدف قرار داده‌اید باید مرتبط و قابل رهگیری بوده و البته با تحقیق انتخاب شده باشد. انتخاب کلمات کلیدی از قاعده انداختن تیر در تاریکی پیروی نمی‌کند؛ زیرا که حتما تیرتان به سنگ خواهد خورد.
از جمله ابزارهایی که می‌توانید برای بررسی و آنالیز کلمات کلیدی استفاده کنید می‌توان به SEMrush، Google keyword planner و Google trends اشاره کرد.
به موازات پیشرفت سایت، باید در استراتژی کلمات کلیدی خود تغییراتی را ایجاد کنید و به دنبال استفاده از کلماتی باشید که در رتبه گرفتن می‌توانند به کمکتان بی‌آیند. استفاده بیش از حد از کلمات کلیدی برای سئو سم است. در بررسی کلمات کلیدی سایت فقط موارد لازم را حفظ کنید و بقیه را دور بی‌اندازید.

آنالیز محتوا

همه ما می‌دانیم که گوگل محتواهای کپی را دوست ندارد و محتواهای یک سایت باید به دور از هرگونه تقلید و کپی نوشته شوند. بررسی محتواهای سایت از جمله کارهایی است که باید در بررسی سئو سایت صورت بگیرد.
کپی بودن محتواها یکی از مواردی است که می‌تواند زمینه‌ساز کاهش رتبه سایت در صفحه نتایج موتورهای جستجو باشد. هیچ قسمتی از محتوا نباید از سایت‌های دیگر کپی شود. همچنین مطمئن شوید که از کلمات کلیدی هدف خود به میزان کافی و در بخش‌های درستی از محتوا استفاده می‌کنید. بخش‌های از جمله:

 • عنوان پست‌ها و صفحات
 • در اولین پاراگراف
 • در تگ H1
 • توضیحات متا
 • آدرس صفحه
 • خاصیت alt  تصویر
 • در پایان محتوا
برای اینکه مطمئن شوید محتوایتان به اندازه کافی قابلیت برقراری تعامل با کاربران را دارد، همواره دیتاهای تولید شده توسط کاربران در بخش نظرات وبلاگ را به‌روزرسانی کنید. همچنین اینکه طول محتواها چقدر باشد هم به اندازه کیفیت آن اهمیت دارد. استراتژی محتوایی‌تان باید بین محتوهای کوتاه، متوسط و بلند تعادل ایجاد کند.

آنالیز UX

تجربه کاربری یک سایت می‌تواند روی ترافیک آن و مقدار زمانی که کاربر در سایت می‌گذراند تاثیر بسیار زیادی داشته باشد. با استفاده از سرویس گوگل آنالیتیکس می‌توانید وضعیت تجربه کاربری سایت خود را بررسی کنید. ناوبری سایت باید اندازه کافی ساده طراحی شود تا کاربر بتواند بدون مشقت به بخش‌های مختلف سایت دسترسی داشته باشد.

همچنین موضوع لینک‌های شکسته یکی از مواردی است که در بررسی تجربه کاربری سایت باید به آن توجه شود. با استفاده از ابزارهای موجود می‌توانید این لینک‌ها را شناسایی و به نسبت به حذف آن‌ها اقدام کنید.

بهینه‌سازی تصاویر

بهینه‌سازی تصاویر نیز باید در دستور کار فرآیند بررسی سئو سایت قرار بگیرد. اگر از سیستم‌های مدیریت محتوا مانند وردپرس استفاده می‌کنید، افزونه‌های مختلفی در اختیار شما است. همچنین در بهینه‌سازی تصاویر سایت موارد زیر را از یاد نبرید:

 • از تصاویر با رزلویشن بالا استفاده کنید
 • برای کاهش حجم دیتابیس سایت، اندازه تصاویر باید مناسب باشد. نه زیاد کوچک و نه زیاد بزرگ
 • از تصاویر مرتبط با محتوا استفاده کنید
 • در نام تصایر از کلمات کلیدی هدف استفاده کنید
 • از خاصیت Alt بهره ببرید
 • آنالیز ترویج محتوا
اگر برای ترویج محتواهای خود در شبکه‌های اجتماعی از سرویس‌ها و ابزارهای موجود برای این کار استفاده می‌کنید، نوع کارکرد این سرویس‌ها را بررسی کنید تا مطمئن شوید دقیقا براساس نیازهای شما در حال کار هستند.

چک کردن سرویس هاستینگ

استفاده از یک سرویس هاستینگ مناسب از جمله موارد بسیار مهم در سئو است، زیرا که می‌تواند زمان بارگذاری سایت را تحت تاثیر قرار دهد. اگر سرویسی که از آن برای میزبانی سایت خود استفاده می‌کنید سرورهای قدرتمندی داشته باشد، در نتیجه سایت شما نیز سرعت بارگذاری بالایی خواهد داشت. در صورت نیاز به یک سرویس جدید هاستینگ کوچ کنید.
برای مقایسه و بررسی سرویس‌های هاستینگ مختلف می‌توانید از hostingbooth استفاده کنید.

بررسی سرعت بارگذاری سایت

بارها و بارها در وبلاگ آژانس بازاریابی دیجیتال دارت بر اهمیت بهبود سرعت بارگذاری سایت تاکید کرده‌ایم. اگر سایتتان سرعت لود بالایی نداشته باشد، کاربران نیز قطعا تمایلی به ورود و استفاده از آن ندارند و به سراغ سایت‌های رقیب که سرعت بارگذاری بهتری دارند خواهند رفت. اگر لود سایت بیشتر از 2 تا 3 ثانیه طول بکشد، نشانگر این است که سایت به بهینه‌سازی نیاز دارد.

معرفی چند تکنیک برای افزایش سرعت بارگذاری وب‌سایت

بررسی آپ تایم سایت:در طول فرآیند بررسی سئو سایت باید آپ‌تایم سایت خود را نیز بررسی کنید. آپ‌تایم به بازه زمانی گفته می‌شود که سایت در دسترس کاربران قرار دارد. وبسایتی که دائما قطعی در ارائه سرویس داشته باشد نمی‌تواند ترافیکی را نیز جذب کند و در نتیجه رتبه آن کاهش خواهد یافت. برای بررسی آپ تایم سایت می‌توانید از ابزارهایی همچون آپ‌تایم سایت Uptime Robot، Site 24*7 و Pingometer استفاده کنید.

آنالیز لینک‌ها :باید مطمئن شوید که بک لینک‌های سایت مرتبط و با کیفیت هستند. Majestic ابزار خوبی است که با کمک آن می‌توانید میزان مرتبط بودن، اتوریتی و کیفیت بک لینک‌های خود را در کفه ترازو قرار دهید و بسنجید. همچنین در ابزار می‌توان تعداد بک لینک‌های شناسایی شده توسط روبوت‌های وب را دید. باید به تمام لینک‌های داخلی و خارجی سایت دسترسی پیدا کنید و از شر بک لینک‌های بی کیفیت و غیر مرتبط خلاص شوید.

چک کردن آدرس‌های سایت :ساختار آدرس‌های صفحات سایت باید به گونه‌ای باشد که موضوع و محتوای صفحه را به کاربر منتقل کند. تمام آدرس‌های سایت به صورت دوره‌ای به بررسی و بهینه‌سازی نیاز دارند.

چک کردن پنالتی سایت:اگر سایت خود را مطابق با دستورالعمل‌های گوگل بهینه‌سازی نکنید، مطمئنا توسط این موتور جستجو پنالتی خواهید شد. پنالتی شدن سایت به این معنی است که رتبه سایت در صفحه نتایج گوگل و ترافیک ورودی به آن به شدت کاهش می‌یابد. همچنین پنالتی شدن می‌تواند لطمه‌ای به برند و جایگاه آنلاین سایت باشد .برای بررسی وضعیت پنالتی سایت می‌توانید به سراغ ابزارهایی مانند Panguin و Fruition بروید.

نقشه سایت : نقشه سایت به گوگل کمک می‌کند تا بهتر ساختار سایت را درک کند و همچنین دسترسی کامل به سایت را به این موتور جستجو می‌دهد. نقشه سایت باید به درستی تکمیل شده باشد و عاری از هرگونه ارور باشد.در سرچ کنسول گوگل می‌توانید تعداد آدرس‌هایی که با موفقیت از طریق آدرس سایت ایندکس شده‌اند را مشاهده کنید. همچنین در این سرویس در صورت بروز هرگونه مشکل در نقشه سایت به شما نوتیفیکیشن ارسال می‌شود.

بررسی امنیت سایت :اگر مالک یک فروشگاه اینترنتی هستید، امنیت یکی از مسائلی است که باید بسیار روی آن حساس باشید. مطمئن شوید که آخرین ملاحظات امنیتی را در سایت رعایت کرده‌اید و همچنین سایتتان از گواهینامه SSL برخوردار است.

آیا شما سئو سایت خود را به صورت منظم بررسی می‌کنید؟

رفرنس:آژانس دارت
 برای به اشتراک گذاشتن این مطب در شبکه های اجتماعی از لینک های زیر استفاده کنید:

کسب اطلاعات بیشتر

برای کسب اطلاعات بیشتر یا مشاوره و آشنایی با موثرترین شیوه های تبلیغات مرتبط با حوزه کاری خود، دریافت کمپین های تبلیغاتی و راهکارهای عملیاتی برای توسعه کسب و کار و برندینگ و آگاهی از دوره ها و کارگاه های آموزشی همین حالا با شماره 09122006830 تماس بگیرید یا از طریق فرم تماس یا شبکه های اجتماعی،  با ما در ارتباط باشید.