چگونه می‌توان از نقد و بررسی‌های منفی به عنوان فرصتی برای رشد استفاده کرد؟

چگونه می‌توان از نقد و بررسی‌های منفی به عنوان فرصتی برای رشد استفاده کرد
گاهی ممکن است برایتان پیش بیاید که بعد از ماه‌ها یا حتی سال‌ها کار روی یک محصول یا سرویس جدید سرانجام دستاورد خود را به بازار عرضه می‌کنید ولی به جای تحسین، فقط نقد و بررسی‌های منفی نصیب شما می‌شود.در چنین شرایطی اولین سوالی که مدیران کسب‌وکارها و مدیران بازاریابی از خود می‌پرسند این است که این نقد و بررسی‌ها چقدر روی سئو اثرگذار هستند؟ واکنش ترس بعد از دریافت نقد و بررسی‌های منفی طبیعی است؛ زیرا که قطعا هیچ‌کس دوست ندارد دست‌رنجش مورد حمله و غضب دیگران قرار بگیرد.
اما هر چیزی راه‌حلی دارد و شما نیز در مواجهه با نقد و بررسی‌های منفی اولین کاری که باید انجام دهید این است که آرامش خود را حفظ کنید و برخوردی منطقی داشته باشید. بعد از دریافت یک یا چند نقد و بررسی منفی فکر نکنید که دنیا به پایان رسیده است و با همین چند نظر قرار است محصول یا سرویس شما از صحنه رقابت محو شود.
در پس پرده این نقدهای منفی، فرصت‌های متعددی برای رشد نفهته است. این نقدها آن چنان هم که فکر می‌کنید بد نیستند؛ البته اگر بتوانید به‌درستی از آن‌ها استفاده کنید. در این پست از وبلاگ آژانس بازاریابی دیجیتال دارت به شما خواهیم گفت که چگونه از نقد و بررسی‌های منفی به عنوان فرصتی برای رشد استفاده کنید.

چگونه می‌توان از نقد و بررسی‌های منفی به عنوان فرصتی برای رشد استفاده کرد؟

نقد و بررسی‌های منفی می‌توانند تعداد کلی نقدها را افزایش دهند.وقتی افراد برای پیدا کردن یک کسب‌وکار محلی به جستجو می‌پردازند، گوگل نتایجی را به آن‌ها نمایش می‌دهد که هرکدام از آن‌ها حاوی یک یا چند ستاره هستند. اما آیا تاکنون توجه کرده‌اید که گوگل تعداد کل نقد و بررسی‌های یک سایت را نیز نمایش می‌دهد؟

تعداد کلی نقد و بررسی‌ها می‌توانند ارزش اجتماعی کسب‌وکار شما را افزایش دهند و در قرار گرفتن شما در لیست کسب‌وکارهای محلی گوگل تأثیرگذار باشد. البته دقیقا مشخص نیست که تعداد این نقد و بررسی‌ها برای کمک به سئو باید چقدر باشد.

نکته کلیدی در اینجا آن است که شما باید مجموعه متنوعی از دیدگاه‌ها، اعم از مثبت و منفی، را داشته باشید تا در تایید مشروعیت و صلاحیت کسب‌وکارتان به گوگل کمک کنند. تحقیق انجام شده توسط مدرسه کسب‌وکار دانشگاه هاروارد نشان داد که مشتریان همه اطلاعات موجود در مورد یک کسب‌وکار محلی را مطالعه نمی‌کنند که البته این جای تعجب هم ندارد.

اما نکته کلیدی این تحقیق آن بود که نشان داد تعداد کلی نقد و بررسی‌ها روی برخورد مشتریان با رتبه‌بندی متوسط یک کسب‌وکار تأثیرگذار است. به عبارت ساده‌تر، مشتریان برای تصمیم‌گیری به میانبرهای ذهنی تکیه می‌کنند. چه کسب‌وکار شما 100 نقد و بررسی داشته باشد و چه 20تا، مشتریان شاید فقط چند مورد اول را مطالعه کنند.
اما در مورد سایت‌های تجارت الکترونیکی و فروشگاه‌های اینترنتی چطور؟ آیا نقدهای منفی می‌توانند به سئو این سایت‌ها آسیب بزنند؟ احتمالا خیر.
موتورهای جستجویی مانند گوگل می‌دانند که هیچ‌کس کامل نیست و حتی بهترین سایت‌ها نیز نقایص خاص خود را دارند. سایت‌هایی که به نظر بدون نقص هستند و رتبه‌های برتر موتورهای جستجو را تصاحب کرده‌اند نیز گاهی نقدهای منفی دریافت می‌کنند. پس جای نگرانی وجود ندارد. البته توجه داشته باشید که نقدهای منفی را هرگز نباید نادیده بگیرید.

نقدهای منفی می‌توانند اعتبار شما را بالا ببرند.

خودتان را به عنوان یک مشتری تصور کنید که در حال خواندن نقدهای یک کسب‌وکار است. اگر همه نقدهایی که می‌خوانید مثبت باشند آیا مشکوک نمی‌شوید؟ تحقیقات انجام شده در این زمینه نشان داده است که مشتریان نقدهای منفی را معتبرتر از نقدهای مثبت می‌دانند. مطالعه صورت گرفته توسط مدرسه کسب‌وکار هاروارد نیز اثبات کرد که نقدهای مثبت معتدل تأثیرگذاری بیشتری از نقدهای مثبت اغراق‌آمیز دارند.
اگر بخواهیم پاراگراف بالا را خلاصه کنیم باید گفت: نقدهای مشتریان بیش‌ازحد خوشحال برای سایر مشتریان بیش‌ازحد غیرقابل‌باور است و می‌تواند باعث ایجاد شک و تردید در آن‌ها شود.
در واقع مشتریان تمایل دارند تا در موقع تصمیم‌گیری برای تایید اعتبار یک کسب‌وکار، ترکیبی از نقدهای خوب، معتدل و بد را بخوانند. این اصل برای همه کسب‌وکارها صدق می‌کند و فرقی نمی‌کند شما یک نانوایی محلی داشته باشید یا یک فروشگاه اینترنتی بزرگ با شعبه‌های متعدد در سرتاسر جهان.

اگر بگوییم تنوع نقد و بررسی‌ها باعث بالا رفتن اعتبار سایت می‌شود، این گفته تاییدی بر این مدعاست که مشتریان تمایل بیشتری برای ماندن در سایت دارند و همین افزایش زمان ماندگاری کاربران در سایت می‌تواند تاثیر بسیار مثبتی روی رتبه داشته باشد.
خلاصه کلام اینکه نقدهای منفی این فرصت را به کسب‌وکارها می‌دهد تا نشان دهند آن‌ها با پاسخ مناسب به نقدهای منفی در تلاش برای حفظ وجهه و شهرت آنلاین خود هستند. کسب‌وکارهایی که بتوانند از این فرصت استفاده کنند در نهایت مشتریان بیشتر و وفادارتری به دست خواهند آورد.

نقدهای منفی تصویر دقیق‌تری از کسب‌وکار را ارائه می‌دهند.

اگر نتوانید به نیاز و درخواست‌های مشتریان به‌خوبی پاسخ دهید آن‌ها قطعا ناامید خواهند شد و شکایت خواهند کرد. اما لازم نیست که ترسی به خود راه بدهید؛ زیرا که زیر خاکستر آتش همین شکایت‌ها فرصت‌های خوبی برای شما وجود دارد.
نقدهای منفی که در آن مشتریان نا امیدی خود را ابراز می‌کنند درواقع به مشتریان بالقوه کمک می‌کند تا بفهمند که کسب‌وکار شما دقیقا چه چیزهایی را ارائه می‌دهد و در چه زمینه‌ای فعال است. با استفاده از همین نقدها نیز می‌توانید به مشتریان نشان دهید که شما چگونه نا امیدی مشتریان را چاره می‌کنید.
داشتن نقدهای منفی آنلاین تصویری دقیق از آن چیزی که در انتظار مشتری است را به او ارائه می‌دهد و در نتیجه احتمال پشیمانی کاهش می‌یابد. مزیت دیگر این است که اگر مشتریان دقیقا بدانند چه چیزی را دریافت می‌کنند، شکایات و ابراز ناراحتی آن‌ها در بلند مدت به حداقل می‌رسد. نقدهای منفی درواقع خود اعتبار و اعتماد ساز هستند. 

نقد و بررسی‌های منفی می‌تواند سئو و بازاریابی محتوایی را بهبود دهد.

اگر داده‌های پشت هر نظر منفی را واکاوی کنید، درون آن نکات زیادی نهفته است که با استفاده از همین نکات می‌توانید تغییرات لازم را در استراتژی‌های سئو خود به وجود آورید. نقدهای منفی در فهم بهتر مشتریان به شما کمک می‌کنند. همان‌طور که این نقدها را می‌خوانید از خود بپرسید:
  • این مشتری چه می‌خواهد که ما نتوانسته‌ایم به او ارائه دهیم؟
  • چه وعده‌ای به این مشتری داده شده که ما آن را بجا نیاورده‌ایم؟
  • این مشتری چه سوالاتی در مورد محصول یا شرکت ما دارد؟
  • چه نوع جستجوهایی یک مشتری جدید را به سمت این محتوا می‌آورد؟
می‌توانید مجموعه‌ای از پست‌های وبلاگ یا شبکه‌های اجتماعی خود را به هرکدام از این مشکلات اختصاص دهید. برای مثال اگر مشتریان در مورد زمان تحویل شکایت دارند، می‌توانید با نوشتن پست‌هایی دقیقا دلایل تاخیرهای احتمالی در فرآیند تحویل را برای مشتریان شرح دهید.
از دیدگاه‌های منفی استقبال کنید.
با خواندن مطالب گفته شده در بالا مطمئن هستیم که اکنون ترستان از نقدهای منفی ریخته و دیگر به این نظرات به عنوان نظراتی خانه خراب کن نگاه نمی‌کنید. اگر به درستی بتوانید نقدهای منفی را مدیریت کنید، این نقدها نه تنها بد نیستند، بلکه می‌توانند باعث رشد بیشتر کسب‌وکارتان نیز شوند.
نقدهای منفی این فرصت را برای شما فراهم کرده‌اند که به مشتریان خود نشان دهید که کسب‌وکار شما پاسخگو، قابل اعتماد و مطمئن است. هرچقدر که مشتریان شادتری داشته باشید، سئو و بازاریابی نیز ساده‌تر می‌شود و به اصطلاح خودمانی معامله زودتر جوش می‌خورد.
بنابراین دفعه بعد که یک نقد و بررسی منفی دریافت کردید، آن را حذف نکنید یا نگذارید احساس ترس و شکست بر شما چیره شود. به این نظر منفی به عنوان فرصتی برای ایجاد اعتبار و اعتماد برای برند نگاه کنید.
رفرنس:آژانس دارت
 برای به اشتراک گذاشتن این مطب در شبکه های اجتماعی از لینک های زیر استفاده کنید:

کسب اطلاعات بیشتر

برای کسب اطلاعات بیشتر یا مشاوره و آشنایی با موثرترین شیوه های تبلیغات مرتبط با حوزه کاری خود، دریافت کمپین های تبلیغاتی و راهکارهای عملیاتی برای توسعه کسب و کار و برندینگ و آگاهی از دوره ها و کارگاه های آموزشی همین حالا با شماره 09122006830 تماس بگیرید یا از طریق فرم تماس یا شبکه های اجتماعی،  با ما در ارتباط باشید.