اسرار موفقیت کمپین بازاریابی شبکه های اجتماعی برند های بزرگ در اینستاگرام

اسرار موفقیت کمپین بازاریابی شبکه های اجتماعی برند های بزرگ در اینستاگرام

امروزه با توسعه بسترهای شبکه‌های اجتماعی بسیاری از برندها به دلایل مختلف از جمله افزایش آگاهی برند، رشد فرصت‌های فروش، رقابت با رقبا و سایر موارد به اتخاذ راهکارهای بازاریابی شبکه های اجتماعی روی می آورند. همچنین روند خرید کاربران از شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام رو به رشد است به طوریکه بسیاری از برندها از اینستاگرام به عنوان یک کانال درآمدزایی بالقوه استفاده می‌کنند. در این مطلب به بررسی آموخته‌های مهم برندهای بزرگ در طول اجرای کمپین بازاریابی شبکه های اجتماعی خود در اینستاگرام می پردازیم. با ما همراه باشید.

به صورت خلاقانه، متمایز باشید.

برند اوریو (Oreo) با ادغام محتوای سرگرم کننده و پیام برند خود توانسته با اتکاء به بازاریابی محتوایی خلاقانه و متمایز بسیاری از مخاطبین خود را از طریق برگزاری کمپین بازاریابی شبکه های اجتماعی وسوسه کند محبوب ترین بیسکویت دنیا را خریداری کنند. برند اوریو در کمپین بازاریابی شبکه های اجتماعی خود از عنصر شوخ طبعی و سرگرمی استفاده می‌کند.

کاربران را در شبکه های اجتماعی به خرید مجبور نکنید و اجازه دهید با محصولات برند شما با رویکردی خلاقانه آشنا شوند و با برند شما به صورت احساسی ارتباط برقرار نمایند. از ایده پردازی در راهکارهای بازاریابی شبکه های اجتماعی نهراسید.


با توجه به پرسونای برند، شبکه های اجتماعی را انتخاب کنید

هر برند باید در شبکه اجتماعی مرتبط با برند خود به برگزاری کمپین های بازاریابی شبکه های اجتماعی و حضور فعالانه بپردازد. برند Lowe با تلفیق راه کارهای بازاریابی شبکه های اجتماعی و بازاریابی محتوایی توانسته است کاربران را تشویق کند پروژه های خلاقانه شان را اجرا کرده و با هشتگ این برند در اینستاگرام به نمایش بگذارند. این کمپین با محتوای تولید شده توسط کاربر (UGC) به افزایش آگاهی برند در شبکه‌های اجتماعی کمک می‌نماید.

هنگام طراحی استراتژی شبکه های اجتماعی به لحن و پرسونای برندتان توجه داشته باشید و مختص آن به تولید محتوا و فعالیت مستمر در آن بپردازید.

برندینگ احساسی به سبک کمپین بازاریابی شبکه های اجتماعی در اینستاگرام

یکی از رازهای موفقیت کمپین بازاریابی شبکه های اجتماعی برند فعال صنعت موبایل، Square، نشانه رفتن احساسات فالوورها در صنعت صفر و یک موبایل و دنیای دیجیتال است. این برند با اتخاذ بازاریابی شبکه های اجتماعی مبتنی بر ویدئو توانسته است با ارائه مجموعه ویدئوهای احساسی نحوه تاثیرگذاری محصولاتش بر روی زندگی افراد را نشان دهد و با طراحی پست حرفه ای در اینستاگرامبه جذب فعالانه فالوور بپردازد. با تولید محتوای تعاملی و اختصاصی مانند رهبران چریکی شبکه‌های اجتماعی، علاوه بر افزایش آگاهی برند، دلایل دوست داشتن برندتان را به مخاطبین نشان دهید.

محتوای تولید شده توسط کاربران گنج پنهان کمپین بازاریابی شبکه های اجتماعی

کاربران به محتوای تولید شده توسط کاربران سریعتر اعتماد میکنند و بسیاری از برندهای بزرگ با درک پتانسیل این نوع از محتوا از نظر نرخ تعامل و استقبال کاربران اینستاگرام، توانسته‌اند کمپین بازاریابی شبکه های اجتماعی خودشان را با موفقیت پیاده‌سازی کنند. طبق پژوهش های انجام شده بیش از 85 درصد از کاربران به محتوای تولید شده توسط دیگران با هشتگ برند بیش از محتوای اختصاصی خود برند اعتماد دارند و از آن تأثیر می‌گیرند.

به طور مثال برند استارباکس در سال 2014 با برگزاری کمپین بازاریابی شبکه های اجتماعی خود با عنوان WHITE CUP از کاربرانش خواست برای لیوان‌های مخصوص برندش یک طرح پیشنهاد دهند، این مسابقه اینستاگرامی فقط در طول سه هفته اول پذیرای بیش از 4000 طرح بود.

در مثالی دیگر مبتنی بر برگزاری کمپین های UGC (محتوای تولید شده توسط کاربر)، برند گوپرو (GoPro) که برندی خلق شده مبتنی بر تولید محتوای تعاملی در بستر شبکه‌های اجتماعی است، از ابزارهای تولید محتوای تعاملی برای خلق محتوای هیجان‌انگیز و منحصر به فرد استفاده می‌کند و پرسونای مخاطب جوان و پر شور را هدف گرفته است که به کمپین های  UGC نیز علاقه مند است. تیم مارکتینگ برند گوپرو با توجه به ماهیت کسب و کارش مبتنی بر انرژی و ورزش از محتواهای تولید شده توسط کاربران که با هشتگ گوپرو در اینستاگرام آپلود می‌شوند در صفحه اینستاگرام خودش استفاده می‌کند. به طوریکه در اکانت گوپرو هر روز شاهد ویدئوها و تصاویر خلاقانه‌ای هستیم که کاربران با دوربین‌های گوپرو ثبت کرده‌اند.

همچنین یک روش جالب کمپین بازاریابی شبکه های اجتماعی تلفیق چندین هدف به شیوه‌ای خلاقانه و بکر است. به طور مثال برند فعال عرصه مد، Marc Jacobs با معرفی کمپین بازاریابی شبکه های اجتماعی مختص برندش، از کاربران و مشتریان خود خواست عکس‌های خودشان را با هشتگ این برند در اینستاگرام آپلود کنند. همچنین به کاربران پیشنهاد استخدام شدن به عنوان مدل برای این شرکت بزرگ را نیز اعلام کرد. در طول اجرای کمپین بازاریابی شبکه های اجتماعی برند Marc Jacobs بیش از 100 هزار عکس توسط کاربران با هشتگ اختصاصی این برند در اینستاگرام تولید شد که بدون صرفه هزینه زیاد تبلیغاتی، از نظر برندینگ آنلاین بازدهی حیرت انگیزی را برای این برند به ارمغان آورد.با سایر برندها از حوزه های مختلف همکاری کنید

برای دستیابی به هدفی مشترک در کمپین بازاریابی شبکه های اجتماعی برندتان با سایر برندها به شیوه ای خلاقانه همکاری مشترک (co-Branding) داشته باشید. به طور مثال برند گوپرو، برند فعال نوشابه های انرژی زا که در شبکه های اجتماعی بیشتر بر روی ورزش های هیجانی و فعالیت های بدنی سنگین تمرکز کرده است در یکی از کمپین‌های موفق خود در 2016 با استودیو سازنده انیمیشن «زندگی مخفی حیوانات خانگی» همکاری کرد و مجموعه ویدئوهایی ساخت که در آن شخصیت‌های کارتونی در حال انجام ورزش‌های هیجانی هستند و از دوربین گوپرو استفاده می‌کنند.

با اینفلوئنسرها پای میز مذاکره بنشینید

تعامل با اینفلوئسنرهای بزرگ یکی از مطرح‌ترین رویکردهای بازاریابی دیجیتال می‌باشد که باعث می‌شود آنها به عنوان سفیر برندتان  نقش موثری در موفقیت کمپین بازاریابی شبکه های اجتماعی شما داشته باشند. امروزه مردم به توصیه‌های اینفلوئنسرها بیش از توصیه‌های دیگر افراد عادی اهمیت می‌دهند. بنابراین برندهای بزرگ در اینستاگرام از اثرگذاری اینفلوئنسرها برای انتشار و وایرال کردن محتوای جالب و خلاقانه خود بهره‌مند می‌شوند. البته در انتخاب اینفلوئنسر دقت داشته باشید. اگر فرد موثری را یافتید که فالوورهای کمی دارد اما در حوزه تخصصی کسب و کار شما شناخته شده است، فرد درستی برای موفقیت کمپین بازاریابی شبکه های اجتماعی شما خواهد بود.
در مسابقات اینستاگرامی اینفلوئنسرها را وارد ماجرا کنید زیرا به صورت زنجیره‌وار و وایرال، فالوورهای زیادی درگیر خواهند شد.
رفرنس:آژانس دارت برای به اشتراک گذاشتن این مطب در شبکه های اجتماعی از لینک های زیر استفاده کنید:

کسب اطلاعات بیشتر

برای کسب اطلاعات بیشتر یا مشاوره و آشنایی با موثرترین شیوه های تبلیغات مرتبط با حوزه کاری خود، دریافت کمپین های تبلیغاتی و راهکارهای عملیاتی برای توسعه کسب و کار و برندینگ و آگاهی از دوره ها و کارگاه های آموزشی همین حالا با شماره 09122006830 تماس بگیرید یا از طریق فرم تماس یا شبکه های اجتماعی،  با ما در ارتباط باشید.