11 نوع ایمیل بازاریابی که می‌توانید ارسال کنید.

11 نوع ایمیل بازاریابی که می‌توانید ارسال کنید
فضای اینترنت پر است از ترفندها و پیشنهاد‌هایی که به شما می‌گویند چگونه یک ایمیل بازاریابی زیبا را طراحی کنید. کسانی که در زمینه بازاریابی ایمیلی مشغول به کار هستند، اغلب با موارد پایه و اساسی این رویکرد مانند شخصی‌سازی ایمیل‌ها، قرار دادن دکمه CTA و موارد این‌چنینی آشنایی دارند. در موقع راه‌اندازی یک کمپین، شاید بازاریابان زمان بسیار زیادی را به طراحی ایمیل‌ها اختصاص می‌دهند که البته پذیرفتنی نیز هست. شما در حال عرضه یک محصول یا سرویس جدید هستید و می‌خواهید هر طوری که شده، توجه مخاطب را به خود جلب کنید. اما وقتی در مورد ایمیل‌های متوالی یا ایمیل‌های اتوماسیون شده صحبت می‌کنیم، وقت آن است که تمرکز روی طراحی را متوقف کرده و روی نوع ایمیل‌های ارسالی تمرکز کنید. 

11 نوع ایمیل بازاریابی که می‌توانید ارسال کنید:


ایمیل‌های خبر رسانی

ایمیل‌های خبررسانی یکی از انواع ایمیل‌ها هستند که می‌توانید برای آگاه کردن مخاطبان خود از آخرین محتواها، عرضه محصولات و غیره از آن استفاده کنید. این نوع ایمیل‌ها فقط و فقط باید برای کسانی ارسال شوند که به‌صورت داوطلبانه ایمیل خود را در خبرنامه شما ثبت کرده‌اند و درخواست دریافت چنین ایمیل‌هایی را دارند.

1. ایمیل خبر رسانی در مورد محتوای جدید

این زیرشاخه از ایمیل‌های خبررسانی معمولا بسیار مرسوم است و حتما با آن آشنا هستید. هر موقع که خواستید زمان فروش بعدی محصولات، ایبوک جدید، وبینار، کوپن‌های تخفیف، هدایای تبلیغاتی و موارد این‌چنینی را به گوش مخاطب برسانید، از این نوع ایمیل استفاده کنید. این ایمیل‌ها درواقع برای توضیح و ترویج یک پیشنهاد بازاریابی مورداستفاده قرار می‌گیرند و در آن‌ها باید حتما یک دکمه CTA لینک شده به صفحه لندینگ هدف نیز وجود داشته باشد.

وقتی در مورد طراحی ایمیل برای یک ارائه خاص صحبت می‌کنیم، تمرکز اصلی را باید روی خود ارائه قرار دهیم. باید محتوای ایمیل را به‌گونه‌ای بنویسید که به کاربر بگوید این ارائه بسیار ارزشمند است. همچنین مطمئن شوید که لینک CTA قرار گرفته در ایمیل نیز بزرگ و واضح است و می‌تواند کنجکاوی مخاطب را برانگیزد. همچنین می‌توانید یک CTA بزرگ تصویر یا دکمه‌ای نیز در پایان متن قرار دهید.

2. ایمیل‌های آپدیت محصولات

اغلب افراد تمایلی به دریافت ایمیل‌های به‌روزرسانی محصولات ندارند و نرخ تعامل این ایمیل‌ها نیز معمولا پایین است. بنابراین لازم است ایمیل‌های آپدیت محصولات را ساده و سرراست طراحی کنید.

ترجیح برخی از کمپانی‌ها این است که ایمیل‌های آپدیت محصولات را به‌صورت هفتگی یا ماهیانه برای کاربران خود بفرستند. اینکه یک کاربر چقدر کسب‌وکار شما را دوست دارد، مهم نیست. مهم آن است که این کاربر از ویژگی‌های جدید محصول آگاه شود و بداند که چرا سرمایه‌گذاری روی آن (خرید) ارزشش را دارد.

برای هر ایمیل این‌چنینی، یک عنوان بزرگ و واضح بنویسید و این عنوان را با یک توضیح مختصر و تصویری که ویژگی محصول را نشان می‌دهد، همراه کنید. همچنین می‌توانید به صفحات خاصی که توضیحات بیشتری در مورد ویژگی محصول بازگو می‌کنند نیز لینک بدهید.

3. مجله دیجیتال یا خبرنامه

آیا کسب‌وکار شما وبلاگ اختصاصی خودش را دارد؟ آیا خروجی‌هایی مانند مجله یا رسانه دارید؟ مهم نیست که از کدام‌یک از این دسته‎بندی‌ها استفاده می‌کنید. بسیاری از شرکت‌ها، مقالات و داستان‌هایی را به‌صورت هفتگی یا ماهیانه برای کاربران خود می‌فرستند، ولی اگر شما می‌خواهید این محتواها به‌واقع خوانده شوند، باید آن‌ها را در قالبی بصری به مخاطب ارائه کنید.
در ایمیل‌هایی ازاین‌دست، می‌توانید از یک تصویر به همراه تیتر، یک خلاصه یا معرفی و یک دکمه CTA با عنوان مطالعه بیشتر بهره بگیرید. با استفاده از این فرمت بصری می‌توانید کاربران را به خواندن مقالات مشتاق کنید.

4. دعوت‌نامه رویداد

ایمیل می‌تواند یک ابزار مناسب برای آگاه کردن مخاطبان از رویدادهای آینده باشد. اما اگر می‌خواهید با استفاده از ایمیل، مخاطبان خود را به یک رویداد دعوت کنید و مشوق آن‌ها برای ثبت‌نام باشید، بسیار مهم است تا به صورتی واضح و دقیق به مخاطب بگوید که چرا این رویداد ارزش توجه کردن را دارد.
یکی از روش‌های خوب برای انجام این کار، استفاده از عناصر بصری است. رفتن به بسیاری از رویدادها ممکن است هزینه‌بر باشد و برخی‌ها رویدادها نیز رایگان هستند و یا هزینه رفتن به آن‌ها پایین است. بنابراین اگر می‌خواهید توجه مخاطبان را جلب کنید، زیاده‌گویی نکنید و مستقیم بگویید که چرا این رویداد فوق‌العاده است.

5. ایمیل‌های اختصاصی

در هرزمانی، ممکن است بخواهید که ایمیل‌هایی اختصاصی را به گروه خاصی از افراد ارسال کنید. برای مثال، اگر میزبان یک اجلاس یا رویداد هستید، ممکن است ایمیل‌های حاوی نکات آموزشی رویداد یا اطلاعیه‌هایی خاص را به افراد ثبت‌نام کرده در رویداد بفرستید.

6. ایمیل‌های بازاریابی مشترک

بازاریابی مشترک به زمانی گفته می‌شود که دو یا چند شرکت برای برگزاری یک رویداد، انجام یک وظیفه خاص یا سایر موارد، دست در دست یکدیگر می‌دهند. یکی از مزیت‌های بازاریابی مشترک این است که می‌توان به مخاطبان سایر شرکت‌ها نیز دسترسی پیدا کرد.
در زمان ارسال ایمیل‌های بازاریابی مشترک، کاملا برای مخاطب شفاف‌سازی کنید که این ارائه یا رویداد، حاصل همکاری شما با شرکت X است. می‌توانید در ایمیل، علاوه بر لوگوی خود، لوگوی شرکت‌های همکاری را نیز قرار دهید.

7. ایمیل‌های شبکه‌های اجتماعی

حتما اکنون از خود پرسیده‌اید که ربط شبکه‌های اجتماعی و ایمیل چیست؟ ربط این دو اینجاست که اگر به‌درستی از گروه‌های لینکدین و گوگل پلاس استفاده می‌کنید، ایمیل نیز در اینجا اهمیت پیدا می‌کند.
به‌عنوان مدیر یک گروه لینکدین، وقتی‌که اطلاعیه‌های لینکدینی می‌فرستید، مستقیما پیام شما به اینباکس کاربر لینکدین منتقل می‌شود. در گوگل پلاس نیز همین‌گونه است. بدون نیاز به ساخت لیست ایمیلی یا جمع‌آوری ایمیل، می‌توانید به‌صورت خودکار به اینباکس مخاطب راه یابید، اما از این فرصت نباید سو استفاده کنید.

در ایمیل‌های شبکه‌های اجتماعی سعی کنید پاراگراف‌ها را کوتاه کنید و جملات نیز به‌صورت خلاصه بیان شوند. همچنین استفاده از لیست‌ها برای برجسته کردن نکات مهم نیز فراموش نشود.

8. آپدیت‌های داخلی

یکی از مهم‌ترین مخاطبان ایمیل‌های شما، کارمندان شرکت هستند. بسیاری از شرکت‌ها، به‌خصوص شرکت‌های بزرگ، با ارسال ایمیل‌های داخلی یا خبرنامه‌ها به کارمندان، آن‌ها را در جریان آخرین اتفاقات یا رویدادهای شرکت قرار می‌دهند. در ایمیل‌های آپدیت‌های داخلی، تمرکز اصلی را باید روی شفافیت قرار دهید و نه زیبایی. باید اطلاعات لازم را در بهترین و سریع‌ترین شیوه ممکن به کارمندان منتقل کنید.
ایمیل‌های تراکنشی
ایمیل‌های تراکنشی ایمیل‌هایی یک به یک هستند که در موقع انجام اقدامات خاص، مانند تکمیل خرید یا ثبت نام در خبرنامه، برای مخاطبان ارسال می‌شوند.

9. ایمیل‌های تایید

شما را نمی‌دانم، ولی خود من به شخصه بعد از انجام هر تراکنش آنلاین، مانند ثبت نام در خبرنامه یا پرداخت الکترونیک، منتظر ایمیل تایید از سوی شرکت مربوطه هستم. به علاوه، در صورت دریافت ایمیل‌های تاییدیه، خیال شما از بابت موفق بودن فرآیند صورت گرفته نیز راحت می‌شود.
توجه داشته باشید که یک ایمیل تاییدیه باید ایمیل تاییدیه باقی بماند و هیچ نکته اضافه‌ای در آن وجود نداشته باشد. این ایمیل‌ها باید در نهایت سادگی طراحی شوند و به خلاصه‌ای از تراکنش صورت گرفته در جلوی دید مخاطب قرار گیرد.

10. ایمیل‌های قدردانی

بعد از اینکه یک کاربر، فرمی را در صفحه فرودتان تکمیل کرد، یک ایمیل قدردانی را برای او بفرستید و از او به خاطر وقتی که به پر کردن فرم اختصاص داده، تشکر کنید. ایمیل‌های قدردانی معمولا تعهد شما نسبت به مخاطب را نمایش می‌دهد.

علاوه بر تشکر، این ایمیل‌ها کاربرد دیگری نیز دارند. برخی سایت‌ها قبل از دانلود یک کتاب الکترونیکی از کاربر می‌خواهند که یک فرم را پر کند. بعد از پر کردن فرم، کتاب به صورت خودکار دانلود می‌شود. اما اگر این کتاب گم شد چه؟ کاربر مجبور است مجددا به تکمیل فرم اقدام کند. اما اگر کتاب الکترونیکی بعد از تکمیل فرم به ایمیل کاربر ارسال شود، دیگر نگرانی بابت گم کردن کتاب وجود نخواهد داشت و کاربر هر زمان که بخواهد می‌تواند آن را از اینباکس ایمیل خود دانلود کند.

11. ایمیل‌های خوش‌آمد گویی

بعد از اینکه شخصی به مشتری شما تبدیل شد و ایمیل خود را در اختیار شما قرار داد، می‌توانید یک ایمیل خوشامد گویی برایش بفرستید. ایمیل‌های خوش‌آمد گویی معمولا شخصیت یک برند را به نمایش می‌گذارند و ارزش‌های آن را برجسته می‌کنند.
رفرنس: آژانس دارت
 برای به اشتراک گذاشتن این مطب در شبکه های اجتماعی از لینک های زیر استفاده کنید:

کسب اطلاعات بیشتر

برای کسب اطلاعات بیشتر یا مشاوره و آشنایی با موثرترین شیوه های تبلیغات مرتبط با حوزه کاری خود، دریافت کمپین های تبلیغاتی و راهکارهای عملیاتی برای توسعه کسب و کار و برندینگ و آگاهی از دوره ها و کارگاه های آموزشی همین حالا با شماره 09122006830 تماس بگیرید یا از طریق فرم تماس یا شبکه های اجتماعی،  با ما در ارتباط باشید.