هرآنچه که باید در مورد REL=CANONICAL بدانید.

هرآنچه که باید در مورد REL CANONICAL بدانید
امروز در این مطلب می‌خواهیم در مورد Rel=Canonical، انواع و موارد استفاده آن صحبت کنیم و در کل هرچه که لازم است در مورد این بخش از سئو بدانید را با شما به اشتراک بگذاریم. تا پایان با ما همراه باشید.

«CANONICAL» چیست؟

اولین چیزی که باید بدانید این است که ما از گوگل و سایر موتورهای جستجو می‌خواهیم تا URL های سایت ما را ایندکس کرده و آن‌ها را رتبه‌بندی کند. برخی URL ها ممکن است محتواهای مشابهی داشته باشند یا برای یک هدف واحد ساخته شده باشند و یا حتی ممکن است کپی یکدیگر باشند؛ اما به دلایلی، ما URL های زیادی داریم. URL هایی که دقیقا موتورهای جستجو را به وب‌سایت بکشانند و به آن‌ها بگویند این دقیقا همان چیزی است که به دنبالش هستید.

برای مثال ما یک canonical URL در اینجا داریم: ABC.com/a
به دلایلی مانند مشکل در ساختار سایت و یا حتی به‌صورت عمدی، یک کپی از همین URL با آدرس ABC.com/b در دسترس ما وجود دارد.
سپس نسخه دیگری از همین آدرس‌ها ولی این بار به‌صورت ABC.com/a?ref=twitter ظاهر شده است. خب، این یک پارامتر URL است. پارامترهای URL محتوا را تغییر نمی‌دهند؛ اما من نمی‌خواهم که گوگل این نسخه را ایندکس کرده و رتبه‌دهی کند. می‌بینید که URL ها نسخه اورجینال نیستند و به همین دلیل است که گاهی پارامترهای URL عجیب‌وغریبی را در گوگل مشاهده می‌کنید. گاهی اوقات نیز این نسخه‌ها به دلایلی مانند به اشتراک‌گذاری در توییتر، لینک‌های بیشتری دریافت می‌کنند.

به مثالی دیگر توجه کنید. ABC.com/aprint.html یک آدرس پرینتی است. در چنین مواردی، باید به گوگل بگویید که نباید چنین صفحاتی را ایندکس کند و بجای آن باید ایندکس کردن صفحات دیگر را در دستور کار قرار دهد. اینجاست که کاربرد Rel=Canonical مشخص می‌شود. با استفاده از Rel=Canonical می‌توانید برای گوگل مشخص کنید که چه صفحاتی باید و چه صفحاتی نباید ایندکس شوند. Rel=Canonical را در تگ هدر قرار می‌دهید و بنابراین گوگل می‌فهمد که این آدرس یک کپی یا کلون از آدرسی دیگر است.

چگونه URL های متعدد را CANONICALIZE کنیم؟

Rel=canonical
برای canonicalize کردن URL ها، شما روش‌های متعددی را پیش رو دارید که البته Rel=canonical بهترین این گزینه‌هاست و اکثر آژانس‌های سئو نیز از همین روش استفاده می‌کنند. به همین خاطر است که آن را به‌عنوان اولین روش برای canonicalize کردن معرفی کرده‌ایم. روش‌های دیگری نیز برای این کار وجود دارد که در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت.

ریدایرکت 301:
ریدایرکت 301 یکی از روش‌هایی است که با کمک آن می‌توانید از ایندکس شدن اشتباهی یک آدرس جلوگیری کنید. بدین‌صورت که از طریق آن به گوگل می‌گویید که مثلا site.com/b را بجای site.com/a ایندکس کند. بدین‌صورت، بازدیدکنندگان با آدرس جدید به وب‌سایت شما وارد خواهند شد.

پارامترهای منفعل در سرچ کنسول گوگل
برخی از وب‌سایت‌های بزرگ و به‌خصوص وب‌سایت‌های خبری با حجم زیادی از پارامترهای URL و URL های متعدد سروکار دارند؛ بنابراین ایجاد یک مشکل در این پارامترها و آدرس‌ها می‌تواند به ضرر سایت تمام شود.
اما در سرچ کنسول گوگل می‌توانید برخی پارامترها را غیرفعال یا به‌اصطلاح منفعل کنید؛ مثلا به گوگل بگویید که در موقع برخورد با پارامتر sessionid=x, x, x، آن را به‌طورکلی نادیده بگیرد یا حتی از وجود این پارامتر در برخی انواع URL ها چشم‌پوشی کند.
برای این منظور لازم است تا به اکانت سرچ کنسول خود که به سایتتان متصل است وارد شوید و سپس در بخش Parameters می‌توانید دستور غیرفعال کردن پارامترهای خاص را صادر کنید.

استفاده از هش‌های مکانی
استفاده از هش‌های مکانی نیز یکی دیگر از روش‌های canonicalize کردن است که به‌وسیله آن می‌توان کاربر را به بخش خاصی از صفحه هدایت کرد. برای مثال اگر در یک صفحه از هش #listings استفاده کنید، کاربر بعد از کلیک روی آن، مستقیما به بخش مربوطه هدایت می‌شود.

مواردی که هرگز توصیه نمی‌کنیم!

منع کردن خزنده‌های گوگل از یک URL خاص
منع کردن خزنده‌های گوگل از اسکن کردن محتوای یک صفحه باعث می‌شود که این موتور جستجو به‌هیچ‌عنوان نتواند سیگنال‌های لازم برای رتبه‌بندی را از یک صفحه دریافت کند. ایجاد چنین ممانعتی برای خزنده‌های گوگل معمولا جریمه‌های سختی را نیز در پی دارد که مهم‌ترین آن کاهش رتبه در گوگل و شاید پنالتی شدن است. به همین خاطر به‌هیچ‌عنوان پیشنهاد نمی‌کنیم که حتی به این روش فکر کنید.

مانع ایندکس کردن محتواها نشوید.
برخی از وبمسترها با ترفندهایی مانع از ایندکس کردن محتواهای سایت از طرف گوگل می‌شوند و به خیال خودشان می‌توانند این موتور جستجوی باهوش را گول بزنند؛ اما گوگل می‌تواند به‌صورت خودکار عملیات canonicalize کردن را انجام دهد. هرچند که بهتر است خودتان عنان canonicalize کردن را در دست بگیرید و این فرآیند توسط خود شما انجام شود.

از انواع مختلف ریدایرکت استفاده نکنید.
به گفته خود گوگل، این موتور جستجو اغلب با ریدایرکت‌های 301 و 302 به یک شیوه برخورد می‌کند؛ اما همان‌طور که در بالا هم گفتم، برای canonicalize کردن بهتر است که از ریدایرکت 301 استفاده کنید.

نسخه‌های غیر CANONICAL را 404 نکنید.
وقتی‌که می‌توانید از 301 استفاده کنید، توصیه ما این است که به سراغ 404 نروید. با استفاده از ریدایرکت 301 یا استفاده از rel=canonical در هدر می‌توانید تمامی سیگنال‌های لازم را دریافت کنید.

چه موقع باید URL ها را CANONICALIZEکنیم؟

اگر محتواها مشابه یا دقیقا کپی یکدیگر باشند.
در مواقعی که دو محتوای بسیار شبیه به هم یا دقیقا کپی شده در دو یا بیش از دو URL مختلف وجود دارد، باید آن‌ها را canonicalize کنید.

 اگر دو محتواها با اهدافی یکسان تولید شده باشند.
اگر دو محتوا دارید که در دو صفحه جداگانه قرار دارند و موضوع آن‌ها تقریبا مشابه است، می‌توانید آن‌ها را canonicalize کنید.
برای مثال، اگر دو سال پیش محتوایی در مورد بازاریابی محتوایی نوشته‌اید و اکنون نسخه بروز شده آن را در سایت خود منتشر کرده‌اید و می‌خواهید نسخه جدید را به‌عنوان جایگزین نسخه قدیمی به موتورهای جستجو معرفی کنید، می‌توان از rel=canonical در اینجا استفاده کرد.
در صورت استفاده از rel=canonical، هم‌زمان می‌توانید به نسخه قدیمی نیز دسترسی داشته باشید، ولی نسخه بروز شده را به موتورهای جستجو ارائه دهید. حتی در صورت متفاوت بودن کلمات کلیدی هدف نیز، استفاده از canonicalize در اینجا امکان‌پذیر است.

در صورت بازنشر، تجدید و به‌روزرسانی محتواهای قدیمی
اگر می‌خواهید محتوای قدیمی را حفظ کنید ولی درعین‌حال تمایل دارید که سیگنال‌های رتبه‌بندی محتوای قدیمی را به نمونه جدید منتقل کنید، می‌توانید محتوای قدیمی را مثلا در آدرس a-old/ بازنشر کنید. سپس آدرس a/ را ریدایرکت کرده یا محتوای جدید را در آنجا بازنشر کنید و این نسخه را به‌عنوان نسخه‌ای قرار دهید که قرار است canonical باشد و محتوای قدیمی نیز در همان URL خود باقی می‌ماند.

محتوا، محصول و … که در حال از دست دادن ارزش خود است.
اگر برخی از محتواها، محصولات و وقایع سایت در حال از دست دادن ارزش خود در طول زمان هستند و درعین‌حال نیز قصد دارید نسخه بروزشده و جدید آن‌ها را روی سایت بیاورید، می‌توانید بجای rel=canonical از ریدایرکت 301 استفاده کنید؛ زیرا شما قطعا نمی‌خواهید کسی نسخه قدیمی را مشاهده کند و انتظار دارید که هم مخاطبان و هم موتورهای جستجو به نسخه جدید هدایت شوند؛ بنابراین ریدایرکت 301 بهترین گزینه است.
رفرنس:آژانس دارت
 برای به اشتراک گذاشتن این مطب در شبکه های اجتماعی از لینک های زیر استفاده کنید:

کسب اطلاعات بیشتر

برای کسب اطلاعات بیشتر یا مشاوره و آشنایی با موثرترین شیوه های تبلیغات مرتبط با حوزه کاری خود، دریافت کمپین های تبلیغاتی و راهکارهای عملیاتی برای توسعه کسب و کار و برندینگ و آگاهی از دوره ها و کارگاه های آموزشی همین حالا با شماره 09122006830 تماس بگیرید یا از طریق فرم تماس یا شبکه های اجتماعی،  با ما در ارتباط باشید.